Nagroda dla SGGW za klasyfikację w THE World University Rankings
Konferencja LUMEN – międzynarodowa konferencja o zarządzaniu uczelnią połączona z galą wręczenia nagród THE World University Rankings
Konferencja LUMEN
W czasie konferencji rektorzy uczelni KRASP oraz zaproszeni prelegenci – eksperci szkolnictwa wyższego – rozmawiali m.in. o ewaluacji jakości działalności naukowej, cyfryzacji uczelni, rankingach, promocji polskiej nauki na płaszczyźnie międzynarodowej czy sojuszach uniwersytetów europejskich.
O nowym krajobrazie polskiej nauki w ujęciu dyscyplinowym i o wnioskach płynących z zakończonej ewaluacji działalności naukowej rozmawiali goście panelu moderowanego przez prof. Jerzego Woźnickiego – szefowie: KRASP (Wiceprzewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Rektor SGGW Michał Zasada), RGNiSW, KEN i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Nam jest potrzebna stabilizacja systemu. Jesteśmy za ewolucją i korektą. Wiemy, że musimy prowadzić badania, komunikowac o nich, uczyć i transferować wiedzę do gospodarki, ale dobrze jest też wiedzieć, w jaki sposób to będzie mierzone. – podkreślał Rektor SGGW, Wiceprzewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
Gala wręczenia nagród THE World University Rankings
Punktem kulminacyjnym VIII edycji Konferencji LUMEN było omówienie metodyki i wyników najnowszej edycji rankingu Times Higher Education, połączone z ceremonią wręczenia nagród dla przedstawicieli polskich szkół wyższych.
W THE World University Rankings 2023 sklasyfikowane zostały 34 uczelnie z Polski, w tym dwie prywatne. Jest to znaczący wzrost w porównaniu do poprzedniej edycji (23). Trend wzrostowy jest jeszcze bardziej widoczny, gdy spojrzymy na rok 2019 – wtedy polskich uczelni było zaledwie 12. Nastąpił wzrost nie tylko ilościowy, ale też i jakościowy.
W uroczystości wręczenia nagród uczestniczyli przedstawiciele 32 polskich uczelni, którzy odebrali nagrody za klasyfikację w najbardziej prestiżowym rankingu szkół wyższych na świecie – THE World University Rankings 2023. Nagrodę dla SGGW odebrał JM Rektor prof. dr hab. Michał Zasada.
Więcej o konferencji LUMEN.
THE World University Rankings to najbardziej prestiżowy i rozpoznawalny ranking szkół wyższych na świecie. Jako jedyny stosuje w ocenie kryteria obejmujące każdą z misji uczelni: dydaktykę, badania naukowe, transfer wiedzy do otoczenia oraz umiędzynarodowienie.
W najnowszej edycji sklasyfikowano łącznie 1799 instytucji szkolnictwa wyższego ze 104 krajów i regionów. Dodatkowo 526 uczelni uzyskało status „Reporter” – to podmioty, które wzięły udział w procesie oceny, ale nie spełniły kryteriów kwalifikacyjnych do otrzymania rangi. Łącznie uwzględniono ponad 210 uczelni więcej niż w zeszłej edycji. Ocenie poddano ponad 2500 instytucji. Przygotowując ranking, Times Higher Education zanalizował m.in. ponad 121 milionów cytowań z 15,5 miliona publikacji naukowych oraz wyniki ankiet przeprowadzonych pośród 40 tys. naukowców z całego świata.
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego znalazła się w czołówce polskich uczelni w rankingu The World University Rankings 2023. Została też najwyżej sklasyfikowaną polską uczelnią o profilu rolniczo-przyrodniczym.
Ranking ten zaliczany jest do grona najbardziej prestiżowych zestawień szkół wyższych. W swojej konstrukcji wykorzystuje on wskaźniki dotyczące m.in. kształcenia, badań, cytowań, czy przychodów osiągniętych we współpracy z biznesem. W zestawieniu ogólnym SGGW zajęła pozycję z przedziału 1201-1500, tym samym powtarzając rezultat z poprzedniego roku.
Do najnowszej edycji światowego rankingu The World University Rankings 2023 zakwalifikowano tylko 32 polskie uczelnie. W rankingu przeanalizowano ponad 121 mln cytowań z ponad 15,5 mln publikacji badawczych oraz uwzględniono odpowiedzi na ankiety od 40 tys. naukowców z całego świata. W sumie do rankingu zebrano ponad 680 tys. danych z ponad 2,5 tys. instytucji, które je przesłały.
Ranking bierze pod uwagę takie kryteria, jak: jakość kształcenia i środowiska uczenia się (teaching) – 30 proc., jakość prowadzonych badań (research) – 30 proc., wpływ prowadzonych badań – 30 proc., perspektywy międzynarodowe: pracownicy, studenci i badania (international outlook) – 7,5 proc. oraz transfer wiedzy (international outlook) – 2,5 proc.