Nadciśnienie tętnicze – problem współczesnego świata?
Nadciśnienie tętnicze rozumiane jest jako choroba charakteryzująca się podwyższonym ciśnieniem krwi, czyli ciśnieniem tętniczym o wartości 140/90 mm Hg lub więcej, potwierdzone w co najmniej dwóch niezależnych pomiarach. Jest to duży problem zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Wg danych z Raportu NFZ, chorych zmagających się z nadciśnieniem w roku 2020 w Polsce było niemal 10 milionów. Największą grupą ze zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym były osoby w wieku 55-64 lat. Według WHO (World Health Organization) jest ono jedną z najczęstszych przyczyną zgonów na świecie. Dodatkowo według prognoz, jego występowanie na świecie ma się zwiększyć z 26,6% w 2000r. do niemalże 30% w 2025 roku. Niestety ze względu na brak charakterystycznych objawów często diagnozowane jest nawet kilka lat po wystąpieniu pierwszych nieprawidłowych wartości ciśnienia krwi. Istotna jest świadomość konsekwencji jakie niesie za sobą nieleczone nadciśnienie tętnicze. Opisywane schorzenie nie jest jednak tak groźne, gdy zadbamy o odpowiednie leczenie farmakologiczne oraz zmodyfikujemy styl życia.
Biorąc pod uwagę, jak bardzo powszechnym oraz poważnym problemem dzisiejszego świata jest nadciśnienie tętnicze, My – jako Dietetycy Wydziału Żywienia Człowieka SGGW wychodzimy naprzeciw temu problemowi. Organizujemy cykl darmowych warsztatów pod tytułem
,,Pomóż sobie, nie nadciśnieniu” i chcemy pokazać jak lepiej żyć z nadciśnieniem tętniczym. Podczas Naszych spotkań chcielibyśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii:
- podczas pierwszego spotkania, zapoznamy Państwa z podstawowymi informacjami: czym jest nadciśnienie tętnicze, kiedy i jak możemy je rozpoznawać, a także czym skutkuje nieleczone nadciśnienie. Przedstawimy wskazówki jak powinno się prawidło mierzyć ciśnienie oraz jak interpretować wyniki pomiarów domowych. Równocześnie opowiemy jakie czynniki wpływają na pomiar ciśnienia i jak uniknąć błędów w trakcie pomiarów. Odpowiemy na pytanie czy można wyleczyć nadciśnienie i jak wpłynąć na zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi i zapobiec rozwojowi powikłań.
- na drugim spotkaniu, zaprezentowany zostanie temat: ,,W zdrowym ciele zdrowy duch”. Omówimy wpływ zbilansowanego sposobu żywienia na organizm. Uczestnicy poznają wpływ składników diety na organizm. Wskażemy jak wyliczać zapotrzebowanie energetyczne dla swojego organizmu. Zaprezentowane zostaną najważniejsze zasady zestawiania zbilansowanej diety.
- na kolejnym naszym spotkaniu omówimy koncepcję Diety DASH. Przedstawione zostaną jej główne założenia. Opowiemy, które produkty wybierać, a których unikać, a także o tym jak poszczególne składniki diety wpływają na ciśnienie tętnicze. Spróbujemy przekonać Państwa, że przepisy diety są proste, oparte na dostępnych produktach, łatwe w zastosowaniu, a przede wszystkim zdrowe i smaczne!
- w kolejnym tygodniu zmienimy nieco tematykę, na nieco bardziej sportową, która będzie poruszała między innymi wpływ aktywności fizycznej w profilaktyce wtórnej nadciśnienia tętniczego. Udostępnimy również przykładowe ćwiczenia, łatwe do wykonania we własnym zakresie w domu. Będziemy również poruszać kwestię zespołu metabolicznego jego definicji oraz składowych, a także sposobów jego minimalizacji poprzez odpowiedni sposób żywienia.
- ostatnią kwestią którą chcielibyśmy omówić jest temat ziołolecznictwa, w tym wpływu wybranych ziół na poziom ciśnienia tętniczego krwi oraz odpowiedniego nawodnienia organizmu. Przedstawimy Państwu, zioła które mogą obniżać ciśnienie krwi oraz omówimy popularne preparaty na bazie ziół dostępne w aptekach.
- na ostatnim spotkaniu, podsumujemy nasze spotkania. Podsumowanie odbędzie się w formie humorystycznej – nie zabraknie quizów i zabaw.
- Oczywiście, Warsztaty nie polegają tylko na słuchaniu. Dodatkowo każdy z Uczestników będzie miał możliwość dwukrotnego badania składu ciała nieinwazyjną metodą bioimpedancji elektrycznej oraz uzyska indywidualną poradę dietetyczną dopasowaną do swoich potrzeb. Wszystkie elementy są wykonywane przez nas nieodpłatnie.
- Spotkania odbywać się będą w każdy wtorek od godziny 16:15 w budynku nr 32 (Wydział Żywienia Człowieka SGGW, ulica Nowoursynowska 159, 02-787 Warszawa). Więcej informacji dotyczących Warsztatów uzyskacie Państwo pod nr tel.: 607225366 lub pod adresem email: warsztaty_00@wp.pl