Nadanie tytułu doktora honoris causa prof. dr. hab. inż. Januszowi Żmiji
Rektor i Senat Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
zapraszają na uroczystość
nadania tytułu doktora honoris causa
prof. dr. hab. inż. Januszowi Żmiji
oraz
Wręczenie Dyplomów Doktorom Habilitowanym i Promocji Doktorów
Program:
- Otwarcie uroczystości przez JM Rektora prof. dr. hab. Michała Zasadę
- Wystąpienie promotora dr. hab. Mariusza Maciejczaka, prof. SGGW
- Nadanie tytułu doktora honoris causa prof. dr. hab. inż. Januszowi Żmiji
- Gaude Mater Polonia
- Wystąpienie prof. dr. hab. inż. Janusza Żmiji
- Wręczenie dyplomów doktorom habilitowanym
- Promocja doktorów
- Gaudeamus
Janusz Jerzy Żmija urodził się 6 września 1949 r. w Rudnie. W 1968 r. ukończył Technikum Rolnicze w Nakle Śląskim.
Studia na Wydziale Rolniczym Wyższej Szkoły Rolniczej w Krakowie ukończył w 1973 r. i otrzymał tytuł magistra inżyniera rolnictwa. Następnie rozpoczął pracę jako asystent naukowo-dydaktyczny w Instytucie Ekonomiki i Organizacji Rolnictwa Akademii Rolniczej w Krakowie. W tym okresie nawiązał współpracę naukową z prof. Tadeuszem Orkiszem z Instytutu Zootechniki w Balicach oraz z prof. Florianem Manieckim ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
W 1977 r. odbył u prof. Manieckiego 3-miesięczny staż naukowy związany z efektywnością ekonomiczną produkcji zwierzęcej, który zaowocował dalszą współpracą naukową w latach 1977-1985. W 1981 r. obronił rozprawę doktorską na Wydziale Rolniczym Akademii Rolniczej w Krakowie, uzyskując stopień doktora nauk rolniczych. Po doktoracie kontynuował współpracę z Instytutem Zootechniki w Balicach oraz SGGW — prowadził granty badawcze, a także rozwijał działalność naukową z Wyższą Szkołą Rolniczą w Nitrze na Słowacji oraz uczelniami rolniczymi z Debrecenu i Keszthely na Węgrzech.
W 1982 r. rozpoczął współpracę z Uniwersytetem w Rostocku (NRD), w którym m.in. odbył 6-miesięczny staż naukowy. W 1992 r. na tej uczelni przeprowadził przewód habilitacyjny na podstawie rozprawy: Uniersuchung zur Wirkung ausgewählter Einfluβfaktoren auf die Effektivität der Produktion von Kumileh in der Republik Polen i uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego ekonomii rolnej. Nostryfikacja habilitacji w Polsce przeprowadzona została przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wniosek o nadanie tytułu profesora nauk ekonomicznych procedowany był na Wydziale Ekonomiczno-Rolniczym SGGW. Tytuł profesora nauk ekonomicznych przyznany został decyzją Prezydenta RP 19 kwietnia 2002 r. W 1997 r. Senat Akademii Rolniczej w Krakowie powołał prof. Janusza żmiję na stanowisko profesora nadzwyczajnego, a w 2005 r, na stanowisko profesora zwyczajnego.
Profesor Janusz Żmija od początku pracy w Akademii Rolniczej w Krakowie, poza działalnością naukowo-dydaktyczną, zajmował wiele stanowisk związanych z funkcjonowaniem macierzystej uczelni oraz poza nią. Był kierownikiem Zakładu Agrobiznesu, kierownikiem Katedry Zarządzania i Marketingu w Agrobiznesie, dyrektorem Instytutu Ekonomiki i Zarządzania Przedsiębiorstwami. Przez dwie kadencje, w latach 1996-2002, pełnił funkcję prodziekana ds. studenckich, a w latach 2002-2005 dziekana Wydziału Rolniczo-Ekonomicznego. W latach 2005-2012 piastował stanowisko rektora Akademii Rolniczej (po zmianie nazwy: Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie). W latach 2012-2016 i 2016-2020 był członkiem Senatu macierzystej uczelni, pełniąc funkcję przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów. Obecnie przewodniczy Fundacji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz pełni funkcję dyrektora Europejskiego Centrum Badawczego Drobnych Gospodarstw Rolnych.
Profesor Janusz Żmija w 2008 r. został wybrany przez zgromadzenie ogólne na wiceprzewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich — pełnił tę funkcję do 2012 r. W latach 2014-2017 i 2018-2021 był członkiem Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w której sprawował funkcję przewodniczącego Komisji Uprawnień Akademickich. W latach 2008-2021 był członkiem Rady Naukowej Instytutu Zootechniki — PIB, członkiem Rady Naukowej Magurskiego Parku Narodowego oraz wiceprezydentem Visegrad University Association. W latach 1995-1997 był wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Ekonomistów Rolnictwa i Agrobiznesu.
Profesor Janusz Żmija to wybitny ekonomista rolny, znawca problematyki ekonomiki i organizacji produkcji zwierzęcej, jak również uznany w kraju i zagranicą autorytet naukowy w zakresie agrobiznesu i zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich. Głównymi kierunkami badań naukowych Profesora są: organizacja oraz ekonomika chowu bydła mlecznego i mięsnego; rozwój gospodarstw rolnych poprzez działania grupowe producentów; ekonomiczno-organizacyjne aspekty produkcji zwierzęcej; problemy rozwoju małych (drobnych) gospodarstw rolnych; rozwój agrobiznesu i przedsiębiorczości na terenach wiejskich. Profesor kierował lub był głównym wykonawcą 21 projektów badawczych, aktyw-nie uczestniczył w kilkudziesięciu międzynarodowych konferencjach naukowych. Opublikował łącznie 285 prac naukowych, w tym: 179 oryginalnych prac twórczych (ok. 30% zagranicznych), 14 książek i skryptów, 78 innych publikacji. Wykonał ponad 100 ekspertyz i opinii.
Profesor Janusz Żmija był promotorem 142 prac magisterskich, 9 przewodów doktorskich, opiekunem 4 przewodów habilitacyjnych, recenzentem 29 przewodów doktorskich, recenzentem wydawniczym 6 rozpraw habilitacyjnych, recenzentem w 14 postępowaniach habilitacyjnych, recenzentem w 16 postępowaniach profesorskich oraz promotorem w 3 i recenzentem w 2 postępowaniach o nadanie tytułu doktora honoris causa. Został powołany przez Uniwersytet w Rostocku na zagranicznego recenzenta 2 prac doktorskich. Jest także recenzentem wydawniczym 14 monografii naukowych oraz kilkuset artykułów naukowych.
W okresie zaangażowania w sprawy gospodarcze kraju był prezesem Rady Nadzorczej Spółki Skarbu Państwa „Plantpol” z siedzibą w Zaborze oraz członkiem Komitetu Sterującego przy Marszałku Województwa Małopolskiego. Współpracował także z ośrodkami doradztwa rolniczego, izbami rolniczymi, Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W uznaniu zasług otrzymał wyróżnienia i odznaczenia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Krzyż Zasługi, Złoty Medal Pontyfikatu Jana Pawła II, Medal Uniwersytetu Rolniczego w Nitrze, tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Rolniczego w Nitrze oraz liczne nagrody ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz rektora AR w Krakowie za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną.
Profesor Janusz Żmija od kilku dziesięcioleci aktywnie i owocnie współpracuje z SGGW, w szczególności z przedstawicielami Wydziału Nauk Ekonomicznych, obecnie Instytutu Ekonomii i Finansów, w tym z: prof. Florianem Manieckim, prof. Wojciechem Ziętarą, prof. Bogdanem Klepackim, prof. Henrykiem Runowskim, prof. Sławomirem Juszczykiem, dr. Józefem Żukiem. Był promotorem doktoratu honoris causa pracowników SGGW: prof. Wojciecha Ziętary i prof. Bogdana Klepackiego oraz przewodniczył procedurze nadania tej godności prof. Janowi Boczkowi. Wygłosił referaty na licznych konferencjach i seminariach naukowych organizowanych przez Wydział Nauk Ekonomicznych SGGW. Był recenzentem pracowników SGGW w postępowaniach doktorskich (3), habilitacyjnych (8), profesorskich (4) oraz o nadanie doktoratu honoris causa (1). Wielokrotnie wspierał zarówno pracowników, wydziały, jak i całą uczelnię w realizacji licznych planów oraz zamierzeń.
Społeczność Instytutu Ekonomii i Finansów SGGW niezwykle ceni Pana Profesora Janusza Żmiję jako wybitnego naukowca, specjalistę ekonomii rolnej, autorytet w zakresie ekonomiki i organizacji produkcji zwierzęcej, uznanego dydaktyka i mentora, a także dobrego człowieka, który swoją mądrością i życzliwością dzieli się chętnie z innymi. Profesor Janusz Żmija jest żonaty od 1974 r. Z żoną Renatą mają 2 synów: Jakuba i Dariusza oraz 4 wnucząt.
opracował dr hab. Mariusz Maciejczak, prof. SGGW