Nadanie tytułu doktora honoris causa prof. Arthurowi P.J. Molowi. Wręczenie dyplomów doktorom habilitowanym i promocja doktorów
Rektor i Senat SGGW zapraszają na uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. Arthurowi P. J. Molowi oraz wręczenia dyplomów doktorom habilitowanym i promocji doktorów.
Arthur Petrus Johannes Mol urodził się 7 kwietnia 1960 roku w Holandii. W 1985 roku ukończył studia na Wydziale Nauk o Środowisku na Uniwersytecie w Wageningen. Od początku swojej kariery zawodowej specjalizuje się w zagadnieniach takich jak planowanie środowiskowe, ochrona przyrody oraz filozofia ochrony środowiska.
Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Instytucie Studiów Środowiskowych na Uniwersytecie w Amsterdamie jako asystent, gdzie również w 1995 roku obronił doktorat z socjologii środowiska. W latach 1989-1999 pracował na stanowisku profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie w Wageningen. Kolejne lata jego kariery akademickiej obejmowały stanowiska kierownicze, m.in. przewodniczącego Grupy Polityki Środowiskowej oraz dyrektora School of Social Sciences w Wageningen.
Osiągnięcia naukowe i współpraca międzynarodowa
Profesor Mol jest jednym z czołowych badaczy w dziedzinie socjologii środowiska, ekologii przemysłowej oraz polityki zrównoważonego rozwoju. Jego badania koncentrują się na globalizacji, zarządzaniu informacyjnym, modernizacji ekologicznej oraz zrównoważonej produkcji i konsumpcji, w szczególności w sektorze żywnościowym.
Dorobek profesora Mola obejmuje 222 recenzowane publikacje oraz 24 książki. Był promotorem 64 zakończonych prac doktorskich. Za swoje osiągnięcia otrzymał liczne nagrody, w tym prestiżową Nagrodę Amerykańskiego Towarzystwa Socjologicznego (2010) oraz Nagrodę Vinusa Zachariassego, za najlepszą publikację naukową w dziedzinie nauk społecznych.
W latach 2015-2024 pełnił funkcję rektora Wageningen University & Research (WUR), gdzie intensywnie wspierał umiędzynarodowienie uczelni oraz rozwój interdyscyplinarnych badań. W tym okresie zainicjował i koordynował ponad 20 projektów finansowanych z europejskich programów badawczych, takich jak Horyzont 2020 i Horyzont Europa.
Współpraca z SGGW
Podczas swojej kadencji jako rektor WUR profesor Mol odegrał kluczową rolę w rozwoju współpracy z SGGW. Wspólnie zrealizowaliśmy ponad 20 projektów badawczych, w które zaangażowane były jednostki takie jak: Instytut Ekonomii i Finansów, Instytut Inżynierii Środowiska oraz Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka. Efektem tych działań było prawie 100 publikacji naukowych, które przyczyniły się do postępu w obszarze zrównoważonego rolnictwa, bezpieczeństwa żywnościowego i ochrony środowiska.
Pod kierownictwem profesora Mola zacieśniła się także współpraca w ramach europejskich sieci akademickich, takich jak ELLS i ICA. Dzięki jego zaangażowaniu SGGW mogła dołączyć do inicjatywy SUSTAIN LIFE – europejskiego uniwersytetu promującego zrównoważony rozwój.