Mokradła dla naszej wspólnej przyszłości – Światowy Dzień Mokradeł
![leśna polna z wysokim drzewem na pierwszym planie](https://www.sggw.edu.pl/wp-content/uploads/2025/01/mokradla-100.jpg?x13724)
2 lutego obchodzimy Światowy Dzień Mokradeł, święto ekosystemów o kluczowym znaczeniu dla funkcjonowania naszej planety. Tegoroczne obchody przebiegają pod hasłem „Mokradła dla naszej wspólnej przyszłości” podkreślając ich rolę w retencjonowaniu wody, magazynowaniu węgla oraz ochronie różnorodności biologicznej.
Osuszanie mokradeł
Przez wieki mokradła były osuszane w celu pozyskania gruntów pod rolnictwo i leśnictwo. W konsekwencji tego działania doszło do nieodwracalnych zmian torfowisk – od właściwości fizycznych gleb po różnorodność krajobrazową i biologiczną. Dziś wiemy, że ich degradacja przyczynia się do utraty cennych funkcji ekosystemowych, zwiększając ryzyko suszy i powodzi. Współczesna nauka dostarcza narzędzi, dzięki którym możemy skutecznie przywracać mokradłom ich pierwotną rolę, zapewniając jednocześnie ich zrównoważone wykorzystanie.
Przywracanie mokradeł naturze
Badania nad restytucją mokradeł są ważnym obszarem działalności naukowej w SGGW i jedną z najpilniejszych potrzeb. W ramach międzynarodowych projektów badawczych, takich jak: Merlin, WetHorizons, FluxFlood, PEATWAY, analizujemy skuteczność odtwarzania różnych typów mokradeł oraz badamy ich wpływ na klimat i gospodarkę wodną.
W ostatnich miesiącach zespół nowopowstałego Centrum Badań Klimatu SGGW wraz z Katedrą Hydrologii, Meteorologii i Gospodarki Wodnej uzyskał finansowanie na realizację kolejnych projektów w ramach programu Horizon Europe. Inicjatywy PaluWise, NBS4Drought oraz ForPeat koncentrują się na rozwijaniu metod przywracania ekosystemów torfowiskowych i ocenie skuteczności rozwiązań opartych na naturze w walce z suszą.
Naukowcy mierzą się z wyzwaniem dotyczącym reaktywowanie roli mokradeł w retencjonowaniu wody, węgla oraz odtworzenia ich unikalnej różnorodności biologicznej, oraz zapewnieniu możliwości nowoczesnego korzystania z tych unikalnych ekosystemów. Współpraca badawcza SGGW z jednostkami naukowymi z całej Europy pokazuje, jak istotne dla przyszłości naszej planety jest przywracanie mokradeł i ochrona ich funkcji ekosystemowych. Światowy Dzień Mokradeł to okazja, by zwrócić uwagę na te wyjątkowe obszary i docenić wysiłki naukowców oraz praktyków, którzy dążą do ich odbudowy i zrównoważonego zarządzania.
Więcej informacji na temat badań nad mokradłami prowadzonymi w SGGW:
Osiadanie torfowisk
Ocena sukcesu odtwarzania torfowiska