Moc muzyki i siła społeczności – PROMNI na scenie
Pandemia COVID-19 zmieniła świat. Redefinicji uległy także nasze uczelniane filary, a wśród nich, niestety, doroczny Koncert Galowy LZA PROMNI. Wydarzenie, które raz do roku było okazją do spotkania i integracji naszego środowiska akademickiego zostało czasowo wstrzymane.
Publiczność tęskniła, a PROMNI, mimo przeszkód – trenowali i przeprowadzali próby. Na początku on-line, a później już na sali prób. Efekty ich pracy mogliśmy oglądać 15 maja 2022 r. w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy”.
O godzinie 17:00, przy pełnej widowni, głos zabrał JMR SGGW prof. dr hab. Michał Zasada.
„Szanowni Państwo!
Każdy występ PROMNYCH to szczególna data w kalendarzu społeczności akademickiej naszej uczelni. Koncerty Zespołu to wspaniałe spektakle, to radość na scenie, niezwykłe scenografie, to barwne i emocjonujące widowiska sceniczne.
PROMNI to esencja polskości, to poszanowanie wiekowej tradycji i kultury ludowej naszego kraju. Mazurki, krakowiaki, kujawiaki, tańce żywieckie i łowickie są wciąż żywe i obecne w naszej kulturze dzięki takim zespołom jak ten. Słowa śpiewane przed laty na polskiej wsi wciąż wybrzmiewają w nowych miejscach a koloryt i bogactwo towarzyszącej im oprawy cieszą i wzbudzają sympatię publiczności.
Drodzy Artyści! Jesteście naszą wielką dumą!” – mówił Rektor SGGW.
Po części oficjalnej rozpoczęło się długo wyczekiwane wydarzenie – na deski wyszli pierwsi artyści, a publiczność powitała ich gromkimi brawami.
LZA PROMNI – tradycja we współczesnym aranżu
Tegoroczny Koncert Galowy LZA PROMNI był ważnym wydarzeniem w życiu naszej społeczności akademickiej. Dzięki temu wydarzeniu mogliśmy umocnić akademicką tożsamość, której rodowód wywodzi się z kultury wiejskiej i ściśle z nią koresponduje.
Nasi artyści ciągle się rozwijają i doskonalą swój profesjonalny warsztat. Dzięki dociekliwości i wertowaniu przeróżnych materiałów źródłowych, doskonałej współpracy kierownika muzycznego zespołu Jaremy Jarosińskiego i instruktora śpiewu Magdaleny Sobczak-Kotnarowskiej, PROMNI skompletowali kilkanaście melodii, które od początku roku poddawane są wokalno-instrumentalnym opracowaniom i prezentowane podczas koncertów. Nowy repertuar muzyczny w aranżacji Jaremy Jarosińskiego jest mariażem współczesnego brzmienia z tradycją, to porywające i nieoczywiste rozwiązania melodyczne i harmoniczne w ludowej muzyce. Opracowania te odpowiadają oczekiwaniom współczesnego słuchacza i pozwalają nowym pokoleniom PROMNYCH nie tylko odtwarzać piękne, tradycyjne tańce i pieśni ludowe, lecz na nowo je odkrywać, zgłębiać i tworzyć. Młodzi artyści stają się współtwórcami nowego repertuaru zespołu, który już dziś przyjmowany jest owacyjnie i będzie pewnym punktem przyszłych programów koncertowych.
Pozostawiając to, co najcenniejsze w naszym repertuarze adaptuję go do współczesnego świata – mówi Jarema Jarosiński. W bogatym dorobku PROMNYCH pojawia się współczesna świeżość i innowacja z zachowaniem tradycji wykonawczych zespołu. Słuchacz pragnąłby więcej, zaskoczenie ustępuje miejsca tęsknocie i poczuciu nienasycenia.
Ludowy Zespół Artystyczny 2022
Żeby jak najlepiej poznać barwny świat LZA PROMNI zadaliśmy kilka pytań Kierownikowi Zespołu – na nasze pytania odpowiada Radosław Puszyło.
Jaka jest tajemnica sukcesu LZA PROMNI?
Za każdym sukcesem stoją ludzie pełni pasji i zaangażowania, świadomi własnych możliwości i wsparcia, jakie otrzymują od naszej uczelni. W harmonii z SGGW funkcjonujemy już blisko 50 lat i z ufnością patrzymy w przyszłość. Obecni PROMNI to już nie zespół, a instytucja, ale co powtarzają zgodnie wszyscy członkowie zespołu – byli i obecni – to jedna wielka rodzina. Członkowie tej grupy poświęcają się pasji w czasie prywatnym, często kosztem własnych wyrzeczeń i odkładania innych obowiązków na później. Mogą być za to częścią projektu, którego nie da się opisać słowami. To styl życia.
Jak liczny jest Zespół?
Zespół PROMNI rozrósł się kilka lat temu i obecnie składa się z 3 grup. Trzon nadal stanowi zespół ludowy, który liczy obecnie ok. 90 osób, w naszych szeregach działają również: Chór Kameralny SGGW pod dyrekcją dr Pawła Choiny i SQER Dance – zespół tańca współczesnego prowadzony przez Andrzeja Wołosza. W sumie angażujemy ok. 150–170 studentów rocznie w różne aktywności artystyczne.
Publiczność widzi występ sceniczny, ale przecież ogrom Waszej pracy dzieje się na próbach i backstagu – jakie są filary PROMNYCH?
Nie sposób nie wspomnieć tutaj o kadrze zespołu, bo tę tworzyli i tworzą do dziś w PROMNYCH osoby nietuzinkowe. Mamy cztery piony – muzyczny, choreograficzny, pracowni krawieckiej i administracyjny.
Choreografowie zespołu Agnieszka Nagnajewicz i Andrzej Wołosz prowadzą regularne próby, układają programy, tworzą choreografie, reżyserują koncerty i oczywiście motywują młodzież do wytężonej pracy.
Pion muzyczny pod dyrekcją Jaremy Jarosińskiego zajmuje się aranżacjami muzycznymi, oprawami muzycznymi koncertów i uroczystości, tworzeniem nowych programów i wsparciem muzycznym pracy choreografów. Magdalena Sobczak-Kotnarowska prowadzi zajęcia śpiewu i emisji głosu dla studentów. Jest także niezwykłą artystką z wielkim doświadczeniem estradowym oraz skarbnicą wiedzy z zakresu śpiewu ludowego. Muzycy kapeli: Dariusz Pecyna i Michał Zuń od wielu lat stanowią o sile muzycznej naszego zespołu. Aleksander Romański, wieloletni kierownik muzyczny PROMNYCH nadal wspiera nas swoim doświadczeniem i umiejętnościami oraz dba o autentyczność przekazu.
Naszym najnowszym osiągnięciem jest powstanie profesjonalnej pracowni krawieckiej, która pracuje pod kierownictwem Janusza Kaspryka. Dzięki dofinansowaniu z naszej uczelni udało nam się pozyskać do współpracy krawcowe Małgorzatę Staniszewską i Lidię Kacperską oraz zakupić odpowiedni park maszyn. Obecnie możemy samodzielnie restaurować kostiumy, a nawet tworzyć je od podstaw. Można nieskromnie powiedzieć, że garderoba zespołu PROMNI dysponuje jedną z najokazalszych i najlepiej zachowanych kolekcji kostiumów ludowych w kraju, która obejmuje stroje z 18 regionów polski, a jej potencjał i sposób funkcjonowania porównywalny jest do zespołów profesjonalnych.
Razem z żoną Pauliną pracujemy codziennie w biurze zespołu, aby koordynować pracę wszystkich działów i być wszędzie tam, gdzie praca żmudna, codzienna musi być wykonana, aby zespół mógł spokojnie funkcjonować. Zajmujemy się również kompleksowo organizacją wydarzeń uczelnianych, koncertów, festiwali oraz wyjazdów zagranicznych. A po godzinach… gramy od wielu lat w kapeli PROMNYCH.
Kto może do Was dołączyć?
Jako że PROMNI to zespół studencki, zapraszamy studentów SGGW i innych uczelni warszawskich, którzy chcieliby spędzać czas z muzyką, tańcem i śpiewem, którzy kochają ruch i nie boją się pokazać na scenie. W nagrodę czekają ich występy w niezwykłych miejscach w Polsce i poza jej granicami. To przygoda na całe życie, zespół staje się po prostu drugim domem, tu nawiązują się przyjaźnie i miłości, które często kończą się małżeństwem. A rozstanie z zespołem bywa trudne…
Jakie stoją przed Wami wyzwania?
Pandemia pokrzyżowała wiele naszych planów, skupiamy się na powrocie na właściwe tory. Przede wszystkim chcemy wyjść do publiczności, koncertować i być znowu wszędzie tam, gdzie dzieje się coś wartościowego na SGGW, w polskim folklorze, czy na światowych festiwalowych scenach. Przed nami koncerty różnego rodzaju – od występów podczas Dni SGGW, na terenie Warszawy i województwa, koncerty dożynkowe, aż po wyjazd na festiwale do Macedonii i Hiszpanii. Naszym najważniejszym celem na ten i przyszły rok jest przygotowanie i przeprowadzenie Koncertu Jubileuszowego z okazji 50-lecia powstania PROMNYCH wraz z nowym premierowym programem. Mam nadzieję, że już wkrótce będę mógł zaprosić Państwa na obchody jubileuszowe.
Jakie są Wasze największe sukcesy?
Zespół jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w kraju i za granicą. Francja, Czechy, Korea i wiele innych – każde pokolenie PROMNYCH ma na koncie kilka nagród. Lecz obecnie każdy występ jest dla zespołu sukcesem, wystrzałem niesamowitej energii i adrenaliny, poczuciem integracji. Myślę, że wielkim sukcesem jest także obecność PROMNYCH na każdym ważnym wydarzeniu uczelnianym naszej Alma Mater: od wielkich gal, jak ta z okazji 200-lecia SGGW na deskach Teatru Wielkiego Opery Narodowej, po te najmniejsze w roli asysty. Oznacza to, że jesteśmy rozpoznawani i stanowimy ważny element życia akademickiego. Sukcesem najświeższym można nazwać pierwszy występ tegorocznych debiutantów – najmłodszej stażem grupy zespołu – Promyczków – podczas koncertu w Ursynowskim Centrum Kultury. W marcu tego roku odbyliśmy daleką podróż do Meksyku i myślę, że sukcesem było krzewienie polskiej kultury w małych i dużych, meksykańskich miastach, bo ciekawość na twarzach Meksykanów i radość z naszych występów dodawała nam skrzydeł.
Koncert Galowy w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy”
Publiczność Koncertu Galowego miała przyjemność uczestniczyć w wydarzeniu, którego program i wykonawców prezentujemy poniżej.
PROGRAM KONCERTU
„Tańce górali spiskich”
choreografia: Maria Wnęk w opracowaniu Andrzeja Wołosza
opracowanie muzyczne: Aleksander Romański
„Tańce opoczyńskie”
choreografia: Sławomir Mazurkiewicz
opracowanie muzyczne: Tomasz Skoneczny, w aranżacji Aleksandra Romańskiego
„Postatnica”
pieśń podlaska w aranżacji Jaremy Jarosińskiego
„Mój wianeczku”
pieśń z sandomierskiego w aranżacji Jaremy Jarosińskiego
„Za co ze mnie”
pieśń kurpiowska w aranżacji Jaremy Jarosińskiego
„Para koni”
pieśń podlaska w aranżacji Jaremy Jarosińskiego
„Tańce lubelskie”
choreografia: Zofia Marcinek
opracowanie muzyczne: Tomasz Skoneczny, w aranżacji Aleksandra Romańskiego
„Tańce rzeszowskie”
choreografia: Alicja Haszczak
opracowanie muzyczne: Tomasz Skoneczny, w aranżacji Aleksandra Romańskiego i Jaremy Jarosińskiego
„Tańce podlaskie”
choreografia: Emma Cieślińska w opracowaniu Agnieszki Nagnajewicz
opracowanie muzyczne: Aleksander Romański, w aranżacji Aleksandra Romańskiego i Jaremy Jarosińskiego
„Oj wesna krasna”
pieśń podlaska
„Rano, rano”
pieśń z Polesia ukraińskiego
„W moim ogródeczku”
pieśń męska z lubelskiego
„Kukaweńka kuka”
pieśń kurpiowska, w aranżacji Jaremy Jarosińskiego
„Tańce krakowiaków wschodnich”
choreografia: Janina Kalicińska, w opracowaniu Angieszki Nagnajewicz i Andrzeja Wołosza opracowanie muzyczne: Tomasz Skoneczny, w aranżacji Aleksandra Romańskiego
Wykonawcy
Klaudia Adamowicz, Katarzyna Antosik, Katarzyna Baczyńska, Piotr Bala, Aleksandra Barcińska,
Dominika Bednarczyk, Szymon Bialik, Lidia Bilińska, Alicja Chmielewska, Julia Chruściak,
Aleksandra Dudek, Jan Dziewulski, Wiktor Dzik, Marcin Gabruś, Katarzyna Gębalska,
Aleksandra Gicewicz, Joanna Horoszewicz, Zuzanna Jadczyk, Agata Jeleń, Justyna Wawerek,
Arkadiusz Kałucki, Weronika Kijo, Kacper Konopka, Wioletta Kosmala, Katarzyna Kowalik,
Aleksandra Kowalska, Agnieszka Kremblewska, Monika Królik, Małgorzata Lewczuk, Piotr Łajewski,
Mateusz Małacha, Marcin Małż, Mateusz Marcińczyk, Aleksandra Marszalec, Anna Michalak,
Monika Kołodko, Natalia Ochnik, Paweł Niesiobędzki, Adam Odolecki, Jarosław Podgórski,
Natalia Przyborek, Bartłomiej Rózio, Martyna Staniec, Kamil Staroński, Filip Stawicki,
Dawid Szczepaniak, Agata Szum, Katarzyna Szymańska, Julia Średnicka, Jakub Trzyszka,
Weronika Wargocka, Justyna Wawerek, Łukasz Wilk, Maciej Wiśniewski, Paulina Witaszczyk,
Agata Witczak, Michalina Wojciechowska, Kinga Wróbel, Michał Zawadzki, Bartosz Żółkiewski
Kapela
Paulina Puszyło, Radosław Soroka, Radosław Puszyło, Michał Zuń, Magdalena Sobczak-Kotnarowska,
Jarema Jarosiński, Dariusz Pecyna, Karolina Lizer
Przygotowanie taneczne, scenariusz i reżyseria:
Agnieszka Nagnajewicz i Andrzej Wołosz
Koordynacja muzyczna:
Jarema Jarosiński
Przygotowanie wokalne:
Magdalena Sobczak-Kotnarowska
Akompaniament:
Aleksander Romański, Jarema Jarosiński, Radosław Puszyło
Przygotowanie kostiumów/pracownia krawiecka:
Janusz Kaspryk, Lidia Kacperska, Małgorzata Staniszewska
Administracja i sekretariat:
Paulina Puszyło
Kierownictwo zespołu:
Radosław Puszyło
Ludowy Zespół Artystyczny
PROMNI IM. ZOFII SOLARZOWEJ
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Nowoursynowska 166
02-787 Warszawa
tel. 22 593 14 20 / 697 901 758
promni@sggw.edu.pl
www.promni.pl