Moc muzyki i siła społeczności – LZA PROMNI dumą SGGW na światowych scenach
Taniec łączy ludzi
Festiwal w Büyükçekmece w Turcji to największy i najważniejszy Międzynarodowy Festiwal Kultury i Sztuki Ludowej (FIDAF). Światowa federacja FIDAF jest pomostem łączącym festiwale taneczne odbywające się na całym świecie, pielęgnuje i krzewi kulturę ponad 70 państw.
Z SGGW do Büyükçekmece
Artyści LZA PROMNI pod kierownictwem Radosława Puszyło wzięli udział w Festiwalu, w którym zmierzyło się kilkadziesiąt zespołów folkowych z całego świata, w tym m.in. z takich państw, jak Chile, Boliwia, Bułgaria, Węgry, Guam, Meksyk, Indie, czy Panama.
Różnorodność artystyczna i… wielki sukces Ludowego Zespołu Artystycznego PROMNI
Nasi artyści ciągle się rozwijają i doskonalą swój profesjonalny warsztat. Dzięki dociekliwości i wertowaniu przeróżnych materiałów źródłowych, doskonałej współpracy kierownika muzycznego zespołu Jaremy Jarosińskiego i instruktora śpiewu Magdaleny Sobczak-Kotnarowskiej, PROMNI skompletowali kilkanaście melodii, które poddawane są wokalno-instrumentalnym opracowaniom i prezentowane podczas koncertów. Nowy repertuar muzyczny w aranżacji Jaremy Jarosińskiego jest mariażem współczesnego brzmienia z tradycją, to porywające i nieoczywiste rozwiązania melodyczne i harmoniczne w ludowej muzyce. Opracowania te odpowiadają oczekiwaniom współczesnego słuchacza i pozwalają nowym pokoleniom PROMNYCH nie tylko odtwarzać piękne, tradycyjne tańce i pieśni ludowe, lecz na nowo je odkrywać, zgłębiać i tworzyć. Młodzi artyści stają się współtwórcami nowego repertuaru zespołu, który już dziś przyjmowany jest owacyjnie i będzie pewnym punktem przyszłych programów koncertowych.
Pozostawiając to, co najcenniejsze w naszym repertuarze adaptuję go do współczesnego świata – mówi Jarema Jarosiński. W bogatym dorobku PROMNYCH pojawia się współczesna świeżość i innowacja z zachowaniem tradycji wykonawczych zespołu. Słuchacz pragnąłby więcej, zaskoczenie ustępuje miejsca tęsknocie i poczuciu nienasycenia.
Best Music Award dla LZA PROMNI
Mariaż tradycji i nowoczesności został jednogłośnie wybrany przez międzynarodowe jury za najlepszą muzykę wykonaną podczas Festiwalu. Eksperci w swoich ocenach podkreślali, że wszystkie 4 komponenty, czyli kompozycja, aranżacja, instrumentacja oraz samo wykonanie muzyki i śpiewu przez muzyków i tancerzy zespołu podczas prezentacji na żywo były na najwyższym, światowym poziomie.
Udany występ w Turcji, to część światowego tryptyku festiwalowego gromadzącego najlepsze i najbardziej uznane zespoły z całego świata – LZA PROMNI występowali już na deskach Festiwalu w Korei (edycja Azji i Pacyfiku), a po sukcesie w Turcji (edycja europejska) otrzymali zaproszenie na Festiwal w Brazylii (edycja amerykańska)!
LZA PROMNI – czyli kto?
Za każdym sukcesem stoją ludzie pełni pasji i zaangażowania, świadomi własnych możliwości i wsparcia, jakie otrzymują od naszej uczelni. W harmonii z SGGW funkcjonujemy już ponad 50 lat i z ufnością patrzymy w przyszłość – mówi Radosław Puszyło Kierownik LZA PROMNI. Obecni PROMNI to już nie zespół, a instytucja, ale co powtarzają zgodnie wszyscy członkowie zespołu – byli i obecni – to jedna wielka rodzina. Członkowie tej grupy poświęcają się pasji w czasie prywatnym, często kosztem własnych wyrzeczeń i odkładania innych obowiązków na później. Mogą być za to częścią projektu, którego nie da się opisać słowami. To styl życia.
Filary PROMNYCH – czyli jak osiągnąć międzynarodowy sukces?
LZA PROMNI to Zespół nietuzinkowych ludzi. Mamy cztery piony – muzyczny, choreograficzny, pracowni krawieckiej i administracyjny.
Choreografowie zespołu Agnieszka Nagnajewicz i Andrzej Wołosz prowadzą regularne próby, układają programy, tworzą choreografie, reżyserują koncerty i oczywiście motywują młodzież do wytężonej pracy.
Pion muzyczny pod dyrekcją Jaremy Jarosińskiego zajmuje się aranżacjami muzycznymi, oprawami muzycznymi koncertów i uroczystości, tworzeniem nowych programów i wsparciem muzycznym pracy choreografów. Magdalena Sobczak-Kotnarowska prowadzi zajęcia śpiewu i emisji głosu dla studentów. Jest także niezwykłą artystką z wielkim doświadczeniem estradowym oraz skarbnicą wiedzy z zakresu śpiewu ludowego. Muzycy kapeli: Dariusz Pecyna i Michał Zuń od wielu lat stanowią o sile muzycznej naszego zespołu. Blisko współpracujemy z Karoliną Lizer, studentką naszej uczelni, która odnosi spektakularne sukcesy na arenie muzycznej. Aleksander Romański, wieloletni kierownik muzyczny PROMNYCH nadal wspiera nas swoim doświadczeniem i umiejętnościami oraz dba o autentyczność przekazu.
Naszym najnowszym osiągnięciem jest powstanie profesjonalnej pracowni krawieckiej, która pracuje pod kierownictwem Janusza Kaspryka. Dzięki dofinansowaniu z naszej uczelni udało nam się pozyskać do współpracy krawcowe Małgorzatę Staniszewską i Lidię Kacperską oraz zakupić odpowiedni park maszyn. Obecnie możemy samodzielnie restaurować kostiumy, a nawet tworzyć je od podstaw. Można nieskromnie powiedzieć, że garderoba zespołu PROMNI dysponuje jedną z najokazalszych i najlepiej zachowanych kolekcji kostiumów ludowych w kraju, która obejmuje stroje z 18 regionów polski, a jej potencjał i sposób funkcjonowania porównywalny jest do zespołów profesjonalnych.
Razem z żoną Pauliną pracujemy codziennie w biurze zespołu, aby koordynować pracę wszystkich działów i być wszędzie tam, gdzie praca żmudna, codzienna musi być wykonana, aby zespół mógł spokojnie funkcjonować. Zajmujemy się również kompleksowo organizacją wydarzeń uczelnianych, koncertów, festiwali oraz wyjazdów zagranicznych. A po godzinach… gramy od wielu lat w kapeli PROMNYCH.
Kto może do Was dołączyć?
Jako że PROMNI to zespół studencki, zapraszamy studentów SGGW i innych uczelni warszawskich, którzy chcieliby spędzać czas z muzyką, tańcem i śpiewem, którzy kochają ruch i nie boją się pokazać na scenie. W nagrodę czekają ich występy w niezwykłych miejscach w Polsce i poza jej granicami. To przygoda na całe życie, zespół staje się po prostu drugim domem, tu nawiązują się przyjaźnie i miłości.
Nabory na rok akademicki 2023/2024 ogłosimy na naszym profilu na początku semestru – zapraszamy!