Mikrolas Miyawaki na kampusie SGGW
Trwają prace nad stworzeniem pierwszego na terenie uniwersyteckiego kampusu mikrolasu Miyawaki.
Czym jest mikrolas Miyawaki?
Mikrolas Miyawaki to innowacyjna metoda tworzenia lasów na małych przestrzeniach, opracowana przez japońskiego botanika Akirę Miyawaki. Polega na sadzeniu dużej liczby rodzimych gatunków drzew i krzewów na niewielkiej powierzchni, co przyspiesza wzrost i odbudowę naturalnych ekosystemów. Takie lasy stają się samowystarczalne już po kilku latach.
Pierwszy kampus z „kieszonkowym lasem”
SGGW to pierwsza uczelnia w Polsce, która zdecydowała się na założenie mikrolasu na swoim kampusie. We współpracy z firmą Forest Maker przygotowujemy teren, usuwając ok. 200 ton gruzu i odpowiednio przystosowując grunt pod sadzonki. Dzięki temu las będzie rósł 1,5-2 razy szybciej niż przy tradycyjnym sadzeniu.
W zanieczyszczonym mieście mikrolas stanie się oazą bioróżnorodności, pochłaniającą zanieczyszczenia i dającą schronienie np. ptakom. To właśnie takie działania przyczyniają się do realizacji naszych celów zrównoważonego rozwoju i tworzenia zdrowszego, bardziej zrównoważonego środowiska.
2 października zapraszamy na wspólne sadzenie mikrolasu. O szczegółach będziemy informować w naszych mediach społecznościowych i na stronie.
Projekt współfinansowany ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w ramach projektu UniGreen+ UA 2.0.