Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce
![kobieta w maseczce na twarzy pracująca przy mikroskopie](https://www.sggw.edu.pl/wp-content/uploads/2025/02/dzien-kobiet-w-nauce-100.jpg?x13724)
Kobiety w nauce nieustannie udowadniają, że determinacja i pasja są kluczem do sukcesu, mimo licznych przeszkód, z którymi wciąż muszą się mierzyć w wielu krajach. Brak dostępu do edukacji, ograniczone możliwości rozwoju kariery naukowej wciąż stanowią smutną rzeczywistość w różnych zakątkach świata. Jakie rady mają dla młodszych koleżanek badaczki z SGGW? Podkreślają znaczenie mentora, siłę interdyscyplinarnych zespołów i odwagę w dążeniu do celów. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce przypominamy o inicjatywach wspierających rozwój kobiet w nauce.
Zapytaliśmy badaczki z SGGW jakie rady mają dla kobiet, które dopiero zaczynają swoją karierę naukową.
Po pierwsze życzyłabym im pasji w tym, co robią. Wówczas każda czynność będzie radością, a drobne trudności nie zniechęcą. Ważne jest mieć dobrego mentora naukowego, nie tylko do przedyskutowania swoich wątpliwości badawczych, ale inspirującego do działania, a przy tym dobrego menedżera. Polecę pracę w zespole interdyscyplinarnym, ponieważ w nim łatwiej spojrzeć na przedmiot zainteresowań naukowych z różnych stron i uwzględnić różne aspekty. Zdecydowanie polecam staże krajowe i zagraniczne, bo każde wyjście poza ramy rzeczywistości, w której działamy, czegoś uczy. Wszystkim młodszym koleżankom życzę otwartości, odwagi w dążeniu do celów, sukcesów w realizacji swoich planów i pasji oraz dużo czasu na pozostałe życiowe aktywności. dr hab. Anną Bzduchą-Wróbel, prof. SGGW z Katedry Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności Instytutu Nauk o Żywności.
Najprościej byłoby powiedzieć: wyznaczcie sobie cel i nie oglądajcie się za siebie, ale to nie takie proste. Trzeba tu raczej powiedzieć – nie oglądajcie się na siebie. Uważam, że to my, kobiety stajemy się swoimi największymi przeszkodami na swojej własnej drodze zawodowej. Moje pokolenie kobiet było uczone od dziecka, że należy przedkładać potrzeby innych ponad swoje, nie chwalić się swoimi osiągnięciami, „bo to niegrzecznie”. Od niecałego roku mam zaszczyt pełnić funkcję Gender Equality Officer w jednym z międzynarodowych projektów badawczych, w których uczestniczę. Przez ten krótki czas zauważyłam jak istotne są nadal w środowisku naukowym problemy wynikające z zachowań, norm i wartości przypisanych przez kulturę do płci. Zresztą młodsze koleżanki mają znacznie mniejsze zahamowania wynikające z ustalonych ról przynależnych płci kulturowej. I to raczej one mogą udzielać rad nam – starszym. „Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne idą tam, gdzie chcą!” – polecam tę książkę wszystkim koleżankom, które chcą grać rolę na trudnej scenie nauki. dr hab. inż. Beata Gawryszewska z Katedry Sztuki Krajobrazu Instytutu Inżynierii Środowiska
Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce przypominamy o inicjatywach realizowanych w SGGW, które wspierają kobiety na ścieżce kariery naukowej.
Konkurs im. prof. Marii Radomskiej to coroczne wyróżnienie dla kobiet pracujących w SGGW, które osiągnęły sukcesy w obszarze naukowym i organizacyjnym. Konkurs ma na celu docenienie ich pracy, promowanie dobrych praktyk oraz inspirowanie innych do rozwoju kariery naukowej. Odwołuje się do postaci prof. Marii Joanny Radomskiej – pierwszej kobiety-rektora SGGW, a także jednej z nielicznych kobiet, które pełniły tę funkcję w Polsce. Laureatkami I edycji konkursu zostały: prof. dr hab. Krystyna Gutkowska z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka, dr hab. inż. Magdalena Daria Vaverkowá z Instytutu Inżynierii Lądowej oraz dr hab. Justyna Franc-Dąbrowska z Instytutu Ekonomii i Finansów.
Women’s Lab – Laboratorium Kobiet, podczas spotkań uczestniczki mają okazję do wymiany doświadczeń, inspiracji oraz współpracy z badaczkami z Polski i zagranicy. Prelegentki – kobiety sukcesu związane z nauką i biznesem – dzielą się swoimi doświadczeniami zawodowymi i zdradzają wskazówki dotyczące rozwoju kariery. Webinaria mają różnorodną tematykę i formę – od wykładów po panele dyskusyjne.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce zachęcamy do angażowania się w projekty, promujące równość i wsparcie dla kobiet na wszystkich etapach kariery naukowej.