Case Study Competition realizowane przez SGGW
W ramach projektu finansowanego przez Euroleague for Life Sciences (ELLS) naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego uczą międzynarodową grupę studentów w jaki sposób społeczności lokalne wdrażają ideę zrównoważonego rozwoju na obszarach wiejskich. Studenci podglądają efekty tych działań w gminie Sokoły.
Konkurs Case Study 2022 “Zrównoważony rozwój, rola społeczeństwa wobec wyzwań przyszłości” jest niepowtarzalną okazją do połączenia sił z różnych dziedzin wiedzy dostarczanych przez uczelnie zrzeszone w ELLS. Nie jest to łatwe, ponieważ różne dyscypliny naukowe wykorzystują różne koncepcje, badania i metody nauczania. Dlatego podstawową ideą realizowanego projektu międzynarodowego jest prowadzenie interdyscyplinarnych wykładów i warsztatów w celu wykorzystania synergii zróżnicowanych tematów reprezentowanych przez obszary tematyczne ELLS. Połączenie szerokiej gamy dyscyplin daje możliwość przyciągnięcia znacznej grupy studentów uczestniczących w projekcie. W ten sposób projekt dociera do dużej liczby studentów zagranicznych oraz zwiększa wymianę studentów i nauczycieli.
W tym roku SGGW realizuje projekt finansowany przez ELLS, który składa się z dwóch etapów. Na początku studenci uczestniczą w kształceniu online z zakresu szeroko pojętego rozwoju obszaru wiejskich, a następnie uczestniczą w intensywnym tygodniowym programie realizowanym w okolicach gminy Sokoły. Są to wykłady prowadzone przez nauczycieli akademickich z różnych dziedzin oraz różnych ośrodków zagranicznych, ale przede wszystkim spotkania z przedstawicielami lokalnej społeczności, czyli władzami samorządowymi, właścicielami gospodarstwa rolnego produkującego mleko, czy z producentem sękaczy. Studenci z zagranicy poznają także gminę Sokoły aktywnie uczestnicząc w wycieczce trasą rowerową oraz na spływie kajakowym.
Uczestnicy są podzieleni na międzynarodowe grupy osób studiujących w różnych dziedzinach (ekonomia, rolnictwo, gospodarka przestrzenna, inżynieria środowiska i in.). Ich zadaniem, po zapoznaniu się z całym materiałem, jest przygotowanie propozycji projektu/działania, który sprzyjałby rozwojowi lokalnemu. Po tygodniu zaprezentują wyniki swoich prac, podczas seminarium z uczestnictwem przedstawicieli władz lokalnych.
Po wyjeździe z Podlasia, dla większości również z Polski, studenci będą mieć jeszcze czas na ewentualne doskonalenie swoich projektów, które finalnie zostaną przedstawione w trakcie konferencji ELLS, organizowanej w tym roku przez uniwersytet w Pradze, Czechy https://ells2022.czu.cz/en/r-18100-ells-scientific-student-conference-2022/ells-scientific-student-conference-2022.html
Zwycięska drużyna otrzyma nagrodę w kwocie 1500 euro.
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie jest partnerem w sieci Euroleague for Life Sciences (ELLS). Jest to sieć wiodących uniwersytetów przyrodniczych w Europie (BOKU – University of Natural Resources and Life Sciences, Vienna; SLU – Swedish University of Agricultural Sciences; UHOH – University of Hohenheim; WUR – Wageningen University and Research Centre; CZU – Czech University of Life Sciences Prague and SGGW – Warsaw University of Life Sciences).
- Tagi ELLS