„Ławeczka pamięci” – hołd dla dr. Rokoszy
Dr Józef Rokosza – postać na kartach historii SGGW
Przez całe swoje życie zawodowe dr Józef Rokosza był nauczycielem akademickim wielu pokoleń studentów Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie. Z entuzjazmem przekazywał swoją pasję i zarażał miłością do drzew.
Wspólnie z prof. Alfonsem Zielonko i prof. Włodzimierzem Senetą uczestniczył w tworzeniu parku SGGW w Ursynowie. Był nie tylko teoretykiem, ale i praktykiem. Z życzliwością podchodził do ludzi i przyrody. Swoim serdecznym uśmiechem pozdrawiał ludzi na kampusie i to właśnie na kampusie SGGW pamięć o dr. Rokoszy będzie trwać.
Upamiętnienie
3 września 2022, o godzinie 12:00 przy budynku nr 8 odbyła się uroczystość ustawienia „Ławeczki pamięci”.
Miejsce, w którym została ustawiona „Ławeczka pamięci” jest miejscem wyjątkowym. Stara część kampusu, czyli Park Ursynowski to miejsce, które dr Rokosza współtworzył nie tylko w zakresie architektury krajobrazu, ale także w aspekcie dydaktycznym – mimo przejścia na emeryturę kontynuował realizację pasji prowadząc ćwiczenia z drzewoznawstwa i rysunku dla studentów architektury krajobrazu.
Na uroczystości obecni byli JMR prof. dr hab. Michał Zasada i prorektor prof. dr hab. Kazimierz Tomala, którzy powitali licznie zebranych gości – przyjaciół doktora Rokoszy.
Rektor SGGW podkreślał w swoim wystąpieniu, że dr Rokosza był filarem Naszej Alama Mater, a o jego zasługach dla społeczności SGGW świadczyli licznie zebrani przyjaciele i sympatycy.
Barbara Siedlicka, organizatorka wydarzenia, przybliżyła zebranym kontekst wydarzenia i zaprosiła do czytania fraszek, które wydał dr Rokosza.
Anegdoty i fraszki – czytane i opowiadane na spotkaniu przywołały na twarzach uczestników wydarzenia serdeczny uśmiech, który był najlepszym upamiętnieniem dr Rokoszy.
Zdjęcia: Marcin Kluczek