Laureaci grantu NCN Miniatura 8
Dr inż. Artur Głuchowski z Katedry Technologii Gastronomicznej i Higieny Żywności SGGW, dr Marcin Choiński z Katedry Zastosowań Matematyki SGGW i dr inż. Jan Szadkowski z Katedra Nauk o Drewnie i Ochrony Drewna SGGW otrzymali dofinansowanie z programu NCN Miniatura 8 na realizację projektów badawczych.
Projekt badawczy: Wpływ oczekiwań i sposobu prezentacji produktów gastronomicznych na ich postrzeganie przez polskich konsumentów
Dr inż. Artur Głuchowski z Katedry Technologii Gastronomicznej i Higieny Żywności SGGW otrzymał finansowanie w ramach konkursu Miniatura 8 na realizację projektu badawczego, którego celem jest zrozumienie, jak sposób prezentacji produktów gastronomicznych wpływa na ich postrzeganie przez konsumentów w Polsce. Badania te koncentrują się na analizie wpływu oczekiwań oraz efektu zaskoczenia na percepcję smakową, estetyczną i ogólne wrażenia konsumentów.
Projekt ma na celu ocenę interakcji pomiędzy sposobem podania produktów, ich estetyką, a reakcją konsumentów, przy uwzględnieniu różnic kulturowych i specyficznych preferencji polskiego społeczeństwa. Materiały do badań zostały zaprojektowane we współpracy ze Studentami Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere, co pozwala na połączenie teorii z praktycznymi rozwiązaniami kulinarnymi.
Do realizacji projektu zostaną wykorzystane nowoczesne narzędzia badawcze pochodzące z biblioteki projektu COMFOCUS (Community on Food Consumer Science), które umożliwiają precyzyjny pomiar neurofizjologiczny reakcji konsumentów. Dr Głuchowski, dzięki współpracy z COMFOCUS, zdobył umiejętności wykorzystania zaawansowanych metod badawczych, co pozwoli na jeszcze lepsze zrozumienie zachowań konsumenckich i tworzenie innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie gastronomii.
Wyniki badań mogą przyczynić się do lepszego projektowania produktów i doświadczeń kulinarnych, uwzględniających psychologię konsumenta i najnowsze trendy w prezentacji produktów żywnościowych.
Projekt badawczy: Modelowanie matematyczne epidemii w populacjach niejednorodnych
Dr Marcin Choiński z Katedry Zastosowań Matematyki SGGW otrzymał finansowanie w ramach konkursu Miniatura 8 na realizuję projektu badawczego dotyczącego modelowania matematycznego rozprzestrzeniania się epidemii w populacjach niejednorodnych. Głównym celem projektu jest opracowanie oraz analiza nowych modeli matematycznych, które pozwolą lepiej zrozumieć dynamikę epidemii w zróżnicowanych grupach społecznych, różniących się poziomem podatności na infekcje.
Projekt wprowadza nowatorskie podejście poprzez uwzględnienie istnienia dwóch podpopulacji w modelach epidemiologicznych: osób o niskiej oraz wysokiej podatności na zakażenie. Dodatkowo, w ramach badań analizowane będą także efekty współwystępowania różnych infekcji (koinfekcja) oraz zakłada się, że wartości parametrów epidemiologicznych w każdej z podpopulacji będą odrębne. Takie podejście umożliwia bardziej precyzyjne odwzorowanie rzeczywistych warunków społecznych i zdrowotnych, ale jednocześnie znacznie komplikuje matematyczną analizę tych modeli.
Projekt badawczy: Wykorzystanie mieszanin eutektycznych (DES) w technologii produkcji bioetanolu z drewna
Dr inż. Jan Szadkowski z Katedra Nauk o Drewnie i Ochrony Drewna SGGW otrzymał finansowanie w ramach konkursu Miniatura 8 na realizuję projektu badawczego dotyczącego, opracowanie nowoczesnej metody produkcji bioetanolu z drewna z wykorzystaniem mieszanin eutektycznych (Deep Eutectic Solvents, DES). Projekt ten ma na celu zbadanie potencjału DES jako zrównoważonych i efektywnych rozpuszczalników w procesach przetwarzania biomasy lignocelulozowej na bioetanol.
.