Lasy miejskie – „zielone wyspy” w krajobrazie zurbanizowanym
Urbanizacja
Urbanizacja powoduje wiele negatywnych oddziaływań na siedliska przyrodnicze w miastach https://www.wydawnictwosggw.pl/888/WYBRANE-ASPEKTY-ZROWNOWAZONEGO-ROZWOJU-ZIELONYCH-PRZESTRZENI-MIEJSKICH.html#.ZCVGevbP3Vg
Obserwuje się zmiany w środowisku w postaci fragmentacji siedlisk, wzrostu temperatury, problemów z retencją wody, zanieczyszczeń powietrza, wody i gleby. (DOI:10.3390/su14052973 )Fragmentacja siedlisk przyrodniczych prowadzi do przekształceń szaty roślinnej, a w efekcie do zmian w składzie gatunkowym roślin m.in. w lasach miejskich. Rosnące zapotrzebowanie na rekreację, poprzez powiększające się powierzchnie przeznaczone na mieszkalnictwo zwiększa znacząco wpływ antropogeniczny na roślinność lasów miejskich.
Znaczenie lasów miejskich
Lasy miejskie są bardzo ważnymi terenami zieleni, które pełnią istotne funkcje przyrodnicze (DOI:10.1016/j.ufug.2019.01.013 ), kulturowe, estetyczne w miastach. Ponadto polepszają dobrostan człowieka w mieście poprzez jego kontakt z naturą.
Cel badań i wyniki
W celu określenia stopnia przekształcenia szaty roślinnej lasów miejskich wybrano obiekty, które są pozostałością naturalnych zbiorowisk leśnych, które poddano badaniom w miastach. Należy zaznaczyć, iż strefa ekotonu lasu jest jednym z niszowych zagadnień w badaniach lasów (DOI:10.2478/ffp-2022-0015 DOI:10.3390/f12111440 ).Wyniki badań wykazały, iż kompozycja gatunków roślin, zwłaszcza warstwy zielnej jest zgodna z siedliskiem, ale znacznie większy jest udział gatunków niezgodnych z siedliskiem, tj. synantropijnych, które zależą od intensywności i rodzaju źródła oddziaływania antropogenicznego. Pozytywnym wynikiem badań jest to, iż w dalszym ciągu dominują gatunki leśne w warstwie zielnej, które są wartościowe przyrodniczo i powinny być zachowane w ekosystemach lasów miejskich DOI:10.1016/j.landurbplan.2022.104427 DOI:10.1016/j.ufug.2019.01.013
Znaczenie praktyczne badań
Badania nt. szaty roślinnej lasów miejskich są prowadzone w aspekcie przyrodniczym w celu wdrożenia praktycznych wskazań związanych z właściwym zarządzanie tymi zasobami przyrodniczymi.
Ochrona rodzimej flory jest coraz trudniejszym przedsięwzięciem wraz ze wzrostem wpływu antropogenicznego w miastach. Z tego powodu coraz częściej dostrzega się potrzebę bardziej zrównoważonego i szczegółowego podejścia do planowania i zarządzania przyrodą, dlatego bardzo ważne są otrzymane wyniki badań dotyczących ekologii lasów miejskich. DOI:10.1016/j.landurbplan.2022.104427 Kolejnym ważnym zagadnieniem jest kwestia związana z zagospodarowaniem tych obszarów leśnych dla potrzeb rekreacji. Istotne jest znalezienie odpowiedzi jakie są preferencje użytkowników lasów miejskich, ze szczególnym zwróceniem uwagi na grupę młodych, dorosłych ludzi.