Kulturalny Czwartek z Karoliną Grobelską
Muzeum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zaprasza na Kulturalny Czwartek z Karoliną Grobelską muzealnikiem i kustoszem Muzeum SGGW w latach 2007–2023.
Tytuł spotkania:
NA ZAKOŃCZENIE O POCZĄTKACH, CZYLI O PASJI TWORZENIA MUZEUM SGGW
2 marca 2023, godzina 16.00
Muzeum SGGW, ul. Nowoursynowska 161
Budynek Biblioteki Głównej SGGW, wejście C, I piętro
Karolina Grobelska jest z wykształcenia muzealnikiem i historykiem sztuki, ukończyła kierunek muzealnictwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po studiach odbyła staże w Muzeum Narodowym w Warszawie i Muzeum Polskim w Chicago. W 2004 i 2005 r. otrzymała stypendia przyznane przez Victorian Society in America, umożliwiające historykom sztuki z różnych krajów wizyty studyjne obejmujące brytyjskie i amerykańskie kolekcje sztuki oraz designu. Była związana zawodowo z Muzeum Politechniki Warszawskiej i Instytutem Wzornictwa Przemysłowego.
W 2007 r. ówczesny Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie prof. Tomasz Borecki powierzył jej stworzenie Muzeum SGGW. Jest autorką scenariusza stałej ekspozycji poświęconej historii uczelni „Z Marymontu na Ursynów” oraz kilkudziesięciu wystaw czasowych, zrealizowanych we współpracy ze środowiskiem akademickim oraz innymi instytucjami muzealnymi, w tym: Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego oraz Muzeum Uniwersyteckim w Toruniu.
Stworzyła zręby muzealnej kolekcji wraz z koncepcją funkcjonowania Muzeum SGGW w przestrzeni uczelni. Pracę nad tworzeniem Muzeum SGGW uważa za swoje najważniejsze doświadczenie zawodowe.
Jako historyk sztuki interesuje się historią polskich mebli. W 2011 r. odnalazła w holenderskich zbiorach królewskich słynną kołyskę dla następczyni tronu Królestwa Niderlandów zaprojektowaną w 1937 r. przez Jana Bogusławskiego, wybitnego polskiego architekta i projektanta mebli.
Jest członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych, a także honorowym członkiem Stowarzyszenia Wychowanków SGGW.
W roku akademickim 2022/2023 wydarzenia w Muzeum SGGW objęte są honorowym patronatem Instytutu Nauk o Zwierzętach oraz Wydziału Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt