Konferencja „Uniwersytety Europejskie – Sojusze przyszłości”
Konferencja
Otwierając wydarzenie, dyrektor Katarzyna Aleksy powiedziała, że „Sojusze europejskie to globalny świat akademicki, gdzie ścierają się poglądy i temu też służy II. Konferencja Uniwersytetów Europejskich”.
„Za ogromny sukces trzeba uznać, że aż 32 polskie uczelnie wchodzą w skład europejskich sojuszy. Synergia naszych wysiłków pokazała, że to właściwa droga unowocześniania europejskiej nauki” – podkreślał w swoim wystąpieniu podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr hab. Andrzej Szeptycki, prof. UW.
Wykład otwierający pt. „Universities without borders: the transformative power of European University Alliances as a new form of internationalization” wygłosiła prof. Dorothy Kelly, Uniwersytet w Granadzie.
Perspektywa UNIgreen
„Akademicy i administracja – dwa światy czy naczynia połączone? Doświadczenia i rekomendacje”
Program wydarzenia dał szansę na aż dwukrotne przedstawienie perspektywy UNIgreen.
Pierwszego dnia wydarzenia prorektor ds. umiędzynarodowienia, dr hab. Marta Mendel, prof. SGGW podzieliła się z zebranymi swoim doświadczeniem i wiedzą w sesji „Akademicy i administracja – dwa światy czy naczynia połączone? Doświadczenia i rekomendacje”. W panelu uczestniczyli także dr hab. Katarzyna Górak-Sosnowska, prof. SGH, prezes Stowarzyszenia Forum Administracji Akademickiej; dr hab. Katarzyna de Lazari-Radek, prof. UŁ, prorektorka ds. umiędzynarodowienia nauki i kształcenia, Uniwersytet Łódzki; Grzegorz Robak, dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej i Core Officer Politechniki Warszawskiej w Sojuszu ENHANCE+. Dyskusję moderowała Ewa Kiszka, przewodnicząca IROs Forum, kierownik Biura ds. Umiędzynarodowienia Uczelni, Gdański Uniwersytet Medyczny.
„Inicjatywa tworzenia tzw. Uniwersytetów Europejskich to inicjatywa budowania mostów, ściślejszej i głębszej współpracy, łączenia umiejętności i zasobów. Mamy ze sobą współpracować po to, by uniwersytety europejskie stały się miejscem odpowiadającym na wyzwania społeczne i zapotrzebowanie na umiejętności w Europie” – powiedziała we wstępie do panelu Ewa Kiszka (GUMed/IROs).
Rektor Marta Mendel odpowiadała na pytanie o ocenę oddziaływania akademików i administracji na różne funkcje i zadania, przed którymi stoją Uczelnie Przyszłości, oraz kwestię tego, gdzie tkwi klucz do zbudowania sprawnej, zaangażowanej, otwartej i będącej w dobrych relacjach społeczności akademickiej.
W swojej wypowiedzi Rektor Marta Mendel podkreślała, że „współpraca i synergia między pracownikami naukowymi i administracyjnymi gwarantuje różnorodność perspektyw i ich wzajemne dopełnianie się. W UNIgreen pracujemy zespołowo i jesteśmy w stałym kontakcie, żeby przepływ informacji i bieżąca komunikacja dawały wszystkim zaangażowanym w nasz Sojusz poczucie satysfakcji z prowadzonych działań”.
„Siła public relations w działalności Sojuszy EUI”
Drugą okazją do wyeksponowania UNIgreen był panel dyskusyjny pt. „Siła public relations w działalności Sojuszy EUI”, który moderowała Anna Kiryjow-Radzka, prezeska Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom”, specjalista PR w SGGW, koorydynatorka WP9 Dissemination and Communication, która do dyskusji zaprosiła ekspertki: Renatę Czeladko, dyrektorkę Centrum Prasowego i Komunikacji z Otoczeniem, rzeczniczkę prasową Uniwersytetu SWPS; Annę Kuczborską, specjalistkę w Dziale Promocji i Komunikacji, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; Martę Malepszak, kierownik Działu ds. Uniwersytetu Europejskiego Politechniki Poznańskiej; Annę Żmudę-Muszyńską, rzeczniczkę prasową Centrum Komunikacji i Marketingu Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.
Celem panelu było omówienie roli i znaczenia działań public relations w budowaniu wizerunku i zwiększaniu wpływu Sojuszy Uniwersytetów Europejskich. Panelistki dzieliły się ze zgromadzonymi swoimi refleksjami oraz doświadczeniami w zakresie wpływu działań PR na rozpoznawalność i reputację Sojuszy, roli PR w kreowaniu wizerunku Sojuszy EUI jako promotorów wartości europejskich oraz roli PR jako motoru internacjonalizacji. Dyskusja dotyczyła także wyzwań komunikacyjnych. Ekspertki odpowiadały m.in. na pytania dotyczące sposobów budowania i promowania wspólnej tożsamość Sojuszów przy jednoczesnym poszanowaniu indywidualnych tożsamości poszczególnych uniwersytetów. Na zakończenie podzieliły się największymi wyzwaniami w dostosowywaniu strategii PR do różnorodnych warunków – barier językowych, kulturowych i różnic w stylach komunikacji między członkami Sojuszu.
II Konferencja Uniwersytetów Europejskiej – oczekiwania i wyzwania
Konferencja pokazała doskonale, że tematyka Uniwersytetów Europejskich jest ważną perspektywą, która jest dla uczelni zarówno źródłem międzynarodowego prestiżu, jak i wielkich wyzwań. Dzięki dyskusjom panelowym uczestnicy wydarzenia poznali najbardziej aktualne działania realizowane przez uczelnie na wszystkich poziomach – zarówno strategicznym, jak i operacyjnym.
Konferencja odbyła się 4 i 5 września 2024 r. w Krakowie.
Partnerzy wydarzenia
Stowarzyszenie PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom”