Konferencja “Model funkcjonowania Szkół Doktorskich”
W dniach 15-16.11.2019 r. odbyła się ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa, pt. „Model Funkcjonowania Szkół Doktorskich” zorganizowana przez Krajową Reprezentację Doktorantów. Kierownik Szkoły Doktorskiej SGGW dr hab. Justyna Franc-Dąbrowska, prof. była prelegentem w Panelu poświęconym tematyce: „Jakość – czy rzeczywiście?”.
Pan profesor Arkadiusz Radwan opisał powyżsżą konferencję następująco: “Krajowa Reprezentacja Doktorantów wspólnie z Warszawskie Porozumienie Doktorantów zorganizowała niedawno kolejną świetną konferencję z cyklu “Model Funkcjonowania Szkół Doktorskich”. Miałem przyjemność wystąpić w panelu poświęconym zapewnieniu jakości (razem z prof. Romuald Zabielski z PAN, prof. Justyna Franc-Dąbrowska z SGGW, prof. Ilona Świątek-Barylska z UŁ, Gracjana Woźniak z PL, Igor Kilanowski z UKSW i Zuza Mieszkowska z PWr) . Wszystko przez to, że w projekcie Ustawa 2.0 wg Instytut Allerhanda znalazły się Kolegia Doktoranckie, przez co jestem – jak się dowiedziałem – podejrzewany w środowisku o wymyślenie szkół doktorskich. Wyjaśniam zatem, że Szkoły Doktorskie według ustawy przygotowanej w Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i przyjętej przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dość znacząco różnią się od naszej koncepcji. Dlatego zarówno ci, którzy szkoły doktorskie zapisują na moje konto jako sukces, jak i ci, którzy mnie za nie obwiniają, czynią to niesłusznie. Słuszna natomiast jest radość i optymizm tych wszystkich, którzy odnotowują, że uczelnie same wprowadzają zmiany i podnoszą standardy. Bardzo mi się podobały rozwiązania przyjęte w SGGW i na Uniwersytecie Łódzkim, o których opowiadały współpanelistki. O to też w reformie chodziło – więcej autonomii dla uczelni i rozliczanie za efekty, bardziej niż reglamentowanie wszystkiego z góry. Krótko o konferencji w materiale wideo.”
Tegoroczna edycja wydarzenia organizowana była w ramach zadania publicznego „BoN – Branżowo o Nauce w Krajowej Reprezentacji Doktorantów”, realizowanego przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach konkursu „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego w 2019 roku”