Inżynieria i gospodarka wodna
przedmioty rekrutacyjne:
- chemia albo fizyka albo matematyka albo geografia (PKG)
- informatyka albo język obcy nowożytny (PKD) albo wynik egzaminu zawodowego lub egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie: Technik budownictwa wodnego (EZ)
WK = PKG * 0,75 + (PKD v EZ) * 0,25
uzyskany tytuł: inżynier
STACJONARNE
przewidywany limit przyjęć: 45
początek zajęć: semestr zimowy
czas trwania studiów: 3.5 roku (7 semestrów)
Język wykładowy: język polski.
rekrutacja:
W postępowaniu kwalifikacyjnym uczestniczą kandydaci:- posiadający dyplom zbieżny:
- dyplom inżyniera kierunku inżynieria i gospodarka wodna
- dyplom inżyniera kierunku budownictwo - posiadający dyplom wymagający weryfikacji zbieżności efektów uczenia się:
- dyplom inżyniera lub dyplom ukończenia studiów jednolitych magisterskich innego pokrewnego kierunku studiów lub dyplom zagraniczny uprawniający do ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia w kraju wydania.
Forma weryfikacji zbieżności efektów uczenia się: Weryfikowany jest skan suplementu do dyplomu lub poświadczony przez uczelnię wykaz przedmiotów, godzin, ocen oraz punktów ECTS realizowanych w programie studiów na podstawie których kandydat ubiega się o przyjęcie na studia. Kandydat załącza wskazane dokumenty w swoim profilu w systemie IRK. Jeżeli w wyniku analizy stwierdzone zostaną ewentualne rozbieżności efektów, student zobowiązany będzie do uzupełnienia, w trakcie studiów II stopnia, braków kompetencyjnych, poprzez realizację i zaliczenie wskazanych przez komisję przedmiotów, w wymiarze nieprzekraczającym 30 ECTS. W dalszej kwalifikacji brani są pod uwagę kandydaci, którym pozytywnie zweryfikowano oczekiwane efekty uczenia się.
Do postępowania dopuszczeni są cudzoziemcy, których znajomość języka polskiego na poziomie minimum B2 została potwierdzona poprzez akceptację w IRK wgranego certyfikatu językowego lub w drodze rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego na tym samym poziomie.
Kwalifikacja kandydatów, którzy spełnią wymogi określone powyżej oraz w przypadku cudzoziemców - certyfikat językowy, odbywa się na postawie średniej arytmetycznej ze wszystkich ocen końcowych z przedmiotów objętych programem studiów I stopnia. W przypadku liczby kandydatów przekraczającej limit przyjęć, w pierwszej kolejności (na podstawie średniej ocen ze studiów I stopnia) przyjmowani będą absolwenci studiów I stopnia kierunku inżynieria i gospodarka wodna, w drugiej kolejności (na podstawie średniej ocen ze studiów I stopnia) absolwenci innych kierunków. Wynik, na podstawie którego utworzona jest lista rankingowa, jest iloczynem wyżej wymienionej średniej i współczynnika zbieżności.
uzyskany tytuł: magister inżynier
STACJONARNE
przewidywany limit przyjęć: 30
początek zajęć: semestr letni
czas trwania studiów: 1.5 roku (3 semestry)
Język wykładowy: język polski.
Opis kierunku
Kierunek kształci specjalistów z zakresu zaopatrzenia w wodę na potrzeby komunalne, przemysłowe i rolnicze oraz zabezpieczenia przeciwpowodziowego i łagodzenia skutków suszy. W programie studiów znajdują się takie przedmioty jak m.in.: hydrologia, chemia wody i gleby, hydraulika i hydrodynamika, mechanika gruntów, inżynieria wodno-melioracyjna, budownictwo wodne, ochrona przed powodzią, ekologia wód, wodociągi i kanalizacje, zintegrowana gospodarka wodna. Studenci uczą się rozwiązywać problemy gospodarki wodnej zgodnie z wymogami ochrony środowiska i szeroko rozumianymi potrzebami społecznymi. Zdobywają wiedzę procesową z zakresu kształtowania zasobów wodnych, konstrukcyjną – pozwalającą realizować obiekty i systemy hydrotechniczne oraz przyrodniczą – zapewniającą zachowanie równowagi ekologicznej. Absolwenci znajdują zatrudnienie w zarządach gospodarki wodnej, przedsiębiorstwach budownictwa wodnego, przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej, biurach projektów i doradztwa, instytucjach i urzędach administracji terytorialnej, obiektach energetyki wodnej, działach ochrony środowiska i przygotowania produkcji w dużych obiektach przemysłowych.
Program studiów:
Perspektywy zawodowe
Potencjalnymi miejscami pracy dla absolwentów są:
• Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie,
• przedsiębiorstwa wykonawcze budownictwa wodnego i wodno-melioracyjnego,
• przedsiębiorstwa wykonawcze budownictwa komunalnego i przemysłowego,
• biura projektów,
• firmy konsultingowe,
• narodowy i wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej,
• przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej,
• firmy związane z energetyką wodną,
• instytucje edukacyjne i instytuty naukowe.