Inżynieria bezpieczeństwa
przedmioty rekrutacyjne:
- chemia albo fizyka albo matematyka (PKG)
- informatyka albo język obcy nowożytny albo wiedza o społeczeństwie (PKD) albo wynik egzaminu zawodowego lub egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie:Technik pożarnictwa, Technik ochrony fizycznej osób i mienia, Technik bezpieczeństwa i higieny pracy (EZ).
WK = PKG x 0,75 + (PKD v EZ) x 0,25
uzyskany tytuł: inżynier
STACJONARNE
przewidywany limit przyjęć: 45
początek zajęć: semestr zimowy
czas trwania studiów: 3.5 roku (7 semestrów)
Język wykładowy: język polski.
Opis kierunku
Studia na kierunku Inżynieria Bezpieczeństwa mają na celu osiągnięcia przez absolwentów wiedzy, umiejętności i kompetencji w zakresie:
- Identyfikacji zagrożeń naturalnych i zmian klimatu w kontekście bezpieczeństwa człowieka oraz jego mienia.
- Oceny i ograniczania zagrożeń związanych z funkcjonowaniem infrastruktury technicznej, instalacji przemysłowych i urządzeń.
- Szacowania i przeciwdziałania zagrożeniom o charakterze społecznym, wynikających z zachowania ludzi w przestrzeni publicznej i niepublicznych, również podczas wydarzeń masowych.
- Szacowania i analizy ryzyka katastrof naturalnych i nienaturalnych.
- Powiązania zasad zrównoważonego rozwoju z bezpieczeństwem infrastruktury.
- Technicznych i nietechnicznych metod ograniczania różnych rodzajów zagrożeń.
- Zasad zarządzania bezpieczeństwem, obowiązujących w Polsce i Unii Europejskiej.
- Wdrażania zasad bezpieczeństwa w projektach budowlanych i planach funkcjonalnych.
- Zasad BHP stosowanych w przedsiębiorstwach, jednostkach samorządu terytorialnego oraz zakładach pracy.
- Globalnych trendów i zagrożeń bezpieczeństwa oraz ich implikacji.
- Zarządzania kryzysowego i organizacji akcji pomocowych.
- Bezpieczeństwo funkcjonowania infrastruktury zaopatrzenia w wodę oraz produkcji żywności.
Zgodnie z programem studiów, pierwsze dwa semestry obejmują przedmioty ogólne i inżynieryjno-techniczne. Mają one na celu zaznajomienie studentów z istotą i sposobem opisu procesów wpływających na bezpieczeństwo. W kolejnych semestrach stopniowo wprowadzane są specjalistyczne zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa, a od piątego semestru studenci wybierają specjalizacje. Na semestrze szóstym obok zajęć dydaktycznych realizowane są praktyki zawodowe. W trakcie semestru siódmego studenci skupiają się na przygotowaniu pracy dyplomowej.
Program studiów
Perspektywy zawodowe
Absolwenci kierunku Inżynieria Bezpieczeństwa mogą znaleźć zatrudnienie jako:
- Specjalista ds. bezpieczeństwa infrastruktury technicznej, w firmach budowlanych, zakładach przemysłowych, firmach eksploatujących infrastrukturę krytyczną.
- Ekspert ds. zarządzania ryzykiem w administracji publicznej, jednostkach samorządu terytorialnego, służbach ratowniczych, centrach zarządzania kryzysowego, agencjach rządowych oraz organizacjach pozarządowych zajmujących się pomocą humanitarną.
- Specjalista ds. bezpieczeństwa imprez masowych i przestrzeni publicznych, w firmach zajmujących się organizacją wydarzeń, w samorządach, służbach porządkowych, instytucjach kultury i sportu.
- Doradca ds. adaptacji do zmian klimatu i ograniczania zagrożeń naturalnych, w instytucjach badawczych, organizacjach ekologicznych, administracji rządowej i lokalnej, agencjach planowania przestrzennego.
- Konsultant ds. bezpieczeństwa projektów inwestycyjnych współpracujący z biurami projektowymi, firmami deweloperskimi, instytucjami certyfikującymi.
- Analityk zagrożeń globalnych i trendów bezpieczeństwa.