Food Science – Technology and Nutrition
przedmioty rekrutacyjne:
- biologia lub chemia lub matematyka (PKG)
WK = PKG * 1
Potwierdzona znajomość języka angielskiego (świadectwo znajomości języka angielskiego na poziomie co najmniej B2 lub egzamin dojrzałości z języka angielskiego na poziomie Advanced z wynikiem co najmniej 60% lub dokument potwierdzający ukończenie szkoły średniej z programem w języku angielskim jako językiem wykładowym).
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia w języku angielskim, którzy nie posiadają zatwierdzonego przez SGGW certyfikatu znajomości języka angielskiego na poziomie B2, mogą potwierdzić znajomość języka uczestnicząc w rozmowie kwalifikacyjnej w języku angielskim organizowanej przez Uczelnię. O rozmowę kwalifikacyjną możesz ubiegać się podczas rejestracji na studia w IRK.
Dokumenty potwierdzające znajomość języka angielskiego
uzyskany tytuł: licencjat
STACJONARNE
przewidywany limit przyjęć: 32
początek zajęć: semestr zimowy
czas trwania studiów: 2 lata (4 semestry)
Język wykładowy: język angielski.
Opis kierunku
Studia I stopnia mają na celu wyposażenie studentów w najbardziej aktualną wiedzę i umiejętności z zakresu przetwórstwa żywności i żywienia człowieka.
Program charakteryzuje się dużą liczbą godzin kontaktowych, obejmujących znaczną część praktycznych zajęć laboratoryjnych z eksperymentami przeprowadzanymi w grupach lub indywidualnie. Program studiów obejmuje również wykłady, ćwiczenia i nauczanie metodą projektów. Oprócz wiedzy związanej z procesami technologicznymi i żywieniem człowieka, absolwenci będą potrafili identyfikować zagrożenia chemiczne, biologiczne i fizyczne podczas produkcji, przetwarzania, dystrybucji i przechowywania żywności.
Proponowana oferta studiów koncentruje się na organizacji procesów technologicznych, zwłaszcza na produktach wysokiej jakości oraz realizacji procesów z wykorzystaniem najnowocześniejszych i innowacyjnych technik, standardów i zrównoważonych systemów żywnościowych, a także pozwala na zdobycie wiedzy i umiejętności dotyczące prawidłowo zbilansowanego żywienia w utrzymaniu zdrowia.
Program studiów:
Perspektywy zawodowe
Absolwenci kierunku mogą znaleźć pracę:
- w firmach działających w branży spożywczej na stanowiskach technologicznych lub związanych z właściwym żywieniem różnych grup konsumentów,
- w zakładach przetwórstwa spożywczego, a także w przedsiębiorstwach zajmujących się zarządzaniem jakością i bezpieczeństwem w łańcuchu żywnościowym,
- w przedsiębiorstwach opracowujących i dostarczających nowych rozwiązań technologicznych dla zakładów przemysłu spożywczego,
- w firmach odpowiedzialnych za planowanie diety i catering,
- w placówkach upowszechniających profesjonalną wiedzę na temat żywności i żywienia,
- w firmach konsultingowych, laboratoriach handlowych, w dystrybucji i logistyce żywności,
- w instytutach badawczo-rozwojowych oraz w wielu innych instytucjach łańcucha żywnościowego.
Kontakt
strona wydziału: wtz.sggw.edu.pl/studia-2/food-science-technology-and-nutrition/
e-mail: dwtz@sggw.pl
tel.: +48 22 59 37 671