Architektura krajobrazu
przedmioty rekrutacyjne:
- biologia albo geografia albo matematyka (PKG)
- historia albo historia sztuki albo informatyka albo język obcy nowożytny albo język polski (PKD) albo wynik egzaminu zawodowego lub egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie: Technik architektury krajobrazu (EZ)
- egzamin sprawdzający uzdolnienia artystyczne (EW)
WK = PKG * 0,3 + (PKD v EZ) * 0,2 + EW
Wytyczne do egzaminu, sprawdzającego uzdolnienia artystyczne na kierunek architektura krajobrazu:
Architektura krajobrazu
uzyskany tytuł: inżynier
STACJONARNE
przewidywany limit przyjęć: 90
początek zajęć: semestr zimowy
czas trwania studiów: 3.5 roku (7 semestrów)
Język wykładowy: język polski.
rekrutacja:
W postępowaniu kwalifikacyjnym uczestniczą kandydaci:- posiadający dyplom zbieżny:
- dyplom inżyniera architekta krajobrazu lub
- dyplom inżyniera studiów I stopnia kierunku architektura krajobrazu - posiadający dyplom wymagający weryfikacji zbieżności efektów uczenia się:
- dyplom inżyniera lub dyplom ukończenia studiów jednolitych magisterskich innego kierunku studiów lub dyplom zagraniczny uprawniający do ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia w kraju wydania.
Forma weryfikacji zbieżności efektów uczenia się: sprawdzian kompetencyjny w formie zadania projektowego. W dalszej kwalifikacji brani są pod uwagę kandydaci, którzy uzyskali pozytywny wynik ze sprawdzianu kompetencyjnego.
Do postępowania dopuszczeni są cudzoziemcy, których znajomość języka polskiego na poziomie minimum B2 została potwierdzona poprzez akceptację w IRK wgranego certyfikatu językowego lub w drodze rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego na tym samym poziomie.
Kwalifikacja kandydatów, którzy spełnią wymogi określone powyżej oraz w przypadku cudzoziemców - certyfikat językowy, odbywa się w pierwszej kolejności na postawie oceny na dyplomie, a następnie średniej arytmetycznej ze wszystkich ocen końcowych z przedmiotów objętych programem studiów I stopnia.
uzyskany tytuł: magister inżynier
STACJONARNE
przewidywany limit przyjęć: 45
początek zajęć: semestr letni
czas trwania studiów: 1.5 roku (3 semestry)
Język wykładowy: język polski.
Opis kierunku
Kierunek Architektura Krajobrazu w SGGW to najstarszy na poziomie uniwersyteckim kierunek architektury krajobrazu w Polsce – ponad 90 lat tradycji. W rankingu PERSPEKTYW 2021 (podobnie jak wielokrotnie w latach ubiegłych) jest najlepszym w swojej kategorii kierunkiem studiów w kraju.
To interdyscyplinarny kierunek techniczno-przyrodniczo-artystyczny. Studia pozwalają na zdobycie umiejętności projektowania i zarządzania przestrzenią i krajobrazem. W programie studiów znajdują się takie przedmioty jak m.in.: projektowanie obiektów architektury i krajobrazu, rysunek i rzeźba, drzewoznawstwo, rośliny zielne, historia sztuki ogrodowej, matematyka, geometria wykreślna, biologia roślin, ekologia, budowa obiektów architektury krajobrazu, pielęgnowanie obiektów architektury krajobrazu.
Studia II stopnia – specjalizacje:
- „Projektowanie Krajobrazu”
- „Urządzanie i Pielęgnowanie Krajobrazu” prowadzi Katedra Architektury Krajobrazu
oraz
- „Sztuka Ogrodu i Krajobrazu” prowadzi Katedra Sztuki Krajobrazu
Program studiów:
Perspektywy zawodowe
Po tym kierunku można pracować w:
• firmach opracowujących projekty zagospodarowania przestrzeni, projekty obiektów architektury krajobrazu (parków, ogrodów, zieleńców i innych przestrzeni prywatnych i publicznych), projekty urbanistyczne i ruralistyczne,
• firmach realizujących i pielęgnujących obiekty architektury krajobrazu,
• administracji rządowej i samorządowej,
• firmach opracowujących strategie, studia i projekty planów zagospodarowania przestrzennego,
• zarządach parków narodowych i krajobrazowych,
• instytutach naukowo-badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych.