Architektura
przedmioty rekrutacyjne:
• matematyka (PKG)• fizyka albo geografia albo historia albo historia sztuki albo informatyka albo język obcy nowożytny albo język polski (PKD) albo wynik egzaminu zawodowego lub egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie: Technik renowacji elementów architektury, Technik budownictwa (EZ)
• egzamin sprawdzający uzdolnienia artystyczne: rysunek z natury, rysunek z wyobraźni (EW).
WK = PKG × 0,3 + (PKD v EZ) × 0,2 + EW
Wytyczne do egzaminu, sprawdzającego uzdolnienia artystyczne na kierunek architektura:
Architektura
uzyskany tytuł: inżynier architekt
STACJONARNE
przewidywany limit przyjęć: 60
początek zajęć: semestr zimowy
czas trwania studiów: 4 lata (8 semestrów)
Język wykładowy: język polski.
rekrutacja:
W postępowaniu kwalifikacyjnym uczestniczą kandydaci:- posiadający dyplom zbieżny:
- dyplom inżyniera architekta (ukończone studia I stopnia kierunku architektura lub architektura i urbanistyka, - posiadający dyplom wymagający weryfikacji zbieżności efektów uczenia się:
- dyplom zagraniczny kierunku architektura uprawniający do ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia w kraju wydania.
Forma weryfikacji zbieżności efektów uczenia się: Weryfikowany jest skan suplementu do dyplomu lub poświadczony przez uczelnię wykaz przedmiotów, godzin, ocen oraz punktów ECTS realizowanych w programie studiów na podstawie których kandydat ubiega się o przyjęcie na studia. Kandydat załącza wskazane dokumenty w swoim profilu w systemie IRK. Jeżeli w wyniku analizy stwierdzone zostaną ewentualne rozbieżności efektów, student zobowiązany będzie do uzupełnienia, w trakcie studiów II stopnia, braków kompetencyjnych, poprzez realizację i zaliczenie wskazanych przez komisję przedmiotów, w wymiarze nieprzekraczającym 30 ECTS. W dalszej kwalifikacji brani są pod uwagę kandydaci, którym pozytywnie zweryfikowano oczekiwane efekty uczenia się.
Do postępowania dopuszczeni są cudzoziemcy, których znajomość języka polskiego na poziomie minimum B2 została potwierdzona poprzez akceptację w IRK wgranego certyfikatu językowego lub w drodze rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego na tym samym poziomie.
Kwalifikacja kandydatów, którzy spełnią wymogi określone powyżej oraz w przypadku cudzoziemców - certyfikat językowy, odbywa się w pierwszej kolejności na postawie oceny na dyplomie, a następnie średniej arytmetycznej ze wszystkich ocen końcowych z przedmiotów objętych programem studiów I stopnia.
uzyskany tytuł: magister inżynier architekt
STACJONARNE
przewidywany limit przyjęć: 30
początek zajęć: semestr zimowy
czas trwania studiów: 1.5 roku (3 semestry)
Język wykładowy: język polski.
Opis kierunku
Interdyscyplinarny kierunek łączący nauki techniczne ze sztuką, odpowiadający na problemy współczesnego świata oraz wyzwania rynku pracy. Absolwenci kierunku posiadają umiejętność tworzenia projektów koncepcyjnych, budowlanych oraz wykonawczych/technologicznych, opierając się na poszerzonej wiedzy nt. współczesnych rozwiązań materiałowych, technologicznych i konstrukcyjnych. Otrzymane wykształcenie i nabyte umiejętności pozwalają absolwentom na podejmowanie odpowiedzialnych działań zawodowych, nie tylko bezpośrednio dedykowanych architekturze, ale również w zakresie szeroko pojętej działalności artystycznej oraz inżynieryjnej. Po odbyciu wymaganego stażu mogą przystąpić do egzaminu w celu uzyskania uprawnień budowlanych do projektowania lub/i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności architektonicznej, co zwiększa konkurencyjność na rynku pracy.
Program studiów:
Perspektywy zawodowe
Pracownie architektoniczne, wydziały architektury i urbanistyki w instytucjach rządowych lub samorządzie lokalnym. Absolwenci architektury mogą realizować się w zawodach związanych z działalnością artystyczną np. jako scenografowie, ilustratorzy oraz graficy. Dzięki szerokiej wiedzy technicznej, humanistycznej i umiejętnościom plastycznym architekci pracują przy organizacji inwestycji, w handlu technologiami, materiałami budowlanymi, projektowaniu i realizacji wnętrz, wystaw i targów. Po odbyciu niezbędnego stażu oraz zdaniu egzaminu, architekci uzyskują uprawnienia budowlane do projektowania i kierowania rabatami budowlanymi.