Junior EDU-Żywienie. Stawiamy na warzywa i owoce
Zdrowo jemy
Junior EDU-Żywienie. Edukacja żywienia w szkołach podstawowych. To program realizowany przez specjalistów w dziedzinie żywienia i dietetyki z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH. Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie programu edukacji żywieniowej w polskich podstawówkach.
Roślinnie jemy
Ankiety poprzedzające rozpoczęcie programu wykazały małe spożycie warzyw i owoców wśród dzieci, nadmierne picie słodkich napojów, brak drugich śniadań, za dużą ilość produktów o niskiej wartości odżywczej np. słodyczy, słonych przekąsek. W jadłospisie najmłodszych, ale nie tylko, muszą zagościć warzywa i owoce. Spożywane kilka razy dziennie w ramach głównych posiłków oraz pojadania.
Otyłość wśród dzieci wzrasta. Konieczne jest podjęcie szybkich działań edukacyjnych i promujących właściwe nawyki żywieniowe. Jednym z punktów programu Junior EDU-Żywienie są spotkania w szkołach z uczniami, nauczycielami oraz rodzicami. Zajęcia praktyczne dla dzieci, czyli nauka przez gotowanie.
Wspólne gotowanie z Karolem Okrasą
16 listopada 2023 r. na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 45 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II w Białymstoku, odebrały swoją nagrodę w konkursie na kalendarz 2024 „JEŻ-owe inspiracje 12 mocy 12 miesięcy” – wspólne gotowanie z Karolem Okrasą, absolwentem Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW.
Warsztaty otworzyła Dyrektor Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka prof. dr hab. Krystyna Gutkowska i Prorektor ds. rozwoju prof. dr hab. Kazimierz Tomala.
Rośliny w menu
Po pokazie przyrządzania łosia w wędzonym aromacie z warzywami, zaczęło się wspólne gotowanie. W menu była ryba, kasza bulgur i duża porcja roślinnej sałatki. Pomysły na zdrowe, zbilansowane posiłki dostępne są na stronie programu.
.