Jubileusze 100-lecie Arboretum SGGW w Rogowie i 50-lecie Ogrodu Botanicznego w Łodzi
„Cieszę się, że świętujemy ten wspaniały jubileusz w formule konferencyjnej”- powiedział JMR prof. dr hab. Michał Zasada otwierając Konferencję naukową z okazji 100-lecia Arboretum SGGW w Rogowie i 50-lecia Ogrodu Botanicznego w Łodzi.
14 czerwca w Arboretum SGGW w Rogowie rozpoczęła się Ogólnopolska Konferencja Ogrodów Botanicznych i Arboretów, podczas której 100-lecie istnienia świętowało Arboretum w Rogowie, a 50-lecie działalności Ogród Botaniczny w Łodzi. Na jubileuszu spotkali się przedstawiciele polskich i ukraińskich ogrodów botanicznych oraz władze SGGW – JMR prof. dr hab. Michał Zasada, Prorektor ds. rozwoju prof. dr hab. Kazimierz Tomala, Kanclerz dr inż. Władysław Skarżyński.
Gratulacja na ręce mgr inż. Piotra Banaszczaka dyrektora rogowskiego arboretum złożył prof. dr hab. Arkadiusz Nowak z Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie, który wraz z życzeniami „czasu na las” wręczył gospodarzowi wydarzenia drzewko do ogrodowej kolekcji.
Podziękowania za zaangażowanie, życzliwość i nieustającą chęć współpracy wyrazili: dr Dorota Mańkowska naczelnik Ogrodu Botanicznego w Łodzi, prof. dr hab. inż. Andrzej M. Jagodziński dyrektor Arboretum w Kórniku, prof. dr hab. Zygmunt Kącki dyrektor 200-letniego Arboretum Wojsławice – Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, dr hab. Michał Węgrzyn dyrektor Ogrodu Botanicznego w Krakowie, prof. dr hab. Marcin Zych dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, dr Grażyna Szymczak dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie i Prezes Stowarzyszenia Rady Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce, dr Paweł Kojs dyrektor Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, Daniel Koładka Wójt Gminy Rogów. Przedstawicielki ukraińskich ogrodów botanicznych z Kijowa, Odessy i Krzywego Rogu zwróciły uwagę na znaczenie ochrony przyrody w dzisiejszych czasach.
Program konferencji realizuje cele wymiany poglądów i doświadczeń dotyczących wyzwań stojących przed ogrodami botanicznymi i arboretami na różnych płaszczyznach działalności. Próbę zdefiniowania nowych ról oraz zadań dla ogrodów botanicznych i arboretów wobec wyzwań trzeciej dekady XXI wieku. Wzajemną inspiracja autorskimi rozwiązaniami, działaniami, kierunkami badań i współpracy w środowisku ogrodów botanicznych i poza nimi.
Część prelekcyjną otworzył mgr inż. Piotr Banaszczak przypominając zebranym historię arboretum, która zaczęła się w 1923 r. od wysiania nasion daglzji. Rogowskie arboretum zajmuje ok. 53 ha powierzchni, z której na alpinarium przypada 1,5 ha. Poza alpinarium na terenie obiektu można wyróżnić obszar kolekcji dendrologicznych i leśnych powierzchni doświadczalnych. Łącznie to ponad tysiąc odmian roślin. Zbiory są dostępne dla odwiedzających od marca do listopada. Z możliwości odwiedzenia kolekcji korzysta ok. 50 tys. osób rocznie, w tym grupy zorganizowane. Na terenie parku odbywają się zajęcia dydaktyczne i imprezy kulturalne.
15 czerwca uczestnicy konferencji przenieśli się do Ogrodu Botanicznego w Łodzi, gdzie na koniec dnia wystąpił zespół Raz Dwa Trzy. Konferencję zakończyła sesja terenowa w Dolinie Pilicy.