Jubileusz 70-lecia Wydziału Ekonomicznego SGGW
Uroczystość 70-lecia Wydziału Ekonomicznego SGGW zgromadziła wybitnych naukowców, absolwentów, pracowników uczelni oraz ważne postaci z polskiego i europejskiego świata biznesu i polityki, tworząc niezwykłe wydarzenie, które było hołdem dla dziedzictwa akademickiego i intelektualnego Wydziału.
Słowo Dziekana
Uroczystość w Auli Kryształowej rozpoczęła się od oficjalnego przemówienia Dziekana Wydziału Ekonomicznego, dr hab. Marcina Ratajczaka, który powitał licznie zebranych gości. Chodzi o to, że edukacja w swojej najprawdziwszej formie jest podstawą wszystkich ludzkich dążeń. To najszlachetniejszy ze wszystkich cywilizowanych elementów ludzkiej świadomości. Edukacja umożliwia człowiekowi osiągnięcie pełnego potencjału psychicznego i fizycznego zarówno w życiu osobistym, jak i społecznym – mówił w swoim wystąpieniu Dziekan Wydziału Ekonomicznego dr hab. Marcin Ratajczak cytując znanego neurobiologa Abhijita Naskara.
Studia to nie epizod w życiu, ale przygotowanie się do aktywnego życia w dorosłości. – mówił Dziekan. Bycie studentką i studentem to nie tylko obowiązki, ale i przywileje. Rozwijajcie swoje talenty i zainteresowania, działajcie w samorządzie studenckim oraz kołach naukowych. Zachęcam Was również do korzystania z programów mobilnościowych w ramach współpracy międzynarodowej – krótsze lub dłuższe studenckie wyjazdy zagraniczne to niepowtarzalna szansa zdobywania wiedzy i wymiany doświadczeń ze studentami i nauczycielami akademickimi w kilkuset uczelniach partnerskich programu Erasmus+. – motywował Dziekan Ratajczak.
Słowo Prorektora ds. Dydaktyki
Prorektor ds. Dydaktyki prof. dr hab. Jarosław Gołębiewski w swoim wystąpieniu w sposób szczególny zwrócił się do nowych studentek i studentów, zwracając ich uwagę na wyzwania rynkowe związane z globalną gospodarką i zmianami na rynku pracy – Powstaną natomiast nowe, wysoko, ale wąsko wyspecjalizowane profesje. Niektórych z nich nie jesteśmy w stanie nawet sobie wyobrazić. OECD prognozuje, że 65% populacji dzieci rozpoczynających edukację będzie wykonywać zawód, który obecnie nie istnieje. – mówił Prorektor Gołębiewski.
Powstaje pytanie, jakie umiejętności powinniście zdobyć w trakcie studiów, aby przygotować się do tych wyzwań.. Według wielu ekspertów Gospodarka 4.0 będzie promować u pracowników umiejętności z zakresu kompetencji miękkich. Specjaliści Światowego Forum Ekonomicznego na czele listy pożądanych cech stawiają nastawienie na współpracę i umiejętności nawiązywania relacji społecznych. Wskazują również na zdolności przywódcze i zarządcze, związane z inspirowaniem i motywowaniem.
Prorektor Gołębiewski podkreślał – Pamiętajcie, że studia to nie tylko nauka, ale również rozwijanie swoich pasji i zainteresowań. W SGGW możecie angażować się w działalność samorządu i wielu organizacji studenckich, które dadzą Wam możliwość rozwoju osobistego i udział w życiu społecznym. Jako studenci SGGW będziecie mieli bogatą ofertę wyjazdów na wymianę międzynarodową w ramach różnych programów europejskich. Ważnym elementem wspierającym procesy internacjonalizacji kształcenia i badań naukowych, a także uzyskiwania wspólnych lub podwójnych dyplomów będzie również realizacja projektu Uniwersytetu Europejskiego w ramach konsorcjum UNIgreen, do uczestnictwa w którym gorąco Was zachęcam.
Słowo Rektora
Ten symboliczny moment to doskonałe odzwierciedlenie natury akademickiej działalności – młode pokolenia wstępują w mury Uczelni, by kontynuować dzieło swoich poprzedników, czerpiąc inspirację z ich doświadczeń i licznych dokonań. A jest się na kim wzorować! – mówił w swoim wystąpieniu Magnificencja Rektor. Wydział Ekonomiczny miał i nadal ma znaczący wpływ na rozwój nie tylko naszej Uczelni, ale także nauk ekonomicznych w skali krajowej, europejskiej i światowej. – podkreślał Rektor.
W tym uroczystym dniu życzę Państwu, abyście nigdy nie stracili pasji i chęci do działania. Niech Państwa aktywna postawa nie wynikała tylko z poczucia obowiązku, lecz także, a może przede wszystkim, z przyjemności działania na rzecz dynamicznego rozwoju Wydziału i przekładała się na wysoką aktywność naukową, przełomowe badania i szybkie awanse zawodowe. Życzę sukcesów w realizacji stojących przed Wydziałem zadań, by wzrastał na chlubę Uczelni i cieszył osiągnięciami, dzięki którym z dumą będziemy świętować kolejne jubileusze – mówił prof. dr hab. Michał Zasada.
Historia
Jubileusz 70-lecia powstania Wydziału Ekonomicznego jest wspaniałą okazją do zaprezentowania jego rozwoju naukowego oraz dydaktycznego. Początki Wydziału sięgają 1953 roku, kiedy zostało opublikowane Zarządzenie Ministra Szkolnictwa Wyższego z dnia 13 sierpnia 1953 roku powołujące Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny Rolnictwa. Nazwa Wydziału ulegała w późniejszych okresach zmianom. W 1958 roku nazwa została zmieniona na Wydział Ekonomiczno-Rolniczy i obowiązywała do końca 2007 roku. Od 1 stycznia 2008 roku Senat SGGW w Warszawie zmienił nazwę na Wydział Nauk Ekonomicznych. W związku z wejściem w życie nowego Statutu Uczelni, od 1 października 2019 roku, przyjęto nazwę Wydział Ekonomiczny, który funkcjonuje obecnie w strukturze organizacyjnej jako jednostka dydaktyczna kształcąca studentki oraz studentów.
Wydział Ekonomiczny dziś
Na Wydziale Ekonomicznym studiuje ponad 3,5 tysiąca osób na pięciu kierunkach studiów (w tym także dwóch anglojęzycznych), co powoduje, że Wydział jest jedną z największych jednostek w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W ciągu 70 lat swojego funkcjonowania Wydział bardzo dynamicznie rozwijał się, a także zmieniała się jego struktura organizacyjna. W odpowiedzi na zmiany i potrzeby otoczenia społeczno-gospodarczego kształtowała się działalność badawcza oraz oferta dydaktyczna. Warto podkreślić, że wielu pracowników Wydziału pełniło i nadal pełni ważne funkcje we władzach SGGW i jej różnych jednostkach organizacyjnych oraz zajmuje kluczowe stanowiska w instytucjach naukowych oraz administracji rządowej. Działalność dydaktyczna, organizacyjna oraz naukowa pracowników, oraz aktywność i zaangażowanie studentów i studentek Wydziału przyczyniają się w szerokim zakresie do rozwoju całej społeczności akademickiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie jako bardzo istotnego ośrodka akademickiego zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Wydział Ekonomiczny – struktura
Według struktury organizacyjnej, od 2019 r., Wydział jest głównym typem jednostki organizacyjnej SGGW w Warszawie o charakterze dydaktycznym, odpowiedzialnej za kształcenie na kierunkach studiów, na studiach podyplomowych oraz w innych formach kształcenia. Nauczyciele akademiccy realizujący zadania dydaktyczne na zlecenie Wydziałów są zatrudnieni w Instytutach. Kształcenie na Wydziale oparte jest głównie na osiągnięciach i działalności naukowej prowadzonej w Instytucie Ekonomii i Finansów oraz Instytucie Zarządzania w dyscyplinach naukowych: ekonomia i finanse oraz nauki o zarządzaniu i jakości.
Na Wydziale Ekonomicznym prowadzone jest kształcenie na pięciu kierunkach studiów pierwszego i drugiego stopnia (forma stacjonarna i niestacjonarna):
- Ekonomia od 1953 r.,
- Finanse i Rachunkowość od 2003 r. (od roku akademickiego 2022/2023 także studia drugiego stopnia w języku angielskim),
- Logistyka od 2007 r.,
- Turystyka i Rekreacja od 2012 r. w strukturach WE, wcześniej kierunek międzywydziałowy,
- Zarządzanie od 1997 r. (od roku akademickiego 2023/2024 także studia pierwszego stopnia w języku angielskim).
Programy studiów są zgodne z obowiązującymi standardami nauczania na poszczególnych kierunkach oraz wytycznymi w zakresie efektów uczenia się w obszarze nauk społecznych w ramach Polskich Ram Kwalifikacji. Studenci realizują przedmioty obowiązkowe i fakultatywne. Na Wydziale Ekonomicznym są prowadzone również zajęcia w języku angielskim znajdujące się w ofercie ogólnouczelnianej, przygotowanej dla studentów uczestniczących w programach wymiany międzynarodowej (Erasmus). Wybrane przedmioty z oferty Wydziału Ekonomicznego są realizowane w ramach kształcenia na odległość, w tym w e-learningu. Zgodnie z programem studiów studenci zdobywają wiedzę, umiejętności i kompetencje w trakcie praktyk zawodowych. Ponadto, mają możliwość skorzystania z bogatej oferty kształcenia za granicą.
Osie zainteresowań
Na Wydziale Ekonomicznym SGGW w Warszawie zajęcia prowadzone są przez pracowników badawczo-dydaktycznych, którzy realizują badania naukowe i działalność dydaktyczną z zakresu: ekonomii rolnictwa, systemu finansowego gospodarki oraz jednostek gospodarczych, mikro i makroekonomicznych uwarunkowań przemian w gospodarce żywnościowej, globalizacji i międzynarodowej integracji rynków rolno-żywnościowych, zastosowania metod statystycznych w badaniach zjawisk społeczno-gospodarczych, procesów adaptacyjnych przedsiębiorstw agrobiznesu, polityki rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich, biogospodarki, turystyki, komunikowania i doradztwa w rozwoju lokalnym i regionalnym a także logistyki w sektorze rolno-żywnościowym. Badania te obejmują również zagadnienia wzrostu i rozwoju rolnictwa, całej gospodarki żywnościowej, analiz funkcjonowania rynku rolnego oraz podstawowych segmentów rynku żywnościowego. Przedmiotem prac naukowych są również kwestie rynków i wymiany międzynarodowej produktami rolnymi oraz żywnościowymi. Ważnym obszarem dociekań są kwestie rozwoju regionalnego, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów wiejskich. W pracach badawczych podejmowane są również zagadnienia dotyczące teoretycznych podstaw i praktycznych uwarunkowań polityki gospodarczej w stosunku do rolnictwa, gospodarki żywnościowej i obszarów wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem wspólnej polityki rolnej i polityki rozwoju obszarów wiejskich.
Istotne miejsce w badaniach mają też prace dotyczące ekonomiki gospodarstw rolniczych. Kolejny kierunek rozwoju dydaktycznego i powiązanych z nim badań naukowych jest związany z zagadnieniami zarządzania i finansów. Zagadnienia te odnoszą się do funkcjonowania rolnictwa i gospodarki żywnościowej, do szerokiej sfery otoczenia oraz funkcjonowania sektora bankowego i ubezpieczeniowego. W zakresie finansów są badane zjawiska obejmujące przepływy pieniądza i dotyczące sfery finansowej gospodarki. Badania w zakresie finansów obejmują w szczególności określanie przyczyn i skutków przepływu pieniądza między podmiotami gospodarczymi. W naukach o zarządzaniu i jakości badania dotyczą problemów powstawania, funkcjonowania, przekształcania, rozwoju oraz współdziałania organizacji gospodarczych, przede wszystkim przedsiębiorstw, lecz również instytucji sektora publicznego. Ważnymi obszarami aktywności naukowej zespołów badawczych są również zagadnienia logistyki, ze szczególnym uwzględnieniem branży agrobiznesu oraz turystyki i rekreacji, ukierunkowanej na obszary wiejskie oraz społeczno-ekonomicznych konsekwencji ruchu turystycznego.
Wydział Ekonomiczny = jakość
Wydział Ekonomiczny dba o wysoką jakość kształcenia studentów, a tym samym zabiega o wysoki poziom przekazywanej wiedzy wśród absolwentów poprzez realizację programów edukacji ekonomicznej przeznaczonych dla uczniów szkół średnich (Akademia Przedsiębiorczości). Celem tych działań jest przybliżenie zagadnień związanych z przedsiębiorczością, przedstawienie postaw przedsiębiorczych, wskazanie na konieczność rozwijania pomysłów innowacyjnych i aktywności edukacyjnej wśród młodych ludzi.
Wydział wdraża i monitoruje „Wewnętrzny System Zapewniania i Doskonalenia Jakości Kształcenia”, zasięga opinii interesariuszy wewnętrznych i zewnętrznych, w celu analizowania swej działalności oraz wprowadzania niezbędnych zmian w funkcjonowaniu Systemu. Osobami odpowiedzialnymi za realizację Wewnętrznego Systemu Zapewniania i Doskonalenia Jakości Kształcenia na Wydziale Ekonomicznym oraz rozwijanie kultury jakości są wszyscy członkowie społeczności Wydziału Ekonomicznego, prowadzący zajęcia na Wydziale oraz studentki i studenci.
Misja
Misją Wydziału Ekonomicznego SGGW w Warszawie jest prowadzenie na najwyższym poziomie kształcenia na kierunkach studiów przyporządkowanych do dyscyplin ekonomia i finanse oraz nauki o zarządzaniu i jakości, szczególnie w obszarze rolnictwa, obszarów wiejskich, agrobiznesu, a także gospodarki żywnościowej w celu wspierania rozwoju społeczno-gospodarczego i intelektualnego społeczeństwa polskiego. Podstawowym zadaniem jest przygotowanie absolwentów gotowych sprostać wyzwaniom współczesnej gospodarki. Celem realizowanych programów studiów jest dbałość o wysoki poziom profesjonalizmu i zasad etycznych absolwentów Wydziału Ekonomicznego. Misja Wydziału jest podstawą do określenia celów i kierunków jego rozwoju.
Istotnym elementem działalności Wydziału Ekonomicznego jest podnoszenie jakości kształcenia studentów i kształtowanie przyszłych absolwentów jako ludzi kompetentnych zawodowo oraz społecznie. Poszerzenie oferty dydaktycznej dla kandydatów przez tworzenie nowych kierunków i form studiów, w tym w języku angielskim pozwoli absolwentom Wydziału na znalezienie zatrudnienia i satysfakcję z pracy. Zdobyte kompetencje mają umożliwić absolwentom Wydziału na tworzenie własnych przedsiębiorstw i kierowanie zespołami ludzkimi.
Cele strategiczne Wydziału Ekonomicznego
Wysoka jakość kształcenia (poprzez transfer wiedzy z badań naukowych do nauczania; poprzez poszukiwanie nowych i umacnianie dotychczasowych obszarów kształcenia dla wzmocnienia pozycji konkurencyjnej Wydziału Ekonomicznego na coraz bardziej wymagającym rynku edukacyjnym, w tym kształcenia osób dorosłych; poprzez dbanie o jakość kształcenia i konkurencyjność oferty dydaktycznej)
Koncepcje kształcenia na wszystkich kierunkach studiów prowadzonych na Wydziale Ekonomicznym uwzględniają trendy w nauczaniu w zakresie nauk społecznych w wiodących jednostkach w kraju i na świecie, a jednocześnie są wzbogacone o zagadnienia dotyczące agrobiznesu i obszarów wiejskich. Programy kształcenia na Wydziale są efektem wieloletnich doświadczeń i dyskusji prowadzonych w gronie pracowników zaangażowanych w dydaktykę w ramach wszystkich kierunków studiów, dostosowania programów do aktualnych przepisów prawa, konsultacji z pracodawcami, a także doświadczeń wynikających z realizacji praktyk studenckich, monitorowania i ankietowania absolwentów. Brane pod uwagę są również rozmowy z władzami lub pracownikami polskich wiodących uczelni/wydziałów kształcących na kierunkach w dziedzinie nauk społecznych oraz analiza realizowanych na tych wydziałach/uczelniach programów studiów. Brane są również pod uwagę opinie profesorów wizytujących i analiza programów na ich uczelniach macierzystych. Dzięki temu studia na Wydziale Ekonomicznym SGGW w Warszawie dostarczają absolwentom bogatej wiedzy przydatnej w pracy zawodowej oraz badaniach naukowych.
Efektywna współpraca międzynarodowa (wspierająca doskonalenie oferty dydaktycznej)
Władze Wydziału Ekonomicznego wraz z Władzami Instytutu Ekonomii i Finansów oraz Instytutu Zarządzania dostrzegają korzyści umiędzynarodowienia procesu kształcenia w następujących obszarach:
- uczestnictwo pracowników w międzynarodowych projektach badawczych i transfer zdobytej wiedzy do procesu dydaktycznego;
- wykorzystanie oferty i zasobów edukacyjnych zagranicznych uczelni wyższych przez studentów;
- międzyuczelniana wymiana kadry dydaktyczno-naukowej w zakresie poszerzenia i wymiany doświadczeń, a także zacieśniania kontaktów i współpracy z zagranicznymi ośrodkami badawczo-edukacyjnymi.
Proces umiędzynarodowienia kształcenia na Wydziale oparty jest na 2 filarach. Pierwszy z nich to nauka wybranego języka obcego na studiach I i II stopnia, w tym w zakresie słownictwa specjalistycznego. Znajomość języka, w tym języka angielskiego, stanowi przepustkę do korzystania z wymiany studenckiej w ramach programu Erasmus+ oraz uczestnictwa w anglojęzycznych wykładach otwartych i seminariach naukowych, prowadzonych przez gości z zagranicznych uczelni wyższych, a także w konferencjach międzynarodowych. Drugi filar to wymiana kadry dydaktyczno-naukowej między uczelniami oraz współpraca nauczycieli akademickich w ramach wszelkich inicjatyw naukowych o charakterze międzynarodowym.
Perspektywa międzynarodowa
Oprócz wyjazdu na studia na uczelnie zagraniczne, studenci mogą realizować zagraniczną praktykę zawodową w ramach programu Erasmus+, co również stanowi doskonałą okazję do umiędzynarodowienia procesu kształcenia, samorozwoju studenta, a jednocześnie szansę zdobycia cennego doświadczenia i w konsekwencji jeszcze bardziej efektywnego wejścia na rynek pracy. Podstawowym warunkiem jest istnienie związku praktyki zawodowej z kierunkiem studiów. Może być ona realizowana w ramach obowiązkowej praktyki, przewidzianej w programie studiów, jak również może mieć formę nieobowiązkową, ponadprogramową, zaliczaną do indywidualnych osiągnięć studenta, wpisywanych w suplemencie do dyplomu ukończenia studiów.
Warto także podkreślić, że SGGW ma podpisanych ponad 80 porozumień (umów) z uczelniami partnerskimi z całego świata w kontekście prowadzonych badań oraz rozwijania procesu dydaktycznego na Wydziale Ekonomicznym.
W efekcie nawiązanych kontaktów nauczyciele akademiccy włączani są w realizację międzynarodowych projektów naukowych i naukowo-dydaktycznych. Działania te przekładają się nie tylko na rozwój naukowy kadry, ale także pozwoliły na rozszerzenie oferty dydaktycznej o nowe przedmioty lub wdrożenie nowych treści kształcenia w dotychczas realizowanych przedmiotach.
Doskonałą okazją do umiędzynarodowienia procesu kształcenia na Wydziale jest prowadzenie zajęć przez profesorów wizytujących, którzy wnoszą wartości dodane m.in. w zakresie doświadczenia oraz metod czy sposobów prowadzenia zajęć, typowych dla uczelni zagranicznych. Najczęściej profesorowie wizytujący, przebywający na krótkoterminowych pobytach, mają okazję współprowadzić zajęcia z wykładowcami z WE. Współpraca na polu dydaktyki, często skutkuje późniejszą współpracą w zakresie nauki i badań, lecz również odwrotnie – może być efektem znajomości nawiązanych podczas realizacji międzynarodowych projektów badawczych i dydaktycznych lub międzynarodowych konferencji naukowych.
W pracach dyplomowych zalecane jest zastosowanie przynajmniej kilku pozycji literatury obcojęzycznej. Najczęściej studenci korzystają z literatury anglojęzycznej. Jednocześnie studenci mają możliwość poznania wyników badań i opinii dotyczących różnych problemów ekonomicznych międzynarodowych zespołów badawczych. Zarówno wymiana studencka w ramach programu Erasmus+ lub umów bilateralnych, jak również wyjazdy zagraniczne nauczycieli akademickich, cieszą się dużym zainteresowaniem.
Efektywna współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym (zacieśnianie więzi Wydziału Ekonomicznego z otoczeniem gospodarczym i tworzenie warunków do korzystnej współpracy z podmiotami gospodarczymi)
Nauczyciele akademiccy kształcący studentów na Wydziale są świadomi znaczenia udziału interesariuszy zewnętrznych, kreujących rynek pracy dla absolwentów, a więc stanowiących grupę bezpośrednich adresatów procesu dydaktycznego, w wyznaczaniu efektów uczenia się, konstruowaniu programów i treści kształcenia. Z tego powodu stale rozwijają takie formy współpracy ze środowiskiem społeczno-gospodarczym, jak formalnie podpisane umowy o współpracy, wspólne projekty i publikacje naukowe, ekspertyzy, a także szkolenia.
Wieloletnia współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym ma wpływ na szerokie możliwości lokowania studentów na praktykach studenckich w przedsiębiorstwach i instytucjach. Umożliwia także udział studentów w wyjazdach studyjnych i zajęciach terenowych. Zapewnia to studentom zaznajomienie się z rynkiem pracy i dopasowanie się do jego kryteriów. Pracodawcy natomiast mają pewność, że studenci kończący Wydział Ekonomiczny są odpowiednio przygotowani do pracy.
Na Wydziale Ekonomicznym oraz w Instytucie Ekonomii i Finansów i Instytucie Zarządzania, którym to jednostkom formalnie podlegają wykładowcy WE, są organizowane spotkania z przedstawicielami otoczenia społeczno-gospodarczego. Okazją do takich spotkań i rozmów są coroczne wydziałowe inauguracje roku akademickiego. Pracodawcy są zapraszani także na istotne dla Wydziału i Instytutów wydarzenia oraz konferencje naukowe.