Jak SGGW wspiera Ukrainę?
Każdy kolejny dzień wojny, to niewyobrażalny dramat milionów ludzi, którzy doświadczają okrucieństwa i bestialstwa. To dramat naszych przyjaciółek i przyjaciół – tych znanych nam osobiście – studentów, doktorantów i pracowników; ale też tych nieznanych – przyjaciół w potrzebie. SGGW od samego początku nie było obojętne. SGGW od samego początku niesie pomoc.
Już 24 lutego 2022 roku, w dniu bezprecedensowej agresji na Ukrainę SGGW okazało swój stanowczy sprzeciw dla tej agresji, podkreślając jednocześnie swoje wsparcie dla suwerennego i niepodległego Narodu Ukrainy.
Pomoc finansowa
SGGW uruchomiła Skarbonkę, do której można wpłacać pieniądze przeznaczone na pomoc dla ogarniętej wojną Ukrainy. Środki wpłyną na konto jednej z fundacji pomocowych, która przekaże je organizacjom działającym na terenie Ukrainy, bezpośrednio zaangażowanym w pomoc dla potrzebujących.
Zbiórkę na pomoc członkom społeczności akademickiej z Uniwersytetu w Kijowie uruchomiła Szkoła Doktorska SGGW https://www.sggw.edu.pl/zbiorka-pieniedzy-na-pomoc-czlonkom-spolecznosci-akademickiej-z-ukrainy/
Jesteś studentem z Ukrainy i aktualnie znajdujesz się w trudnej sytuacji finansowej – możesz liczyć na nasze wsparcie. Zapomoga dla Studentek i Studentów SGGW z Ukrainy.
Pomoc rzeczowa
W pierwszych dniach centrum akcji pomocowej była Biblioteka Główna SGGW przy ul. Nowoursynowskiej 161, gdzie zbierano ubrania, żywność, środki higieny, koce, itp., które następnie posegregowano i przetransportowano na granicę polsko-ukraińską.
W kolejnych dnia zbiórki organizowały też Instytuty, Wydziały i jednostki SGGW.
Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi partnerami i reagujemy na konkretne zapotrzebowanie – w ten sposób zapewniamy najpotrzebniejszą i celową pomoc. Działamy w sposób metodyczny i skoordynowany, dzięki czemu odpowiadamy na realne potrzeby. Bądźmy skuteczni w pomaganiu!
Działania w tym obszarze koordynuje Zastępca Kanclerza – Dyrektor Ekonomiczny mgr Wojciech Motelski.
Informacje dla Studentek i Studentów SGGW z Ukrainy
Uwzględniając trudną i wyjątkową sytuację poniżej zamieszczamy kilka najistotniejszych informacji, dotyczących dalszej nauki i wsparcia na naszej Uczelni:
- Rozpoczął się kolejny semestr. Jeśli chcesz kontynuować studia, ale aktualnie przebywasz w Ukrainie i nie wiesz, kiedy uda Ci się wrócić do Polski, możesz później dołączyć do zajęć.
W przypadku trudności z powrotem do Polski Studenci z Ukrainy mogą trochę później rozpocząć zajęcia w aktualnym semestrze – w tym momencie jest to najpóźniej 21 marca. Sytuacja każdego Studenta będzie jednak rozpatrywany indywidualnie.
- Przebywasz w Ukrainie i aktualnie nie masz możliwości powrotu. Istnieje możliwość zdalnego uczestnictwa w zajęciach prowadzonych na Twoim kierunku.
Aktualnie obowiązujące przepisy i zarządzenia dopuszczają taką możliwość. Prosimy o zgłaszanie takiej potrzeby drogą mailową do dziekana Twojego wydziału.
- Przebywasz w Ukrainie, jednak Twoja aktualna sytuacja nie pozwala nawet na zdalny udział w zajęciach – co możesz zrobić w tej sytuacji?
W uzasadnionych przypadkach Studenci z Ukrainy mogą później dołączyć do zajęć w aktualnym semestrze – w tym momencie jest to najpóźniej 21 marca. Jeśli jednak do tego czasu okoliczności nie ulegną poprawie, prosimy o przesłanie drogą mailową wniosku o udzielenie urlopu dziekańskiego. Będą one traktowane priorytetowo i rozpatrywane na bieżąco.
- Jesteś studentem z Ukrainy i aktualnie znajdujesz się w trudnej sytuacji finansowej – możesz liczyć na nasze wsparcie.
Możesz ubiegać się o zapomogę. Wniosek o przyznanie zapomogi do pobrania <>
W sprawach dotyczących odpłatności za studia prosimy o kontakt z właściwym dla kierunku studiów dziekanatem.
Potrzebujesz kontaktu i wsparcia z naszej strony – powiadom nas o tym.
Jeśli potrzebujesz wsparcia lub konsultacji w kwestiach związanych z organizacją studiów, wyślij wiadomość na adres: bss@sggw.edu.pl
Wsparcie lokalowe
Blisko 2 miliony uchodźców z Ukrainy potrzebuje schronienia – Torwar, USCiR i wiele innych miejsc przyjmuje potrzebujących. SGGW również w tym aspekcie włącza się w pomoc udzielając rodzinom naszych studentów wsparcia – obecnie w akademikach SGGW mieszka kilkadziesiąt osób. W obiektach Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie przebywa obecnie ponad 50 osób (planowane jest zwiększenie puli dostępnych miejsc).
Informacje dla ukraińskich członków społeczności SGGW
SGGW oferuje także pomoc ukraińskim członkom społeczności akademickiej SGGW oraz członkom społeczności uczelni partnerskich z Ukrainy.
Koordynacją działań zajmuje się WePoint – sekcja Biura Współpracy Międzynarodowej, ul. Nowoursynowska 166 bud. nr 8, pok. 20 (tel. 22 593 18 46, wepoint@sggw.edu.pl).
Ważne kontakty w SGGW
- Dla osób zainteresowanych przeniesieniem z uczelni zagranicznej na studia w SGGW – e-mail: wepoint@sggw.edu.pl (Biuro Współpracy Międzynarodowej / WePoint)
- Dla osób zainteresowanych kontynowaniem kariery naukowej w Polsce – e-mail: wepoint@sggw.edu.pl (Biuro Współpracy Międzynarodowej / WePoint)
- Dla osób zainteresowanych podjęciem studiów SGGW w drodze rekrutacji na I rok studiów dostępne są tu.
Zdrowie psychiczne
Wsparcie psychologiczne dla studentów oferuje NZOZ SGGW Student Health Centre (ul. Nowoursynowska 161, tel. 22 593 1430).
Psychologowie zatrudnieni w SGGW udzielają wsparcia w języku polskim i angielski.
Wsparcie psychologiczne z ramienia Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej jest dostępne w języku ukraińskim.
Wsparcie w poszukiwaniu pracy
Biuro Karier SGGW oferuje swoje wsparcie dla Studentek i Studentów z Ukrainy poszukujących zatrudnienia. Aktualne informacje na temat pracy są dostępne na stronie.
Transport
Bezpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy pociągami PKP Intercity
Obywatele Ukrainy mogą odbywać nieodpłatne przejazdy w klasie 2 pociągami kategorii ekonomicznych TLK i IC PKP Intercity w komunikacji krajowej. Przejazd odbywa się na podstawie paszportu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie. Więcej.
Warszawska komunikacja miejska bezpłatna dla obywateli Ukrainy
Zgodnie z zarządzeniem prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego, obywatele Ukrainy mogą już korzystać bezpłatnie z warszawskiego transportu publicznego. Dzięki temu, jak informuje miasto, łatwiej i sprawniej będą mogli dotrzeć do punktów informacyjnych i innych miejsc pomocy. Przejazd jest możliwy “na podstawie posiadanych przez nich dokumentów”. Więcej.
Szczegółowe informacje o pomocy dla Ukrainy znajdują się na rządowych stronach Pomagam Ukrainie
Relacja z akcji zbiórki darów dla Ukrainy – na kanale YouTube SGGW TV
Pracownicy SGGW są świadomi dynamicznie zmieniających się warunków, dlatego wszystkie zgłaszane sprawy są rozpatrywane indywidualnie, elastycznie i z życzliwą otwartością. Informacje udzielane są w języku polskim i angielskim.