IX Zjazd Forum Uczelni Przyrodniczych
Od 28 listopada do 1 grudnia 2024 r. w SGGW odbywał się IX Zjazd Forum Uczelni Przyrodniczych (FUP). Wydarzenie integrujące studentów uczelni przyrodniczych i rolniczych z całej Polski. Zjazd zorganizowała Rada Samorządu Studentów SGGW.
Forum Uczelni Przyrodniczych
FUP to komisja branżowa Parlamentu Studentów RP, która skupia samorządy uczelni o profilu rolniczym i przyrodniczym. Jej celem jest wspólne wypracowywanie rozwiązań dostosowanych do specyfiki uniwersytetów o profilu przyrodniczym, wymiana doświadczeń oraz współpraca na rzecz rozwoju nauki i technologii.
Na tegoroczny zjazd przyjechali studenci z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
Miło nam poinformować, że Jakub Podlecki z Wydziału Inżynierii Produkcji SGGW będzie pełnił funkcję sekretarza Forum Uczelni Przyrodniczych w nowej kadencji.
Warsztaty
Uczestnicy Forum wzięli udział w trzech warsztatach, które łączyły nowoczesną technologię i troskę o środowisko.
Drukowanie żywności – przyszłość na naszych talerzach. Odpowiedzi na pytanie, czy drukarka 3D może odmienić sposób, w jaki produkujemy i spożywamy jedzenie, szukali uczestnicy warsztatu poświęconego drukowaniu żywności. Dowiedzieli się, czym jest ta technologia, jakie ma zastosowania i jak może wpłynąć na branżę spożywczą.
Drugi warsztat przybliżył tematykę śladu węglowego i ekologicznego. Studenci analizowali różnice między tymi pojęciami, poznali przykłady codziennych działań wpływających na emisję dwutlenku węgla oraz nauczyli się korzystać z kalkulatorów do mierzenia swojego wpływu na środowisko. Szczególną uwagę poświęcono sojuszowi UNIgreen, który promuje proekologiczne inicjatywy, zrzeszając europejskie zielone uniwersytety.
Na Wydziale Ogrodniczym obyły się warsztaty dotyczące roślinnych surowców olejkowych i olejków eterycznych. W części laboratoryjnej studenci obserwowali pod mikroskopami zbiorniczki olejkowe, miejsca gdzie rośliny gromadzą olejki eteryczne. Uczestnicy destylowali olejki w aparacie Derynga i oceniali ich jakość przy zastosowaniu chromatografii GC MS.
Dzięki zaangażowaniu Roberta Kempy, Burmistrza Dzielnicy Ursynowa uczestnicy zjazdu mieli okazję zwiedzić Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”, gdzie poznali lokalne inicjatywy wspierające zrównoważony rozwój.
Tegoroczny zjazd był nie tylko okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń, ale również inspiracją do podejmowania działań na rzecz innowacyjności i ochrony środowiska.