SGGW na Festiwalu Nauki 2021
Pracownicy i doktoranci SGGW wezmą udział w organizowanym już po raz dwudziesty piąty w Warszawie Festiwalu Nauki. Wydarzenie otwarte jest dla wszystkich, których pasjonuje odkrywanie świata i zdobywanie wiedzy w nie do końca konwencjonalny sposób.
Festiwal Nauki to wydarzenie wyjątkowe pod wieloma względami: w ciągu kilkunastu dni września uniwersytety, instytuty badawcze, muzea, stowarzyszenia wychodzą ze swoimi osiągnięciami do każdego zainteresowanego najnowszymi osiągnięciami polskiej nauki.
To nie tylko możliwość zobaczenia „od wewnątrz” laboratoriów chemicznych czy pracowni biologicznych, ale także szansa na posłuchanie i podyskutowanie z filozofami, lingwistami, historykami, fizykami, ornitologami, psychologami… O tym, co tu i teraz w nauce ważne i znaczące.
Festiwal Nauki w Warszawie otwarty jest dla dzieci, młodzieży i seniorów. Tych wszystkich, których pasjonuje odkrywanie świata i zdobywanie wiedzy zapraszamy do SGGW!
Program:
Spotkanie: Zwiedzanie ogrodu Centrum Wodnego SGGW
Zwiedzanie ogrodu z terenowym modelem rzeki i jej zlewni w obszarze wyżynnym i nizinnym, zróżnicowanymi ekosystemami wodnymi, suchym dokiem obserwacyjnym, budowlami hydrotechnicznymi i stacją meteo.
Organizatorzy: Instytut Inżynierii Środowiska SGGW, we współpracy z Centrum Wodne SGGW; dr inż. Tomasz Stańczyk
Termin: 2021-09-18, godz. 12:00
Spotkanie: Żywność tworzą, ale i psują – rola wybranych mikroorganizmów w kreowaniu jakości żywności
Charakterystyka wybranych drobnoustrojów pod kątem ich wykorzystania w produkcji żywności. Mikroorganizmy, które pogarszają jakość żywności. Podstawowe zasady postępowania z żywnością.
Organizatorzy: Katedra Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności SGGW; dr hab. inż. Elżbieta Hać-Szymańczuk
Termin: 2021-09-19, godz. 18:00
Lekcja: Tajemnice ukryte we krwi
Uczestnicy lekcji obejrzą rozmazy krwi pochodzące od różnych gatunków zwierząt. Przybliżona zostanie rola tej unikatowej płynnej tkanki oraz jej skład.
Organizatorzy: Instytut Medycyny Weterynaryjnej SGGW; dr n. wet. Olga Witkowska-Piłaszewicz; dr n. wet. Magdalena Żmigrodzka
Termin: 2021-09-20, godz. 10:00
Lekcja: Jak zrobić mapę ze zdjęć z dronów lub satelitów
Poznanie poszczególnych etapów tworzenia ortofotomapy ze zdjęć z drona, począwszy od pozyskania zdjęć aż do ich przetworzenia na mapę oraz wykorzystania zdjęć satelitarnych do tworzenia map.
Organizatorzy: Instytut Rolnictwa SGGW; dr hab. Dariusz Gozdowski
Termin: 2021-09-20, godz. 10:00 oraz 12.00
Lekcja: Jak ocenić wpływ treningu na wydatki energetyczne i skład ciała u sportowców?
Czego sportowiec może się dowiedzieć znając skład swojego ciała i wydatki energetyczne podczas treningu?
Lekcja dotyczy wysiłku fizycznego, a więc zagadnień biologicznych, jednak ze wzgl. na wykonywane oznaczenia zaleca się, by odbyła w ramach zajęć z wychowania fizycznego. Lekcja może się odbyć w inny dzień: 20 lub 22 lub 23 września. Szczegółowe informacje dot. przeciwwskazań do wykonania obu badań są dostępne u koordynatora imprezy (tomasz_krolikowski@sggw.edu.pl)
Organizatorzy: Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW; doktorant Łukasz Kopiasz; doktorantka Dominika Skolmowska; dr inż. Michał Oczkowski; dr inż. Tomasz Królikowski
Termin: 2021-09-21, godz. 10:00
Lekcja: O ruchu w brzuchu
Uczniowie poznają budowę i działanie układu pokarmowego, przekonają się, wykonując doświadczenia chemiczne, jak trawione są składniki pokarmu i obliczą długość własnego przewodu pokarmowego.
Organizatorzy: Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW; dr inż. Katarzyna Lachowicz; dr inż. Małgorzata; Stachoń; dr inż. Katarzyna Dziendzikowska; dr inż. Ewelina Pałkowska-Goździk; dr Ewa Fűrstenberg; doktorant Wojciech Grodzicki
Termin: 2021-09-21, godz. 11:00
Lekcja: Ekologiczny – wybór logiczny dla naszej planety
Co ma wspólnego ekologia z żywnością i żywieniem oraz jakie znaczenie ma to dla każdego z nas i planety Ziemi, na której żyjemy?
Organizatorzy: Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW; dr inż. Alicja Ponder; mgr inż. Klaudia Kopczyńska; mgr Rita Góralska-Walczak
Termin: 2021-09-21, godz. 11:00
Lekcja: DNA. Co to takiego?
Co kryje się pod skrótem DNA? Czy DNA można zobaczyć gołym okiem? Na zajęciach poznacie odpowiedzi na te pytania.
Organizatorzy: Katedra Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin SGGW; mgr Emilia Olechowska
Termin: 2021-09-21, godz. 10:00
Lekcja: Szczepionki – jak działają i co nam dają?
Uczestnicy zapoznają się ze szczepionkami klasycznymi oraz nowej. Podczas zajęć praktycznych przeprowadzą elektroforezę, która jest jednym z etapów izolacji DNA kodującego antygen szczepionkowy.
Organizatorzy: Instytut Medycyny Weterynaryjnej SGGW; dr hab. Piotr Bąska
Termin: 2021-09-21, godz. 10:00
Lekcja: Szkielety ssaków i ptaków domowych oraz dziko żyjących
Prowadzący zaprezentuje i omówi najważniejsze elementy budowy szkieletów ssaków i ptaków.
Organizatorzy: Instytut Medycyny Weterynaryjnej SGGW; dr hab. Bartłomiej Bartyzel
Termin: 2021-09-21, godz. 10:00
Lekcja: Ile jest cukru w cukrze, ile jest alkoholu w alkoholu?
Warsztaty mają na celu przybliżenie uczniom metod oceny jakości wybranych produktów spożywczych poprzez samodzielne wykonanie analiz fizyko-chemicznych. Zapraszamy do udziału w naszych warsztatach!
Organizatorzy: Zakład Oceny Jakości Żywności SGGW; dr hab. inż. Dorota Derewiaka; dr inż. Marta Ciecierska; dr hab. inż. Rafał Wołosiak; dr inż. Elwira Worobiej; dr hab. inż. Małgorzata Piecyk; dr inż. Beata Drużyńska; dr hab. Ewa Majewska; dr hab. inż. Jolanta Kowalska
Termin: 2021-09-21, godz. 10:00 oraz 12:00; 2021-09-23, godz. 10:00 oraz 12:00
Lekcja: Powlekanie żywności
Prezentacja technologii powlekania żywności. Omówienie materiałów powłokotwórczych, metod powlekania i funkcji, jakie pełnią w przemyśle spożywczym. Prezentacja produktów powlekanych.
Organizatorzy: Katedra Inżynierii Żywności i Organizacji Produkcji SGGW; dr hab. inż. Sabina Galus
Termin: 2021-09-21, godz. 11:00
Lekcja: Żywność przyjazna dla środowiska, czyli co jeść, żeby być eko?
Czym jest zrównoważony rozwój i jak wpływa produkcja żywności na środowisko. Co to są ślady środowiskowe oraz jak sposób odżywiania może sprawić, że będziemy bardziej eko?
Organizatorzy: Katedra Inżynierii Żywności i Organizacji Produkcji SGGW; mgr inż. Magdalena Karwacka; mgr inż. Aleksandra Matys
Termin: 2021-09-21, godz. 11:00
Lekcja: Po co jest STATYSTYKA?
Celem lekcji jest przedstawienie dziedziny nauki jaką jest statystyka. Lekcja zawiera wykładową część wstępną i interaktywną część praktyczną.
Eksperyment może polegać na zebraniu danych ankietowych od uczestników dotyczących np. wzrostu, wagi, płci, rozmiaru noszonych butów. Jego przeprowadzenie i forma zależy od wielkości grupy.
Organizatorzy: Instytut Rolnictwa SGGW; dr hab. Jakub Paderewski
Termin: 2021-09-21, godz. 10:00 oraz 12:00
Lekcja: Ocena jakości ziarna w 60 sekund
Celem lekcji jest wykonanie szybkiej analizy jakości ziarna zbóż z wykorzystaniem urządzenia do oceny całoziarnowej, które nie wymaga przemiału ziarna czy innego, specjalnego przygotowania.
Organizatorzy: Instytut Rolnictwa SGGW; dr hab. Stanisław Samborski; mgr inż. Renata Leszczyńska
Termin: 2021-09-22, godz. 09:00 oraz 11:00; 2021-09-23, godz. 09:00 oraz 11:00
Lekcja: Wirusy – nieproszeni goście
Uczestnicy zostaną wprowadzeni w świat wirusów, poznają choroby przez nie wywoływane i sposoby ochrony przed zakażeniem. Pokazane zostaną metody wykrywania wirusów pod mikroskopem.
Organizatorzy: Instytut Medycyny Weterynaryjnej SGGW; dr hab. Joanna Cymerys-Bulenda; dr n. wet. Anna Słońska-Zielonka
Termin: 2021-09-22, godz. 10:00
Lekcja: Szkielety zwierząt domowych i dziko żyjących
Prowadząca zaprezentuje i omówi najważniejsze elementy budowy szkieletu ssaków na przykładzie wyizolowanych kości zwierząt oraz szkieletów złożonych.
Organizatorzy: Instytut Medycyny Weterynaryjnej SGGW; dr hab. Małgorzata Dzierzęcka-Gappa
Termin: 2021-09-22, godz. 12:00
Lekcja: Nanobiotechnologia, czyli nanocząstki w służbie człowieka
Opowiemy o nanocząstkach i ich zastosowaniu, podczas warsztatów poznacie ekologiczne metody wytwarzania nanocząstek oraz badania ich właściwości antybakteryjnych w hodowli mikrobiologicznej.
Godzina zajęć może zostać zmodyfikowana, żeby dostosować się do “dzwonków” w szkole.
Organizatorzy: Katedra Nanobiotechnologii SGGW, we współpracy z Międzywydziałowe Koło Naukowe Nanobiotechnologii SGGW; dr Barbara Strojny-Cieślak; dr hab. Sławomir Jaworski; mgr Malwina Sosnowska
Termin: 2021-09-22, godz. 10:00; 2021-09-23, godz. 10:00
Spotkanie: Lekcje długowieczności – teoria i zalecenia praktyczne
Podczas wykładu zagłębimy się w sekrety długowieczności, dowiemy się, jak żyją mieszkańcy w tzw. strefach długowieczności, oraz wyciągniemy praktyczne wnioski płynące z tych lekcji.
Organizatorzy: Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW; prof. dr hab. Joanna Kałuża; dr hab. Ewa Sicińska; mgr inż. Maria Szmidt; mgr Dominika Granda
Termin: 2021-09-22, godz. 16:00
Lekcja: Wielki świat małych organizmów
Wstęp teoretyczny dotyczący drobnoustrojów, które żywność produkują i psują. Wzrost drobnoustrojów na podłożach oraz w produktach spożywczych. Mikroorganizmy oglądane w preparatach pod mikroskopem.
Organizatorzy: Katedra Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności SGGW; dr hab. inż. Elżbieta Hać-Szymańczuk; dr hab. inż. Marek Kieliszek; dr inż. Anna Kot; mgr inż. Katarzyna Pobiega; mgr inż. Alicja Napiórkowska; dr inż. Karolina Kraśniewska
Termin: 2021-09-22, godz. 10:00 oraz 12:00
Lekcja: W jaki sposób rośliny jedzą?
Dowiecie się dlaczego rośliny nazwa się organizmami samożywnymi i do czego służy im chlorofil.
Organizatorzy: Katedra Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin SGGW; mgr Emilia Olechowska
Termin: 2021-09-22, godz. 11:00
Lekcja: Truskawki dla kosmonautów
Dostarczymy informacji na temat żywności produkowanej dla kosmonautów, techniki tego procesu i zalet żywności liofilizowanej.
Organizatorzy: Katedra Inżynierii Żywności i Organizacji Produkcji SGGW; dr hab. inż. Agnieszka Ciurzyńska; dr hab. inż. Karolina Szulc
Termin: 2021-09-22, godz. 10:00
Lekcja: Ile znaczy kryształ lodu w lodach spożywczych ? – zobacz lody pod mikroskopem.
Jak wyglądają lody spożywcze pod mikroskopem? Jakie znaczenie ma wielkość kryształów lodu w trakcie produkcji i przechowywania lodów spożywczych?
Organizatorzy: Katedra Inżynierii Żywności i Organizacji Produkcji SGGW; dr hab. inż. Anna Kamińska-Dwórznicka; mgr inż. Anna Kot
Termin: 2021-09-23, godz. 10:00
Lekcja: Owocowe warzywa, warzywne owoce – czy zdrowe jedzenie musi być nudne?
Podejmiemy wyzwanie przekonania dzieci, że owoce i warzywa mogą być ciekawym i smacznym połączeniem. Możliwości projektowania niekonwencjonalnej, zdrowej żywności na bazie jabłek i soków warzywnych.
Organizatorzy: Katedra Inżynierii Żywności i Organizacji Produkcji SGGW; mgr inż. Magdalena Karwacka; mgr inż. Aleksandra Matys
Termin: 2021-09-23, godz. 11:00
Spotkanie: Edycja genomów roślin uprawnych – nadzieje i obawy
Sesja online poruszająca temat edycji genomów oraz wykorzystania tej technologii w otrzymywaniu nowych odmian roślin uprawnych.
Organizatorzy: Katedra Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin SGGW; prof. dr hab. Marcin Filipecki
Termin: 2021-09-23, godz. 15:00
Lekcja: Czy żywność żyje?
Zaprezentujemy szeroki asortyment produktów, gł. żywnościowych, wytworzonych przy udziale mikroorganizmów. Wykonane zostaną posiewy i preparaty mikroskopowe mikroorganizmów wyizolowanych z żywności.
Organizatorzy: Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW; dr Małgorzata Jałosińska; dr inż. Katarzyna Neffe-Skocińska; dr inż. Barbara Sionek
Termin: 2021-09-23, godz. 10:00
Lekcja: Dobre i złe bakterie
Podczas lekcji opowiemy o bezpieczeństwie pracy w laboratorium mikrobiologicznym, poznamy “dobre” i “złe” bakterie, zobaczymy, jak się je hoduje w laboratorium i w jaki sposób można je obserwować.
Organizatorzy: Instytut Medycyny Weterynaryjnej SGGW; dr hab. Lidia Szulc-Dąbrowska; dr Justyna Struzik
Termin: 2021-09-23, godz. 09:00
Spotkanie: Zielono-błękitna infrastruktura szansą na adaptację miast do zmian klimatu
Przedstawimy jak „zielono-błękitna infrastruktura” przyczynia się do lepszej wymiany powietrza w mieście, oszczędzania wody opadowej, poprawy jakości naszego środowiska, a tym samym na jakości naszego życia.
Organizatorzy: Instytut Inżynierii Środowiska SGGW, Katedra Architektury Krajobrazu SGGW; we współpracy Wydziałem Geodezji i Kartografii PW: dr hab. Agata Cieszewska, dr Piotr Wałdykowski, dr Joanna Adamczyk, mgr inż. Monika Piotrkowska, mgr inż. Marianna Ulanicka-Raczyńska, dr inż. Agnieszka Wendland, dr hab. inż. Renata Giedych, dr inż. Gabriela Maksymiuk
Termin: 2021-09-24, godz. 18:00
Lekcja: Żywność – jak powstaje?
Omówienie cyklu życia produktu oraz metody projektowania produktów w oparciu o Design Thinking. Zaprezentowanie kilku przykładów nowych, niestandardowych produktów żywnościowych.
Organizatorzy: Katedra Inżynierii Żywności i Organizacji Produkcji SGGW; dr hab. inż. Małgorzata Nowacka; mgr Katarzyna Rybak
Termin: 2021-09-24, godz. 09:30
Lekcja: Czy wiemy, w czym jemy?
Podstawowe opakowania do żywności i ich właściwości. Błędy konsumentów w stosowaniu materiałów i wyrobów do kontaktu z żywnością. Jak świat wyglądałby bez opakowań?
Organizatorzy: Katedra Inżynierii Żywności i Organizacji Produkcji SGGW; dr hab. inż. Małgorzata Nowacka; mgr Katarzyna Rybak
Termin: 2021-09-24, godz. 12:00
Lekcja: Anatomia porównawcza zwierząt domowych i dziko żyjących
Lekcja festiwalowa odbędzie się w Muzeum Osteologicznym. Podczas warsztatów prowadząca zaprezentuje wyizolowane kości oraz szkielety wybranych gatunków zwierząt domowych i dziko żyjących.
Organizatorzy: Instytut Medycyny Weterynaryjnej SGGW; dr n. wet. Karolina Barszcz
Termin: 2021-09-24, godz. 11:00
Spotkanie: Dlaczego tak bardzo boimy się wirusów, tych obecnych w żywności i nie tylko?
Czy wirusy to plaga XXI wieku? Na pewno są nieprzewidywalne i nie znamy kierunku ich mutacji. Tematem głównym będą wirusy przenoszone przez żywność oraz drogą kropelkową jak SARS-CoV-2.
Organizatorzy: Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW; dr Małgorzata Jałosińska
Termin: 2021-09-24, godz. 18:00
Spotkanie: Jestem ci potrzebny, widzisz mnie? Pszczółki, motyle, trzmiele – bliskie spotkania z zapylaczami
Organizatorzy: Instytut Inżynierii Środowiska SGGW, we współpracy z Katedra Sztuki Krajobrazu; dr inż. Izabela Dymitryszyn; mgr Agata Jojczyk; dr inż. Ewa Kosiacka-Beck
Termin: 2021-09-25, godz. 11:00
Spotkanie: Park miejski – laboratorium architekta krajobrazu
Spacer w Parku – omówienie zasad projektowania kompozycji, kształtowania i pielęgnowania przestrzeni i roślinności parku miejskiego jako dzieła architektury krajobrazu.
Organizatorzy: Instytut Inżynierii Środowiska SGGW, we współpracy z Katedra Architektury Krajobrazu SGGW; dr hab. inż. Beata Fortuna-Antoszkiewicz; dr hab. inż. Jan Łukaszkiewicz
Termin: 2021-09-25, godz. 12:00
Szczegółowy program Festiwalu Nauki: https://festiwalnauki.edu.pl/program