Inauguracja Dni SGGW
Tegoroczne Dni SGGW rozpoczęły się Uroczystym Posiedzeniem Senatu Akademickiego SGGW, podczas którego tytuł Doktora Honoris Causa otrzymał prof. dr hab. Leszek Żukowski. Wręczono także Medale Instytutu Agronomicznego w Marymoncie oraz Odznaki Honorowe “Za zasługi dla SGGW”.
Ramowy program
- Otwarcie uroczystości przez JM Rektora prof. dr. hab. Michała Zasadę
- Wystąpienie promotorki prof. dr hab. Ewy Dobrowolskiej
- Nadanie tytułu doktora honoris causa prof. dr. hab. Leszkowi Żukowskiemu
- Gaude Mater Polonia
- Wystąpienie prof. dr. hab. Leszka Żukowskiego
- Wręczenie Medalu Instytutu Agronomicznego w Marymoncie
- Wręczenie Odznaki Honorowej „Za Zasługi dla SGGW”
- Gaudeamus
Otwarcie uroczystości
Podczas otwarcia uroczystego Senatu w Auli Kryształowej SGGW JM Rektor prof. dr hab. Michał Zasada przywitał zebranych gości mówiąc „Cieszę się, że wielkie święto naszej Uczelni, jakim już od ponad dwudziestu lat są Dni SGGW, po raz kolejny zgromadziło tak licznie przybyłe grono sympatyków naszej Alma Mater. Dziękuję, że zechcieliście Państwo przyjąć nasze zaproszenie, by w niepowtarzalnej scenerii wiosennego kampusu SGGW jeszcze bliżej nas poznać, odwiedzić laboratoria, centra badawcze i kliniki, aby skorzystać z porad ekspertów i przyjrzeć się ciekawej ofercie dydaktycznej, naukowej, wdrożeniowej i kulturalnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego – mówił Rektor. A mamy się czym pochwalić, bo kandydat decydujący się na studia w SGGW, wybiera de facto osiem różnych uczelni wiodących w obszarach agro, bio i life sciences, bowiem w styczniu 2023 r. rozpoczęliśmy realizację projektu Uniwersytetu Europejskiego. Jest to sojusz o ogromnym zasięgu geograficznym, którego misją jest jednoczenie środowiska naukowego Europy.
Nadanie tytułu doktora honoris causa prof. dr. hab. Leszkowi Żukowskiemu
Tradycją uroczystego posiedzenia Senatu Akademickiego SGGW jest nadanie tytułu Doktora Honoris Causa SGGW wybitnym postaciom nauki polskiej. W tym roku byliśmy świadkami wręczenia dyplomu Panu prof. dr. hab. Leszkowi Żukowskiemu, wieloletniemu nauczycielowi akademickiemu SGGW, dziekanowi Wydziału Technologii Drewna dwóch kadencji, byłemu Prezesowi Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, wielkiej postaci w historii nie tylko naszej Uczelni, ale i kraju.
Promotorką w postępowaniu o nadanie tytułu była prof. dr hab. Ewa Dobrowolska, która w swoim wystąpieniu podkreślała wszechstronne zasługi Profesora Żukowskiego dla naszej uczelni, nauki i kraju.
„Senat naszej Uczelni, na wniosek Rady Dyscypliny Nauki Leśne, uchwałą z 27 marca bieżącego roku, nadał Panu Profesorowi ten zaszczytny tytuł doceniając wierność patriotycznym ideałom; znaczący wkład w rozwój naukowy i techniczny polskiego przemysłu drzewnego; wybitne osiągnięcia w obszarze podstawowych i stosowanych badań naukowych w dyscyplinie nauk leśnych; pionierskie proekologiczne wdrożenia inżynierskie; zasługi w kształceniu kadry SGGW i upowszechnianiu osiągnięć naukowo-badawczych w dyscyplinie nauk leśnych” – mówił JMR prof. dr hab. Michał Zasada.
Profesor Leszczek Żukowski odebrał dyplom Doktora Honoris Causa z rąk Magnificencji Rektora Michała Zasady oraz promotor prof. dr hab. Ewy Dobrowolskiej.
Gaude Mater Polonia zaśpiewane przez Chór SGGW stanowiło wzruszającą oprawę muzyczną tej ważnej i podniosłej chwili, która zapisze się na kartach historii SGGW.
Wystąpienie prof. dr. hab. Leszka Żukowskiego było historią drogi jego życia prywatnego i zawodowego, które los związał na długie lata z Naszą Alma Mater. Inspirująca opowieść o pokonywaniu przeciwności została nagrodzona owacjami na stojąco.
Medal Instytutu Agronomicznego w Marymoncie
Dowodem znaczenia tradycji w życiu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego jest medal ustanowiony w 190. rocznicę powołania Instytutu Agronomicznego w Marymoncie, z którego początek wzięła nasza Alma Mater. Senat Akademicki SGGW przyznaje to honorowe wyróżnienie w uznaniu wybitnych osiągnięć w zakresie nauk przyrodniczych.
Tegoroczni Laureaci to absolwenci SGGW, którzy na lata związali z Uczelnią swoje zawodowe życie, z pasją i oddaniem angażując się w działalność naukowo-badawczą, dydaktyczną
i organizacyjną.
Medalem Instytutu Agronomicznego w Marymoncie wyróżnieni zostali profesorowie: Andrzej Pisula, Sławomir Podlaski i Alojzy Szymański.
Profesor Andrzej Pisula to ceniony specjalista z zakresu technologii mięsa i jego przetwórstwa. Prodziekan i Dziekan Wydziału Technologii Żywności, Prorektor ds. Rozwoju i doktor honoris causa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Naukowiec aktywnie angażujący się
w tworzenie, organizację i zarządzanie interdyscyplinarnymi zespołami badawczymi. Autor ponad trzystu opracowań, oryginalnych prac twórczych, monografii, podręczników i skryptów.
Profesor Sławomir Podlaski to wybitny specjalista z zakresu hodowli roślin i nasiennictwa. Prodziekan i Dziekan Wydziału Rolniczego, Prorektor ds. Dydaktyki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Ceniony dydaktyk, promotor ośmiu przewodów doktorskich oraz blisko stu prac inżynierskich i magisterskich. Naukowiec z zaangażowaniem działający na rzecz integracji światowego środowiska rolniczego.
Profesor Alojzy Szymański to uznany specjalista z zakresu geotechniki i mechaniki gruntów. Prodziekan i Dziekan Wydziału Inżynierii i Kształtowania Środowiska, Prorektor ds. Rozwoju
i Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Inicjator i wnioskodawca utworzenia Centrum Wodnego SGGW – ośrodka naukowo-dydaktycznego Wydziału Inżynierii
i Kształtowania Środowiska. Doświadczony ekspert, aktywnie współpracujący z praktyką inżynierską. Naukowiec, który przyczynił się do umocnienia nauk technicznych w SGGW.
„Serdecznie gratuluję zaszczytnego wyróżnienia. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego wiele Panom zawdzięcza. Wasze dokonania, wybitne zasługi dla rozwoju nauk o żywności
i żywieniu, nauk rolniczych i nauk technicznych oraz postawa pracownika naukowego i członka akademickiej społeczności zasługują na słowa najwyższego uznania i stanowią wzór dla kolejnych pokoleń” – mówił w swoim wystąpieniu JM Rektor Michał Zasada.
Wręczenie Odznaki Honorowej „Za Zasługi dla SGGW”
Senat Akademicki wyróżnił Odznaką Honorową „Za Zasługi dla SGGW” osoby, które wspierają naszą działalność, także poza granicami naszego kraju, przyczyniając się do zwiększenia potencjału i prestiżu Uczelni. Docenił również instytucje, z którymi od lat z sukcesem współpracujemy. A korzyści płynące z tej współpracy są potwierdzeniem tezy o konieczności transferu wiedzy do gospodarki, gdyż taka symbioza pozytywnie wpływa zarówno na tempo
i kierunek rozwoju badań naukowych, jak i na jakość, stosowanych w praktyce, nowatorskich rozwiązań.
Odznakę Honorową „Za Zasługi dla SGGW” otrzymali:
- Adam Kwiatkowski
- Jeronimo Martins Polska S.A. (w imieniu firmy odznakę odebrał Arkadiusz Mierzwa)
- Leon Wawreniuk
- Marcin Majchrzak
- Janusz Gołos
- Grzegorz Bartoszewski
- Piotr Bednarczyk
- Anna Berthold-Pluta
- Stanisław Gawroński
- Zdzisław Wyszyński
- Krzysztof Szwejk
„Życzę Państwu niesłabnącego zapału do podejmowania nowych wyzwań, zadowolenia
z realizacji planów i zamierzeń oraz satysfakcjonujących osiągnięć, zarówno zawodowych, jak w sferze osobistej” – powiedział JM Rektor.
Uczelnia to jednak przede wszystkim studenci – zdolni, ambitni, otwarci, zaangażowani, osiągający sukcesy, zdobywający stypendia i nagrody.
Siedmioro studentów naszej Uczelni otrzymało stypendia Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia na rok akademicki 2022/2023. Sześcioro z nich odebrało na dzisiejszej uroczystości dyplomy z rąk Magnificencji Rektora.
- Patryk Bujarski
kierunek: bioinżynieria zwierząt - Kacper Kajetan Kawalski
kierunek: bioinżynieria zwierząt - Jakub Krzysztof Martynow
kierunek: bioinżynieria zwierząt - Patryk Mateusz Pokorski
kierunek: żywienie człowieka i ocena żywności - Pola Pruchniak
kierunek: bioinżynieria zwierząt - Magdalena Urszula Trusińska
kierunek: technologia żywności i żywienie człowieka
Na zakończenie Uroczystego Senatu Akademickiego Chór SGGW zaśpiewał „GAUDEAMUS”.