ELLS 2024. Spotkanie uniwersytetów przyrodniczych
Ponad 400 uczestników, 14 wiodących uczelni, dziesiątki prelekcji, tak można podsumować tegoroczną konferencję Euroleague for Life Sciences (ELLS), która odbyła się w listopadzie w Wageningen University & Research w Holandii.
W listopadzie w Wageningen University & Research (WUR) obyło się spotkanie członków Euroleague for Life Sciences (ELLS), Scientific Student Conference (SSC). Wydarzenie zgromadziło ponad 400 studentów i pracowników z 14 czołowych uniwersytetów przyrodniczych, którzy wspólnie realizują ideę „The Puzzle of Life Sciences-Add Your Piece”.
Sieć ELLS
Euroleague for Life Sciences (ELLS) to prestiżowa sieć uniwersytetów specjalizujących się w naukach przyrodniczych, rolniczych, leśnych, weterynaryjnych i pokrewnych. Celem ELLS jest wspieranie międzynarodowej współpracy, innowacji oraz wymiany doświadczeń w kształceniu i badaniach. Wśród członków sieci znajduje się także SGGW.
Konferencja
Konferencję otworzyła przewodnicząca Euroleague Student Association, Jeanne Richard, zachęcając uczestników do stawiania odważnych kroków w pracy naukowej i badawczej. Następnie przemówienie inauguracyjne wygłosiła prof. Carolien Kroeze, rektor WUR oraz przewodnicząca zarządu ELLS. Pani rektor w wystąpieniu zaznaczyła, że „ELLS to przestrzeń, w której rodzą się innowacje. Nasze wspólne działania są kluczowe, by znaleźć rozwiązania globalnych problemów, takich jak zmiany klimatyczne, bezpieczeństwo żywnościowe czy ochrona różnorodności biologicznej. To właśnie dzięki nauce i współpracy możemy zmieniać świat na lepsze”.
SGGW na konferencji
Przedstawiciele SGGW, zarówno studenci jak i naukowcy, przygotowali 19 wystąpień, z obszaru nauk przyrodniczych i społecznych.
W sesji posterowej w podtemacie „Odkrywanie kodu życia” wyróżnienie zdobyła Adela Jezierska-Suwińska z Wydział Biologii i Biotechnologii. Prezentacja naszej studentki dotyczyła odporności roślin na przędziorka dwuplamkowego. Podczas 2 dni wystąpień reprezentanci SGGW mówili m.in. o:
- Wpływie nanocząstek polistyrenu na rozwój i śmiertelność zarodków danio pręgowanego (Danio rerio) – badania wstępne, Tomasz Bartoszek, Bogumił Łosiewicz, Adam Bajorek.
- Innowacjach inspirowanych naturą: Zastosowanie biomimikry w projektowaniu 15-minutowych miast, Katarzyna Sęk.
- Zanurzeniu się w naturze – gogle VR i modele 3D w edukacji przyrodniczo-leśnej, Jakub Wolski, Przemysław Pluta, Damian Zieliński.
- Ta zdolność: przezwyciężenie słabo rozwiniętych czynników rynku pracy dla osób z niepełnosprawnościami, Barnaba Sibilski, Weronika Biały, Szymon Kalinowski, Sebastian Chróściel.
- Kwestiach przywracania torfowisk w różnych skalach: konsekwencje hydrologiczne i luki w wiedzy – przegląd, Rinda Kustina, Jessica Canchig, Mateusz Grygoruk.
Studenci i pracownicy SGGW poruszali tematy od nowoczesnych technologii w ochronie środowiska, przez zastosowanie biomimikry w projektowaniu miast, aż po badania nad amyloidozą u zwierząt.
Oprócz wystąpień naukowych uczestnicy mieli okazję wziąć udział w warsztatach, sesjach plenerowych oraz spotkaniach networkingowych. W Wageningen omawiano praktyczne zastosowania badań w kontekście wyzwań takich jak zmiany klimatyczne, rozwój zrównoważonego rolnictwa czy ochrona środowiska.
Prof. Carolien Kroeze podkreśliła znaczenie takich inicjatyw: „Współpraca między uczelniami pozwala nie tylko na wymianę wiedzy, ale przede wszystkim na inspirowanie się nawzajem. To dzięki takim spotkaniom możemy wychodzić poza schematy i kreować nowe idee”.
Kolejna edycja
W 2025 r. gospodarzem konferencji będzie Swedish University of Agricultural Sciences (SLU) w Szwecji.