Edukacyjny las do pochłaniania pyłów zawieszonych i wychładzania miejskiej wyspy ciepła na terenie szkoły
Zielony filtr powietrza
Naukowcy z SGGW wraz z Dyrekcją Szkoły Podstawowej 364, nauczycielami i uczniami szkoły tworzą zielony filtr powietrza przed szkołą. Projekt ten, realizowany przy ścisłej współpracy z naukowcami i lokalną społecznością, ma na celu stworzenie przestrzeni zielonej, która nie tylko upiększy teren szkoły, ale również przyczyni się do poprawy jakości powietrza.
Wydarzenie
Sadzenie drzew odbywa się 18 maja 2023 r. i jest wynikiem innowacyjnego projektu, którego celem jest zastosowanie rozwiązań opartych na przyrodzie (Nature – based Solutions, NbS), które wykorzystują moc natury do rozwiązania problemów środowiskowych. Zamiast tradycyjnych technologii, nasz zielony filtr powietrza wykorzystuje gatunki roślin rodzimych o wysokiej wydajności w oczyszczaniu powietrza.
„Przenosimy naszą wiedzę i wyniki badań do praktyki. Pokazujemy dzieciom, że troska o środowisko to nasz wspólny obowiązek, a projekty naukowe mają realne oddziaływanie w najbliższym otoczeniu – w tym przypadku na terenie szkoły. – mówi dr inż. Daria Sikorska. Przez wspólne działanie kształtujemy i wzmacniamy postawy proekologiczne, które są niezbędne dla naszej planet” – mówi badaczka.
Rośliny te, pracujące przez cały rok, pomogą w wyłapywaniu pyłów zawieszonych i będą naturalnie chłodzić powierzchnię szkoły. Jednocześnie, ogromne ważne jest dla nas też wspieranie różnorodności biologicznej, dlatego do nasadzeń wykorzystujemy wyłącznie rodzime drzewa i krzewy. Gatunki rodzime są integralną częścią lokalnych ekosystemów. Wspierają one różnorodność biologiczną, dostarczając schronienie i pożywienie dla lokalnej fauny, w tym dla owadów, ptaków i małych ssaków. Każda roślina będzie oznaczona tabliczką informacyjną, stając się żywym materiałem edukacyjnym dla lekcji biologii i stworzy przestrzeń edukacyjną dla naszych uczniów. Dodatkowo, za pomocą zainstalowanego miernika pyłów, będziemy mogli monitorować jakość powietrza i obserwować realne korzyści z naszej inicjatywy.
„Każda klasa ma swoje drzewo, które będzie monitorować i obserwować postępy. – mówi dr hab. inż. Piotr Sikorski, prof. SGGW. Dzięki temu zabiegowi uczymy dzieci odpowiedzialności za przyrodę zgodnie z ideą >>myśl globalnie – działaj lokalnie” – podkreśla naukowiec.
Więcej na ten temat na stronie https://www.sggw.edu.pl/ekoinicjatywa-zielone-oczyszczacze-powietrza/