Dzień Ziemi. Debata na temat mikroplastiku
W Światowy Dzień Ziemi stawiamy pytanie, czy mikroplastik jest zagrożeniem dla człowieka i środowiska? Odpowiedź wydaje się oczywista, ale można jej udzielić przyglądając się różnym zagrożeniom powodowanym przez mikroplastik.
Do rozmowy o sposobach zmniejszania ilości mikroplatisku w środowisku, ochronie zdrowia i ograniczeniu stosowania mikroplatiku zaprosiliśmy: prof. dr. hab. Stanisława Gawrońskiego z Katedry Ochrony Roślin z Instytutu Nauk Ogrodniczych SGWW, prof. dr hab. Lucynę Kozłowską z Pracowni Badania Metabolizmu Człowieka Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW, prof. dr. hab. Adama Ekielskiego z Katedry Inżynierii Produkcji Instytutu Inżynierii Mechanicznej oraz prof. dr hab. Sabinę Galus z Katedry Inżynierii Żywności i Organizacji Produkcji Instytutu Nauk o Żywności SGGW.
Unia Europejska a mikroplastik
Tygodniowo możemy zjeść ok. 5 gramów mikropolastiku, tyle ile waży karta kredytowa. Między innymi dlatego jednym z celów Zielonego Ładu jest ograniczenie do 2050 r. zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby do poziomów, które nie są już uważane za szkodliwe dla zdrowia i naturalnych ekosystemów. Cel ten ma zostać zrealizowany m.in. poprzez zmniejszenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych w morzu (o 50%) i mikrodrobin plastiku uwalnianych do środowiska (o 30%). Biorąc pod uwagę, że 60% gleb w Europie jest w złym stanie Unia Europejska planuje stopniowe wycofywanie substancji per- i polifluoroalkilowych (PFAS) na swoim obszarze.
Wszyscy potrzebujemy czystej Ziemi, aby móc zdrowo funkcjonować, rozwijać się, pracować i wieść szczęśliwe życie. Zmiany klimatyczne i postępująca degradacja środowiska naturalnego poważnie zachwiały naszym ekosystem. Problem w wszechobecnym plastikiem jest na tyle istotny, że zdecydowaliśmy się porozmawiać o nim w szerokim gronie ekspertów. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.