Dr Wojciech Mincewicz otrzymał stypendium Ministra Nauki dla wybitnych młodych naukowców
Dr Wojciech Mincewicz z Katedry Socjologii znalazł się w elitarnym gronie wybitnych młodych naukowców wyróżnionych przez Ministra Nauki w 2024.
Dr Mincewicz tak pisze o swoich badaniach – Jako humanista zakochany w technologii – szczególnie internetowej, od początku swojej aktywności naukowej starałem się poszukiwać obszarów badawczych, które pozwolą mi łączyć te dwie pasje. Stąd też na początku studiów doktoranckich powstał pomysł, aby zająć się kryptowalutami, jednak nie w najbardziej tradycyjnym ekonomicznym ujęciu. Jako pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych na świecie podjąłem badania wśród użytkowników kryptowalut. W ramach realizowanych grantów badawczych starałem się poznać te grupę osób, która w Polsce szacowana jest na około 2.5 mln. osób, wychodząc nad najbardziej podstawowych pytań dla nauk społecznych, aż po ich motywacje, obawy. Równolegle jako politolog analizowałem polityki kolejnych państw wobec powstania i rozwoju kryptowalut. W swojej dysertacji doktorskiej – za którą w marcu bieżącego roku otrzymałem I nagrodę w konkursie szefa ABW za najlepsza pracę doktorską w zakresie bezpieczeństwa państwa, zaproponowałem typy idealne polityk, wskazując między innymi na szanse i zagrożenia związane z implementacja każdej. Jednym z kluczowych pytań sformułowanych przeze mnie było to, czego oczekując użytkownicy od państwa, jakiej polityki? Na podstawie moich badań mogę wysnuć jasny wniosek – nim mniej ingerencji instytucji państwa z perspektywy użytkowników tym lepiej. Dopuszczalna jest minimalna próba uregulowania, najczęściej w zakresie ochrony użytkowników przed nadużyciami.
Bazę technologiczna dla kryptoaktywów stanowi technologia blockchain. Stąd też jest to naturalne pole dla moich dalszych badań, które zaczynam rozwijać i planuję w najbliższej przyszłości eksplorować. Korzyści o charakterze ekonomicznym, politycznym, socjologicznym oraz prawnym wynikające z używania technologii coraz częściej świadczą o tym, że blockchain ma ogromny potencjał wywoływania tzw. „twórczej destrukcji”. Technologia stanowi podwaliny pod rozwój internetu trzeciej generacji, to znaczy transferu tradycyjnie znanego nam internetu informacji do internetu wartości. Rodząca się w ten sposób przestrzeń badawcza to naturalne pole do eksploracji także dla nauk społecznych, gdzie pojawia się pytanie o bariery adaptacji, wdrożenia technologii. Równolegle warto wskazywać sfery życia człowieka, gdzie technologia może być wykorzystana i te problematykę podejmowałem w kolejnych swoich badaniach, co znajduje przełożenie w publikacjach.
Kolejnym obszar skoncentrowany jest na eksploracji problematyki informacji, która – podobnie jak tematyka kryptowalut i technologii blockchain – jak dotychczas nie została dostateczne rozpoznana w naukach społecznych. W swoich badaniach koncentruję się na kwestii pozyskiwania informacji i potencjalnych niebezpieczeństw wynikających z wiedzy, jaką możemy czerpać z Internetu.
Serdecznie gratulujemy sukcesów!