Dr Krzysztof Gajowniczek stypendystą Ministra Edukacji i Nauki
Dr Krzysztof Gajowniczek jest zatrudniony w Katedrze Sztucznej Inteligencji w Instytucie Informatyki Technicznej. Prowadzone przez niego badania dotyczą metod uczenia maszynowego i eksploracji danych należących do dyscypliny informatyka techniczna i telekomunikacja w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych.
Sztuczna inteligencja w służbie praktyki
Motywem przewodnim prowadzonych badań naukowych dr. Krzysztofa Gajowniczka jest tworzenie, rozwój oraz praktyczne zastosowanie szeroko rozumianych metod sztucznej inteligencji do budowy systemów wspierających procesy decyzyjne w praktyce gospodarczej i inżynierii. W procesie budowy owych systemów oprócz czysto inżynieryjnych rozwiązań, bardzo ważne jest zrozumienie uwarunkowań środowiskowych oraz potrzeb finalnego użytkownika. Uwzględnienie eksperckiej/dziedzinowej wiedzy, nie byłoby możliwe bez ścisłej, wieloetapowej interakcji z badaczami specjalizującymi się w danym zagadnieniu. Interakcja ta, prowadzi z jednej strony do stworzenia systemu o pożądanych właściwościach, a z drugiej strony, do pokazania badaczom specjalizującym się w nawet bardzo odległych dziedzinach, jakie możliwości niosą ze sobą nowoczesne technologie informatyczne.
Wyzwania nowoczesnych metod obliczeniowych
Wśród wyzwań stawianych przed nowoczesnymi metodami obliczeniowymi można wymienić m.in.:
- Problem jakości dostarczanych wyników i generalizacji wiedzy.
- Problem wytłumaczalności rozwiązania, gdzie algorytmy dostarczają rozwiązań, które mogą być zrozumiałe dla ludzi, co kontrastuje z koncepcją tzw. „czarnej skrzynki”, gdzie nawet jej projektanci nie potrafią czasem wyjaśnić, dlaczego SI podjęła określoną decyzję.
- Problem przyjazności opracowanego oprogramowania, czyli całość wrażeń jakich doświadcza użytkownik podczas korzystania z produktu, w trakcie interakcji człowiek-komputer. Wszystkie w/w wyzwania stanowią kluczową inspirację opracowanych metod obliczeniowych.
Nowe metody obliczeniowe
Biorąc pod uwagę motywację prowadzonych badań oraz wyzwania stojące przed nowoczesnymi metodami obliczeniowymi, zakres prowadzonych prac ma na celu opracowanie nowych metod obliczeniowych:
- Poprawiających ogólną wydajność modeli predykcyjnych.
- Uwzględniających wiedzę dziedzinową.
• Umożliwiających wyjaśnienie zależności zachodzących w badanym problemie.
• Wspomagających podejmowanie decyzji w praktyce biznesowej i inżynierii.
Linki do systemów:
https://www.scopus.com/authid/detail.uri?authorId=56538513800
https://publons.com/researcher/1550125/krzysztof-gajowniczek
https://nauka-polska.pl/#/profile/scientist?id=277334&_k=dqq6r9
https://www.researchgate.net/profile/Krzysztof-Gajowniczek
https://scholar.google.pl/citations?user=UJpaHXgAAAAJ&hl=pl&oi=ao
Serdecznie gratulujemy osiągnięć!
Więcej o stypendium na stronie.