Dr inż. Aleksandra Jedlińska wśród laureatów konkursu MINIATURA 6
Dr inż. Aleksandra Marzena Jedlińska otrzyma 49 500 zł. na realizację badań wstępnych/pilotażowych pt. Badanie mechanizmu niskotemperaturowego suszenia rozpyłowego osuszonym powietrzem, w oparciu o koncepcję przemiany szklistej.
Celem zadania badawczego jest przeprowadzenie badań podstawowych nad wpływem różnicy temperatury między powietrzem suszącym (wylotowym, T) a temperaturą przemiany szklistej materiału (Tg) na możliwość otrzymania proszku w przypadku zastosowania niskotemperaturowego suszenia rozpyłowego osuszonym powietrzem (DASD). DASD jest innowacyjną metodą, umożliwiającą obniżenie temperatury wlotowej z 160-220°C (w przypadku tradycyjnego suszenia rozpyłowego) do nawet 75°C, z równoczesnym obniżeniem temperatury wylotowej T z ok. 80-90°C do 45-55°C. Zmniejszenie wilgotności powietrza zwiększa siłę napędową odparowania wody i daje możliwość jej usunięcia w niższych temperaturach. Zastosowanie niższej temperatury suszenia znacząco zwiększa możliwości zastosowania suszenia rozpyłowego oraz jakość otrzymanych proszków. Możliwe staje się wysuszenie bez użycia nośników lub przy niewielkiej ich zawartości materiałów o niskiej Tg, jak np. produkty o wysokiej zawartości cukrów prostych czy kwasów – soki owocowe i miód. Jest to zgodne z obecnym trendem „czystej etykiety”. Otrzymane w toku uprzednich badań wnioskodawczyni pozytywne rezultaty suszenia niektórych materiałów metodą DASD skłaniają do podjęcia badań podstawowych, mających na celu weryfikację powyższej koncepcji przemiany szklistej jako wpływającej na efekt suszenia.
Serdecznie gratulujemy osiągnięcia!
Wyniki konkursu dostępne są na stronie.
Konkurs MINIATURA
O środki na trwające do 12 miesięcy badania wstępne bądź pilotażowe, kwerendę, staż naukowy, wyjazd badawczy albo wyjazd konsultacyjny mogą starać się naukowczynie i naukowcy, którzy uzyskali stopień doktora nie wcześniej niż 1 stycznia 2010 r., nie kierowali i nie kierują realizacją projektów badawczych finansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki i mają w swoim dorobku co najmniej jedną opublikowaną pracę lub co najmniej jedno dokonanie artystyczne lub artystyczno-naukowe. Badaczki i badacze wskazani do realizacji działania naukowego nie mogą być laureatami konkursów na stypendia doktorskie lub staże finansowane ze środków NCN, a także nie mogą być wnioskodawcami, kierownikami projektów lub kandydatami na staż we wnioskach złożonych lub zakwalifikowanych do finansowania w innych konkursach NCN. W dniu złożenia wniosku muszą być zatrudnieni na umowę o pracę przez jednostkę, w której będą realizować działanie.