Doktoranci SGGW – Julia Tracz
Dyscyplina: Technologia żywności i żywienia
Temat badań: Opracowanie spersonalizowanego modelu poradnictwa dietetycznego skierowanego do kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.
Cel badań: Celami badań są:
- analiza wpływu indywidualnej interwencji dietetycznej skierowanej do kobiet w ciąży na przebieg i wyrównanie metaboliczne ciąży oraz rozwój płodu,
- analiza wpływu indywidualnej interwencji dietetycznej skierowanej do kobiet karmiących na zwyczaje żywieniowe matki i praktyki związane z karmieniem piersią.
Dlaczego zdecydowałaś się na przygotowanie doktoratu w Szkole Doktorskiej SGGW?
W trakcie studiów miałam okazję brać udział w projektach naukowych i różnych warsztatach międzynarodowych prowadzonych na uczelni, które były dla mnie ciekawym doświadczeniem. To wtedy zdecydowałam, że właśnie tutaj chcę kontynuować moją przygodą z nauką i współpracę z promotorami, która również rozpoczęła się w czasie studiów.
Czym zajmujesz się w pracy naukowej nad doktoratem? Co sprawiło, że zainteresowałaś się tą problematyką? Czy widzisz w tym przyszłość?
Opracowuję spersonalizowany model poradnictwa dietetycznego skierowany do kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Wiąże się to z prowadzeniem indywidualnych konsultacji dietetycznych, a więc moja praca opiera się na współpracy z pacjentem. Zagadnienia związane z żywieniem w ciąży i okresie laktacji były mi bliskie od dawna. Problematyka jest częściowo kontynuacją mojej pracy magisterskiej, w której opisałam czynniki wpływające na długość karmienia piersią. Zagadnienia te są jak najbardziej przyszłościowe, ponieważ wiadomo że dieta kobiety ciężarnej wpływa na zdrowie matki oraz dziecka, tak samo jak karmienie piersią. Modyfikacja sposobu odżywiania przyszłej matki może mieć istotny wpływ na przebieg ciąży, porodu i połogu, rozwój płodu oraz zdrowie kobiety. Indywidualna opieka dietetyczna stanowi element profilaktyki powikłań ciąży. Badania prowadzone w tym kierunku dają możliwość dostosowania poradnictwa dietetycznego skierowanego do kobiet w ciąży oraz karmiących piersią odpowiednio do potrzeb tych grup.
Czy według Ciebie kształcenie w SD może być jednocześnie pasją?
Oczywiście, że tak. Myślę, że jeśli kształcenie w SD jest jednocześnie pasją, to ma to pozytywny wpływ na motywację do działania.
Jak wygląda Twój typowy dzień z życia doktoranta?
Trudno mi opisać mój typowy dzień doktoranta – na początku tygodnia zazwyczaj planuję, jakie zadania mam do wykonania w najbliższych dniach. Pracuję nad moimi badaniami, ale także biorę udział w innych projektach naukowych. Uczestniczę w zajęciach dla doktorantów, a także prowadzę ćwiczenia dla studentów. Mam również możliwość pracy w zawodzie, więc staram się tak planować swój dzień, aby znaleźć czas na wszystko.
Jak ważna jest według Ciebie w dzisiejszych czasach popularyzacja nauki?
W moim obszarze zainteresowań niezwykle ważne jest opieranie swoich działań na evidence-based medicine (medycyna oparta na faktach), czyli korzystanie z wiarygodnych dowodów naukowych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa terapii. Niestety, w przestrzeni publicznej pojawia się wiele niesprawdzonych, mylnych informacji, które znacznie odbiegają od tego, co możemy znaleźć w nauce. Z tego powodu tak ważna jest jej popularyzacja i pokazywanie, gdzie należy szukać prawdziwych informacji.
Czy uważasz, że zawód naukowca w Polsce ma sens?
I tak, i nie. Niestety, w niektórych obszarach, więcej możliwości dla naukowców można nadal szukać jedynie za granicą. Z drugiej strony naukowiec w Polsce również ma możliwość do rozwoju, prowadzenia badań i podejmowania współpracy międzynarodowej.
Jakie są według Ciebie cechy idealnego naukowca?
Cechy idealnego naukowca to przede wszystkim ciekawość świata i pozytywne nastawienie, zaangażowanie i sumienność.
Jaki widzisz świat nauki w Twojej dyscyplinie za 20 lat?
Mam nadzieje, że za 20 lat w mojej dyscyplinie podejście do różnych zagadnień będzie w pełni interdyscyplinarne.
Jaka jest Twoja recepta na sukces w świecie nauki?
Nieustanny rozwój i poszerzanie swojej wiedzy. Prowadzenie rozmów i współpraca z innymi naukowcami oraz chęć do podejmowania nowych wyzwań.
Jak wyniki Twoich badań mogą wpłynąć na społeczeństwo i jego rozwój?
Chciałabym, żeby wyniki moich badań przyczyniły się do zwiększeniu dostępu do dietetyka dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.