Doktoranci SGGW – Daria Maciejewska
Dyscyplina: Rolnictwo i ogrodnictwo
Temat badań: Wybrane uwarunkowania rozwoju uprawy winorośli oraz produkcji winiarskiej w Polsce centralnej.
Cel badań: Ocena czynników wpływających na możliwości rozpowszechniania produkcji winiarskiej w Polsce centralnej
Dlaczego zdecydowałaś się na przygotowanie doktoratu w Szkole Doktorskiej SGGW?
Szkoła Doktorska SGGW oferuje doktorantom możliwość rozwoju naukowego, ale również współpracę pomiędzy nimi ze względu na zajęcia interdyscyplinarne, współpracę międzynarodową z różnymi ośrodkami naukowymi na całym świecie. To sprawiło, że zdecydowałam się na przygotowanie doktoratu właśnie tutaj.
Czym zajmujesz się w pracy naukowej nad doktoratem? Co sprawiło, że zainteresowałaś się tą problematyką? Czy widzisz w tym przyszłość?
W swojej pracy naukowej zajmuję się oceną czynników wpływających na możliwości rozpowszechnienia produkcji winiarskiej w Polsce centralnej. W pracy są poruszone zagadnienia agrotechniczne, produkcyjne oraz ekonomiczne. Pierwsza część obejmuje uwarunkowania klimatyczne w Polsce centralnej pod kątem możliwości towarowej uprawy winorośli. Z tego względu powstaje klimatogram, czyli graficzny diagram służący do zilustrowania cech klimatu dla danego miejsca (rejon centralnej Polski – województwo łódzkie, mazowieckie oraz świętokrzyskie). W wybranych winnicach zlokalizowanych w regionie centralnej Polski przeprowadzam badania ankietowe dotyczące oceny nakładów, kosztów, a także wyników produkcyjnych. Na podstawie badań ankietowych oceniam popyt na enoturystykę w rejonie Polski centralnej. Zainteresowałam się tą tematyką podczas studiów, gdy wybrałam się na wyjazd naukowy, podczas którego odwiedziliśmy uprawę winorośli oraz winnicę. Podczas wyjazdu pierwszy raz odbyłam degustację win i bardzo mi się to spodobało. Widzę w tym przyszłość – według danych z Krajowego Ośrodka Rolnictwa z roku na rok powstaje coraz więcej winnic w Polsce centralnej. Badania w tym zakresie przysłużą się rozwojowi tej uprawy.
Czy według Ciebie kształcenie w SD może być jednocześnie pasją?
Kształcenie w SD powinno być pasją. Od razu na myśl przychodzą mi słowa Konfucjusza: „Wybierz pracę, którą kochasz i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w twoim życiu”. Pasja sprawia, że czuję satysfakcję z wykonanej pracy oraz napędza mnie to do dalszego działania. Robienie czegoś bez pasji nie przynosi dobrych efektów. Często przez to ludzie czują się źle. Jest to ważne dla zachowania dobrego samopoczucia.
Jak wygląda Twój typowy dzień z życia doktorantki?
Każdy mój dzień jest inny ze względu na prowadzone badania. Dzień zazwyczaj zaczynam od sprawdzenia skrzynki pocztowej. Później zajmuję się badaniami do doktoratu. Na ten moment są to rozmowy eksperckie z producentami. W międzyczasie czytam artykuły naukowe, zajmuję się obrabianiem danych, przygotowuję się do konferencji, pracuję nad pisaniem artykułów naukowych, planuje kolejne badania. Jestem osobą aktywną, biorę udział w organizacji różnych inicjatyw na rzecz doktorantów w SD. Podczas dni wolnych staram się edukować w kierunku produkcji wina poprzez branie udziału w licznych kursach oraz warsztatach winiarskich i sommelierskich.
Jak ważna jest według Ciebie w dzisiejszych czasach popularyzacja nauki?
Popularyzacja nauki w dzisiejszych czasach jest bardzo ważna. Istnieje dużo nieprawdziwych informacji, które są publikowane w Internecie, a później powielane. Istotne jest, aby badania naukowe były jak najbardziej dostępne, aby takie sytuacje nie zdarzały się nagminnie.
Czy uważasz, że zawód naukowca w Polsce ma sens?
Oczywiście. W Polsce potrzebujemy specjalistów w danych dziedzinach, ponieważ badania naukowe wpływają na rozwój społeczeństwa.
Jakie są według Ciebie cechy idealnego naukowca?
Przede wszystkim ciekawość, wytrwałość oraz sumienność. Dzięki ciekawości zadajemy pytania, które skłaniają nas do przeprowadzania badań. Wytrwałość oraz sumienność to kolejne cechy, bez których przeprowadzanie testów oraz analiz by się nie powiodło.
Jaki widzisz świat nauki w Twojej dyscyplinie za 20 lat?
Badania w mojej dyscyplinie będą bardziej wyspecjalizowane ze względu na rozwój technologii. Będą mogły dotyczyć nowych gatunków roślin, uprawianych w Polsce ze względu na zmieniające się warunki klimatyczne.
Jaka jest Twoja recepta na sukces w świecie nauki?
Istotnym elementem jest współpraca pomiędzy naukowcami. Dzięki niej eksperci mogą dzielić się wiedzą, doświadczeniem oraz perspektywą na dany temat. Im więcej specjalistów w danej dziedzinie, tym więcej jest odkryć oraz pomysłów na dalsze badania. Napędza to świat nauki.
Jak wyniki Twoich badań mogą wpłynąć na społeczeństwo i jego rozwój?
Moja praca doktorska pozwoli upowszechnić produkcję winiarską w Polsce centralnej. Oceniany gatunek i jego odmiany mogą być dobrą alternatywą dla polskiego ogrodnictwa w kontekście zachodzących zmian klimatycznych. Wyniki moich badań również mogą pomóc w upowszechnianiu wiedzy na temat istnienia winnic w Polsce centralnej. Duża część społeczeństwa dopiero odkrywa, że w Polsce produkuje się wysokiej jakości wina.