Doktoranci SGGW – Alicja Napiórkowska
Dyscyplina: Technologia żywności i żywienia
Temat badań: Metody zachowania właściwości wybranych olejków eterycznych i ich zastosowanie w żywności.
Cel badań: Celem badań jest określenie wpływu różnych metod inkorporacji wybranych olejków eterycznych na zachowanie ich właściwości fizykochemicznych i możliwość zastosowania takiej ich formy w żywności.
Dlaczego zdecydowałaś się na przygotowanie doktoratu w Szkole Doktorskiej SGGW?
Wybrałam SD SGGW ponieważ z tą Uczelnią jestem związana od samego początku swojej wyższej edukacji. Na SGGW przygotowałam pracę inżynierską oraz magisterską. Mając same dobre doświadczenia z Uczelnią, postanowiłam nie szukać alternatywy.
Czym zajmujesz się w pracy naukowej nad doktoratem? Co sprawiło, że zainteresowałaś się tą problematyką? Czy widzisz w tym przyszłość?
W swojej pracy zajmuję się możliwościami zastosowania olejków eterycznych do przedłużania trwałości żywności. Konsumenci, którymi jesteśmy my wszyscy, poszukują produktów o jak najbardziej naturalnym składzie z tak zwaną „czystą etykietą”, bez konserwantów i najlepiej niepasteryzowanych. Jednakże żywność przede wszystkim musi być bezpieczna, toteż eliminacja jej utrwalania jest niemożliwa. Dlatego poszukiwanie nowych naturalnych metod przedłużania trwałości żywności stało się swego rodzaju trendem wśród naukowców i jej producentów.
Czy według Ciebie kształcenie w SD może być jednocześnie pasją?
Nawet powinno być. Żeby zrobić doktorat, trzeba kochać swój temat i to co się robi!
Jak wygląda Twój typowy dzień z życia doktorantki?
Typowy dzień z życia doktoranta to przede wszystkim czytanie ogromnej ilości literatury naukowej i prowadzenie badań. Ale to wcale nie oznacza, że „typowy” dzień jest nudny!
Jak ważna jest według Ciebie w dzisiejszych czasach popularyzacja nauki?
Prędkość, z jaką dziś rozprzestrzeniają się informacje, jest niesamowita. Jednak nie zawsze to, co czytamy w Internecie jest uzasadnione i prawdziwe. Niestety, nieprawdziwe informacje rozprzestrzeniają się sześciokrotnie szybciej i docierają zdecydowanie dalej niż te prawdziwe (udowodnione naukowo!). Stąd też wyjście naukowców do społeczeństwa jest niezbędne, aby tę proporcję odwrócić.
Czy uważasz, że zawód naukowca w Polsce ma sens?
Nauka jest zjawiskiem globalnym, nie krajowym. Wszystkie badania, także te prowadzone w Polsce, mają sens. Wiedza naukowa pozwala nam rozwijać nowe technologie, rozwiązywać praktyczne problemy i podejmować świadome decyzje — zarówno indywidualnie, jak i zbiorowo.
Jakie są według Ciebie cechy idealnego naukowca?
Idealny naukowiec powinien być przede wszystkim zdeterminowany w dążeniu do celu. Podczas badań nie zawsze wszystko wychodzi tak, jakbyśmy tego chcieli. Nie można się jednak zniechęcać. Poza tym idealny naukowiec to w moim odczuciu osoba otwarta na nowości i współpracę z innymi naukowcami.
Jaki widzisz świat nauki w Twojej dyscyplinie za 20 lat?
Z uwagi na to, że obecnie borykamy się ze zmianami klimatycznymi, a produkcja żywności odpowiada za nawet 37% emisji gazów cieplarnianych, myślę, że za 20 lat większość z nas będzie zmuszona do zmiany swoich nawyków żywieniowych (żywność drukowana, owady jadalne, mięso in vitro). To z kolei spowoduje potrzebę wynalezienia nowych sposobów produkcji, utrwalania, a nawet pakowania żywności. Z tym wszystkim świat nauki będzie musiał sobie poradzić.
Jaka jest Twoja recepta na sukces w świecie nauki?
Wyznaczanie sobie realnych celów badawczych oraz współpraca z innymi naukowcami.