Delegacja Związku Rektorów Uczelni Ukrainy w SGGW
10 listopada br. w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie gościła delegacja Związku Rektorów Uczelni Ukraińskich w ramach konferencji „Polsko-Ukraińskie Forum Rektorów (PUFR)”, zorganizowanej przez Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. Konferencja zorganizowana została w ramach IV etapu I cyklu z okresu 2018-2021 projektu pomocowego Ministerstwa Edukacji i Nauki w Polsce pn. „Polsko-ukraińska współpraca instytucji przedstawicielskich reprezentujących rektorów, na rzecz doskonalenia działania uczelni”.
Jednym z punktów programu dwudniowej konferencji „Polsko-Ukraińskie Forum Rektorów (PUFR)” była wizyta delegacji Związku Rektorów Uczelni Ukrainy w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Rektor SGGW prof. dr hab. Michał Zasada witając gości w murach uczelni mówił: „Po wczorajszym dniu obrad dotyczących realizacji projektu i współpracy między Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Związkiem Rektorów Uczelni Ukrainy przyszedł czas, żeby zobaczyć kilka przykładów funkcjonowania polskich uczelni. Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie będzie dla Państwa pożyteczne i ciekawe.”
Rektor SGGW opowiedział również m.in. o historii uczelni, pochodzeniu jej nazwy łączącej tradycję i nowoczesność, kierunkach, na których kształceni są studenci, sposobie finansowania i majątku uczelnianym oraz obiektach doświadczalnych znajdujących się nie tylko w Warszawie.
Po części oficjalnej spotkania Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej SGGW dr hab. Marta Mendel towarzyszyła delegacji Związku Rektorów Uczelni Ukrainy w zwiedzaniu uczelnianego kampusu. Goście odwiedzili Centrum Wodne, a w nim Pracownię Chemii Wód i Osadów Ściekowych, Pracownię Jakości Wody oraz Pracownię Badań Właściwości Mechanicznych Gruntów i Skał. Centrum Wodne to najstarsze centrum badawcze w SGGW i największy w Polsce obiekt zajmujący się problematyką związaną z gospodarką wodną.
Kolejnym punktem w programie była wizyta w Instytucie Nauk o Żywności oraz w Instytucie Nauk o Żywieniu Człowieka. Tutaj goście mieli okazję zobaczyć m.in. sztuczny przewód pokarmowy – aparaturę pozwalającą na bardzo wierne naśladowanie i monitorowanie procesów zachodzących w żołądku, jelicie cienkim oraz jelicie grubym w kontrolowanych warunkach, aparaturę wykorzystywaną do prac badawczych. SGGW jest pierwszą uczelnią w Polsce posiadającą dynamiczny model sztucznego przewodu pokarmowego. Gościom zaprezentowano także aule wykładowe po czym wszyscy udali się do Obiektów Sportowych SGGW, w których zobaczyli krytą pływalnię, hale sportowe, kryte korty tenisowe, siłownię oraz boiska sportowe.
Ostatnim punktem w programie była wizyta w Domu Studenckim Limba, w którym delegacja mogła zobaczyć w jakich warunkach mieszkają studenci i jak wygląda przykładowy pokój w akademiku. Po zakończonej wizytacji Rektor SGGW oraz Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej SGGW spotkali się wspólnie z delegacją Związku Rektorów Uczelni Ukrainy, aby wymienić spostrzeżenia dotyczące uczelni ukraińskich i polskich.
Konferencja „Polsko-Ukraińskie Forum Rektorów (PUFR)” zrealizowana została pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN) na Ukrainie przy wsparciu narodowych konferencji rektorów w obu krajach – Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) oraz Związku Rektorów Uczelni Ukrainy (ZRUU), w partnerstwie z Fundacją Rektorów Polskich (FRP). Wiceprzewodniczącym KRASP jest Rektor SGGW prof. dr hab. Michał Zasada.
Celem PUFR jest przedstawienie merytorycznego sprawozdania z realizacji projektu, w formie zbiorowej monografii naukowej w postaci wydawnictwa książkowego w językach polskim i ukraińskim, ze szczególnym uwzględnieniem wyników badań przeprowadzonych przez zaproszonych ekspertów, z poszanowaniem wymogów metodologicznych nauk społecznych. Badania przeprowadzono w 50 uczelniach członkowskich – po 25 z KRASP i z ZRUU, odpowiednio. Swoistym podsumowaniem I cyklu projektu są wnioski i rekomendacje adresowane przez narodowe konferencje rektorów do ministrów i uczelni w obu krajach.
W ramach PUFR zostaną także przedstawione wstępne założenia ideowe i kierunkowe do treści Aneksu nr 2, który zostanie podpisany w Kijowie przez sygnatariuszy Umowy Trójstronnej, jak się przewiduje na przełomie listopada i grudnia br. a w ślad za tym zostaną zaprezentowane do dyskusji i dalszych uzgodnień propozycje programowe obejmujące działania planowane do realizacji w ramach Cyklu II PP-U w latach 2022-2024.
Konferencja została zorganizowana w formie hybrydowej, z udziałem ok 40 rektorów z Polski i Ukrainy oraz zaproszonych gości, w tym oficjalnych przedstawicieli obu krajów – fizycznie obecnych w murach Politechniki Warszawskiej, a także pozostałych zaproszonych uczestników reprezentujących uczelnie członkowskie KRASP i ZRUU oraz instytucje przedstawicielskie nauki i szkolnictwa wyższego.