Debata „Jak stałem się naukowcem” w ramach UNIgreen Science Week
Droga do zostania naukowcem jest pełna wyzwań, ale również niepowtarzalnych doświadczeń i możliwości rozwoju. To proces, który zaczyna się od zainteresowania i fascynacji światem nauki, a prowadzi przez lata studiów, pracy badawczej i zdobywania doświadczeń. Czym właściwie jest ta droga i jakie kroki trzeba podjąć, aby z pasjonata nauki stać się ekspertem w swojej dziedzinie?
Co trzeba zrobić, aby zostać naukowcem? Jaka droga prowadzi od pełnego pasji studenta do pionierskiego naukowca? Jak badania naukowe wpływają na nasze codzienne życie? Na te i inne pytania próbowali dziś odpowiedzieć młodzi naukowcy w ramach debaty zorganizowanej w Tygodniu Nauki – inicjatywie będącej częścią programu promocji nauki w ramach sojuszu UNIgreen – zielonego europejskiego Uniwersytetu, którego SGGW jest członkiem.
Debata online z udziałem: Any Sofii Fajardo (Politechnika w Coimbrze, Portugalia), Juliena Grimaud (Szkoła Inżynierii Biotechnologii SupBiotech, Francja), Cristiny Quintas Soriano (Uniwersytet w Almerii, Hiszpania), Stéphane Monfils (University-College of the Province of Liège, Belgia) oraz Julii Nowakowskiej (SGGW) poruszała zagadnienia związane z dziedzinami zrównoważonego rolnictwa, zielonej biotechnologii oraz nauk o środowisku i życiu.
Młodzi naukowcy starali się odpowiedzieć na pytania jak ich praca kształtuje zrównoważoną przyszłość, jak ich badania mogą wpłynąć na rozwiązanie istotnych problemów współczesnego świata, oraz co ich motywuje do dalszego rozwoju. Moderatorem dyskusji był prof. Mariusz Maciejczak, dyrektor Instytutu Ekonomii i Finansów w SGGW, który podkreśla, że dyskusja stała się nie tylko okazją do wymiany myśli, ale także inspiracją dla przyszłych naukowców, ponieważ każdy ma rolę w naukowym odkrywaniu i kształtowaniu przyszłości, gdyż nauka to nie tylko zawód – to pasja zmieniająca świat.
Więcej o inicjatywach Tygodnia Nauki UNIgreen