Dąb WŁADYSŁAW ku czci profesora Władysława Hermana
Początki Wydziału Zootechnicznego
Wydział Zootechniczny powstał w SGGW w dużej mierze dzięki Panu Profesorowi Władysławowi Hermanowi. Zgodnie z literą prawa Wydział został powołany przez Ministra Szkolnictwa Wyższego, ale to właśnie prof. Hermanowi ówczesny minister powierzył zorganizowanie i uruchomienie Wydziału.
Profesor Herman nie był przypadkową osobą, której powierzono to zadanie. Od początku pracy w SGGW, czyli od jesieni 1946 roku prof. Herman dał się poznać jako dobry organizator: kierował Katedrą Hodowli Szczegółowej i Żywienia Zwierząt. Następnie jako Kierownik Katedry Ogólnej Hodowli Zwierząt organizował ośrodek naukowo-dydaktyczny SGGW w Brwinowie, a w roku akademickim 1950/1951 pełnił obowiązki dziekana Wydziału Rolniczego.
Profesor Władysław Herman – biografia naukowa
Kamienie milowe biografii naukowa prof. Władysława Hermana:
– absolwent Wydziału Rolniczo-Lasowego Politechniki Lwowskiej w Dublanach,
– absolwent studiów z zakresu biologii Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie,
– absolwent studiów lekarsko-weterynaryjnych Akademii Medycyny Weterynaryjnej we Lwowie,
– pracownik Katedry Ogólnej Hodowli Zwierząt Wydziału Rolniczo-Lasowego Politechniki Lwowskiej w Dublanach,
– profesor Lwowskiego Instytutu Weterynaryjnego
– twórca i organizator Wydziału Zootechnicznego SGGW.
Profesor Herman – interdyscyplinarny specjalista
Profesora Hermana pod względem naukowym można nazwać multispecjalistą. Naukowo zajmował się m.in.: biologią drożdżaków, anatomią zwierząt, aklimatyzacją zwierząt egzotycznych w ogrodach zoologicznych, hodowlą bydła mlecznego, drobiarstwem, hodowlą zwierząt laboratoryjnych, hodowlą zwierząt futerkowych, nauką o koniach, hematologią i serologią zwierząt gospodarskich, hodowlą karakułów, oceną jakości skór kożuchowych i wełnoznawstwem, żywieniem zwierząt, hodowlą jedwabnika dębowego i morwowego, chowem nutrii, hodowlą gołębi, ptactwem łownym i parkowym.
Był on osobą wszechstronnie wykształconą, o szerokich zainteresowaniach naukowych oraz posiadał ogromny talent organizacyjny. Profesor był wspaniałym dydaktykiem. O jego pozycji jako nauczyciela akademickiego świadczy wypromowanie ponad 200 magistrów i 32 doktorów.
Pan Profesor Herman bardzo dużą wagę przywiązywał do zaplecza dydaktyczno-naukowego.
Uroczystości 27 czerwca 2022
27 czerwca prof. Władysław Herman obchodził swoje imieniny, dlatego Władze wydziału Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt wybrały ten dzień na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej przy dębie, posadzonym w dniu obchodów 70-lecia wydziału (14 października 2021 roku).
Zgromadzonych gości powitała dziekan WHBiOZ prof. dr hab. Justyna Więcek, a następnie głos zabrała dr hab. Monika Michalczuk, prof. SGGW – „Dąb nazwaliśmy imieniem WŁADYSŁAW na pamiątkę prof. dr. hab. Władysława Hermana twórcy i organizatora Wydziału Zootechnicznego w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego” – mówiła zastępca dyrektora Instytutu Nauk o Zwierzętach SGGW.
Nasze zaproszenie na tę uroczystość przyjęły władze rektorskie z Jego Magnificencją rektorem prof. dr hab. Michałem Zasadą na czele, Panie i Panowie dyrektorzy Instytutów, Panie i Panowie dziekani, kierownicy jednostek, pracownicy, doktoranci oraz studenci.
Wyjątkowymi gośćmi była rodzina prof. Hermana – córki profesora: Pani Katarzyna Gierczyńska z mężem Januszem oraz wnuczka Beata Mering.
Pokaz jazdy konnej w Stajni Dydaktycznej SGGW na Wolicy
Goście biorący udział w uroczystościach zostali zaproszeni przez władze Wydziału Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt na pokaz jazdy konnej, który był widowiskowym zwieńczeniem obchodów.