“Chemia – czarująca nauka” podbiła serca publiczności 28. Festiwalu Nauki w Warszawie
Podczas tegorocznej, 28. edycji Festiwalu Nauki w Warszawie publiczność wyróżniła wyjątkowy pokaz naukowy “Chemia – czarująca nauka”. Przygotowany przez dr inż. Bożenę Parczewską-Plesnar, dr hab. Mariolę Kozłowską i dr Beatę Kamińską z Katedry Chemii SGGW pokaz podbił serca festiwalowej publiczność swoją interaktywną i angażującą formę, zdobywając prestiżową Nagrodę Publiczności.
Nagroda Publiczność jest ogromnym wyróżnieniem, ponieważ to właśnie uczestnicy Festiwalu uznali ten pokaz za najciekawszy spośród wszystkich propozycji. Konkurencja była bardzo silna. W programie Festiwalu znalazły się wykłady i pokazy ze wszystkich dziedzin nauki, przygotowane przez stołeczne uczelnie. Autorki odebrały wyróżnienia 21.10.2024 r., podczas uroczystości w Pałacu Staszica w Warszawie. Czym zachwyciły prowadzące swoją publiczność?
Przepis na fascynujący pokaz
Jednym z kluczowych elementów sukcesu była forma pokazu, która angażowała uczestników poprzez bezpośredni kontakt z chemią – zarówno poprzez pokaz, jak i możliwość samodzielnego wykonania niektórych reakcji chemicznych.
Jak wyjaśniają autorki, to właśnie interakcja i aktywność uczestników były kluczowe: “Możliwość bezpośredniej obserwacji wyników, albo nawet samodzielnego wykonania eksperymentu angażuje o wiele bardziej niż tylko słuchanie o nim na tradycyjnym wykładzie. Wtedy też budzi się w obserwatorach ciekawość i większość z nich chce się dowiedzieć, jak można wyjaśnić obserwowane efekty i z większym zainteresowaniem tego słucha.” Takie podejście nie tylko angażuje słuchaczy, ale sprawia, że nauka staje się bardziej przystępna i zrozumiała, szczególnie dla młodszych uczestników.
Dodatkowym atutem były konkursy organizowane podczas pokazu, które zachęcały do uważnego słuchania i aktywnego uczestnictwa. Publiczność miała szansę zdobyć nagrody, co z pewnością zwiększyło zaangażowanie: “Zapowiedziane wcześniej konkursy podczas wykładu były dodatkową zachętą do uważnego słuchania i aktywnego uczestnictwa.”
Inspiracja z lat doświadczeń
Pomysł narodził się z wieloletnich doświadczeń zespołu z pokazami chemicznymi, prowadzonymi przez Wydział Technologii Żywności podczas Dni SGGW. Jednak, jak zauważyły panie chemiczki: “Tam warunki do poszerzenia pokazu o wyjaśnienie prezentowanych reakcji były trudne.”
Dzięki Festiwalowi Nauki, wykładowczynie mogły zaprezentować swoje eksperymenty w szczegółowy „doświadczalny” sposób, uzupełniając je o odpowiednią dawkę wiedzy teoretycznej. To właśnie ta unikalna mieszanka pokazu i nauki spotkała się z ogromnym zainteresowaniem uczestników: “W zeszłym roku poprowadziłyśmy pierwszy raz wykład z pokazem chemicznym w ramach Festiwalu Nauki. Odbywał się on w auli naszego budynku, więc przygotowanie odczynników i sprzętu do wielu reakcji było łatwiejsze, a dodatkowo pojawiły się warunki do uzupełnienia pokazu pewną dawką wiedzy chemicznej, która wyjaśnia obserwowane efekty.”
To, że pokaz okazał się sukcesem, prowadzące zawdzięczają także zaangażowaniu uczestników, szczególnie najmłodszych, których fascynacja chemią jest dla nich największą nagrodą: “Spore zainteresowanie wykładem i duże zaangażowanie, szczególnie najmłodszych słuchaczy, skłoniło nas, aby w tym roku przygotować podobny wykład.”
Chemia – nauka pełna niespodzianek
W trakcie pokazu prowadzące starały się obudzić zainteresowanie chemią, wskazując jej zaskakujące i fascynujące aspekty. Jak same przyznają, ich celem nie było nauczenie uczestników skomplikowanych zagadnień chemicznych, ale raczej zainspirowanie do dalszego poznawania tej dziedziny: “Naszym celem było nie tyle nauczenie chemii, ponieważ jeden wykład to zdecydowanie za mało, ale obudzenie zainteresowania nią, pokazania tego jak jest ciekawa i czasami zaskakująca.”
Dzięki przystępnemu podejściu, interaktywnym eksperymentom i dużej dawce pozytywnej energii, pokaz “Chemia – czarująca nauka” zasłużył na uznanie publiczności.
Serdecznie gratulujemy dr inż. Bożenie Parczewskiej-Plesnar, dr hab. Marioli Kozłowskiej oraz dr Beacie Kamińskiej tego wyróżnienia i dziękujemy wszystkim uczestnikom Festiwalu Nauki, którzy docenili ich zaangażowanie i wiedzę.
W tym roku pierwszy raz w historii Festiwalu zorganizowaliśmy Dzień Nauki SGGW, który odbył się w murach SGGW. Opracowaliśmy program 18 wykładów, 5 wycieczek i 3 pokazów. Dzięki zaangażowaniu pond 50 osób mogliśmy przyjąć zarówno dzieci w wieku przedszkolnym, młodzież i dorosłych słuchaczy. Odwiedziło nas ok. 300 os.