„Budowanie przyszłości z natury”. Pobudzenie biotechnologii i bioprodukcji w UE
21 marca 2024 r. Komisja Europejska przedstawiła komunikat „Budowanie przyszłości z natury” mający na celu wzmocnienie sektorów biotechnologii i bioprodukcji w Unii Europejskiej. Rozwój tych dziedzin uznawany jest za kluczowy element w rozwiązaniu społecznych i środowiskowych wyzwań, takich jak: łagodzenie zmian klimatycznych, zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych i bezpieczeństwo żywnościowe.
„Budowanie przyszłości z natury”- komunikat Komisji Europejskiej
Komunikat podsumowuje bieżące wyzwania i bariery stojące przed biotechnologią i bioprodukcją. Proponuje działania mające na celu ich natychmiastowe przezwyciężenie. Ponadto, omawia sposoby stymulowania zaangażowania i współpracy, np. poprzez międzynarodową współpracę.
Europejski Sojusz Uniwersytetów Bioekonomicznych (EBU), którego SGGW jest członkiem, popiera postulaty Komisji skierowane do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów, dotyczące wzmocnienia biotechnologii i bioprodukcji w UE. Jako przedstawiciele sojusz zaangażowanego w rozwój bioekonomii na szczeblu europejskim, cieszymy się z uznania przez Komisję Europejską kluczowej roli, jaką te sektory odgrywają w kształtowaniu przyszłości.
Dobre warunki dla biotechnologii i bioprodukcji
EBU podkreśla znaczenie wykorzystywania badań i stymulowania innowacji poprzez inwestowanie we wspólne projekty badawcze. Naszym celem jest wzmacnianie umiejętności poprzez adresowanie luk kompetencyjnych w sektorach biotechnologii i bioprodukcji, co może być osiągnięte tylko dzięki strategicznym partnerstwom i współpracy z kluczowymi interesariuszami. Sojusz podejmuje wysiłki w celu zmniejszenia dystansu między światem edukacji a sektorem przemysłowym. Inicjuje współprace i zapewnia, że oferowane możliwości edukacyjne są dostosowane do potrzeb przemysłu. Celem sojuszu jest ułatwienie płynnego przejście absolwentów uczelni przyrodniczych do zatrudnienia w sektorze biogospodarki.
Skład sojuszu EBU
Sojusz Europejskich Uniwersytetów Bioekonomicznych tworzą renomowane uniwersytety. EBU stoi na czele edukacji i badań nad biogospodarką w Europie. Partnerami sojuszu są: Instytut Technologii dla Życia, Żywności i Nauk Środowiskowych – AgroParisTech, Francja; Uniwersytet Rolnictwa i Nauk o Życiu, Wiedeń – BOKU, Austria; Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego – SGGW, Polska; Szwedzki Uniwersytet Nauk Rolniczych – SLU, Szwecja; Uniwersytet Wschodniej Finlandii – UEF, Finlandia; Uniwersytet Hohenheim – UHOH, Niemcy; Alma Mater Studiorum – Uniwersytet Boloński – UniBo, Włochy oraz Uniwersytet i Centrum Badawcze Wageningen – WUR, Holandia.