Badania gleb Kampusu SGGW
Grupa pracowników i doktorantów z Katedry Gleboznawstwa Instytutu Rolnictwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie przeprowadziła badania gleb na terenie Kampusu SGGW przy ul. Nowoursynowskiej w Warszawie. Badania przeprowadzono wykorzystując głębokie wykopy wykonane przy okazji budowy Innowacyjnego Centrum Nauk Żywieniowych SGGW. Gleboznawcy z SGGW przeprowadzili badania terenowe po oczyszczeniu wybranych ścian wykopu pod budynek.
Badane gleby stanowią bardzo ciekawe obiekty badawcze. Noszą w sobie ślady procesów geologicznych i glebotwórczych, które kształtują te utwory począwszy od zlodowacenia Warty (datowanego na okres od 215/210 tys. do ok. 130 tys. lat temu), poprzez interglacjał eemski (130–115 tys. lat temu) i zlodowacenie północnopolskie (trwało od 115 tys. do 11,7 tys. lat temu), aż po Holocen, który rozpoczął się 11,7 tys. lat temu.
Wstępne obserwacje profili glebowych i badania terenowe, poparte informacjami o budowie i historii geologicznej okolic Kampusu SGGW, wykazały, że badane gleby zbudowane są z glin zwałowych zlodowacenia Warty (występujących na głębokości 40-250 cm) przykrytych młodszym materiałem piaszczysto-pylastym (0-40 cm głębokości). W odkrywkach zidentyfikowano (1) współczesne (holoceńskie) gleby płowe (występujące na głębokości od 0 do 60 cm), (2) bruk kamienisty oraz kliny mrozowe występujące na głębokości 40-150 cm, będące efektem procesów peryglacjalnych oddziałujących na gleby w czasie zlodowacenia północnopolskiego, (3) a także iluwiację frakcji ilastych oraz wtórne nagromadzenia węglanów i konkrecje żelaziste (na głębokości 150-220 cm), które mogą być efektem intensywnych, reliktowych procesów glebotwórczych z okresu interglacjału eemskiego. W dolnych częściach profili (poniżej 220 cm) występują bardzo zwięzłe gliny o strukturze płytowej wskazującej na glacitektoniczne oddziaływania lądolodu.
Badania obiektów są w toku. Szczegółowe analizy laboratoryjne, które są planowane w przyszłości pozwolą rozpoznać efekty współczesnych i przeszłych procesów glebotwórczych i w ten sposób określić etapy rozwoju środowiska glebowego w obszarze badań.
Pracownicy i doktoranci Katedry Gleboznawstwa Instytutu Rolnictwa SGGW