Architektura od października w SGGW
Architektura w SGGW. Nowy kierunek
Architekt obok m.in. adwokata, lekarza jest na liście zawodów zaufania publicznego. Taki status uzyskują profesje, które mają szczególne znaczenie z punktu widzenia interesów publicznych. To zawód odpowiedziany, ale dający ogromną satysfakcję.
Zakres zainteresowań architekta łączy nauki ścisłe i przyrodnicze ze sztuką. Projektowanie zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, budownictwo o obiegu zamkniętym to zagadnienia, które będą szczegółowo omawiana w toku nauki z uwagi na specyfikę uczelni. Studia na SGGW zapewniają doskonałe przygotowanie techniczne, rozwijają kreatywność i umiejętności społeczne.
Zakres studiów
Bezpłatne studia inżynierskie (8 semestrów) z możliwością kontynuacji nauki na studiach II stopnia.
- Projektowanie architektoniczne. Oparte na zasadach zrównoważonego rozwoju, spełniające zarówno wymogi techniczne i estetyczne.
- Projektowanie urbanistyczne. Tworzenie lub zmienianie przestrzeni miejskiej zgodnie z zasadami urbanistyki.
- Rewitalizacja terenów zdegradowanych, w szczególności przywracanie do użytku terenów poprzemysłowych.
- Przedmioty humanistyczne. Zajęcia z historii architektury, sztuki i cywilizacji, wzbogacające kontekst kulturowy.
- Społeczne aspekty architektury. Zagadnienia związane ze społecznymi funkcjami architektury i rolą architekta.
- Ekonomika i realizacja procesu inwestycyjnego. Projektowanie z uwzględnieniem ograniczeń budżetowych i przepisów budowlanych.
- Przygotowanie do prac wykonawczych. Umiejętności niezbędne do nadzoru i realizacji procesów budowlanych.
Perspektywy zawodowe
Dyplom ukończenia architektury na SGGW umożliwia wykonywanie zawodu na terenie Unii Europejskiej.
Najpopularniejszymi miejscami pracy są pracownie architektoniczne, wydziały architektury i urbanistyki w instytucjach rządowych lub samorządzie lokalnym.
Absolwenci architektury mogą realizować się w zawodach związanych z działalnością artystyczną np. jako scenografowie, ilustratorzy oraz graficy. Dzięki szerokiej wiedzy technicznej, humanistycznej i umiejętnościom plastycznym architekci pracują przy organizacji inwestycji, w handlu technologiami, materiałami budowlanymi, projektowaniu i realizacji wnętrz, wystaw i targów. Po odbyciu niezbędnego stażu oraz zdaniu egzaminu, architekci uzyskują uprawnienia budowlane do projektowania i kierowania robotami budowlanymi.
Kryteria kwalifikacji
Przedmioty kwalifikacyjne: matematyka – przedmiot obowiązkowy;
fizyka albo geografia albo historia albo historia sztuki albo informatyka albo język obcy albo język polski – jeden do wyboru lub wynik Egzaminu zawodowy;
egzamin z uzdolnień i kompetencji: rysunek z natury, rysunek z wyobraźni.