Architektura – nowy kierunek studiów w SGGW
Decyzja MEiN
4 sierpnia 2023 r. Minister Edukacji i Nauki podjął decyzję, zgodnie z którą Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie otrzymał pozwolenie na utworzenie studiów I i II stopnia o profilu praktycznym na kierunku architektura.
Złożony wniosek Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW uzyskał pozytywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej (Uchwały: 604/2023 oraz 605/2023 z dnia 27 lipca 2023 r.).
Architektura – praktyczny kierunek studiów
Architektura to fascynujący i twórczy kierunek studiów, który łączy sztukę, naukę i praktykę w projektowaniu budynków i przestrzeni.
Jest to kierunek dla kandydatów zainteresowanych projektowaniem, konstrukcją i estetyką budynków oraz ich wpływem na otoczenie i ludzi.
Studia na kierunku architektura obejmują wiele różnorodnych dziedzin, takich jak:
- Projektowanie architektoniczne – to serce programu studiów architektonicznych. Studenci uczą się projektów budynków, uwzględniając zarówno funkcjonalność, jak i estetykę.
- Historia i teoria architektury – to zajęcia, podczas których wykładana jest historia architektury na przestrzeni wieków oraz różne teorie i koncepcje związane z projektowaniem przestrzeni.
- Konstrukcje i technologia – w tym bloku tematycznym uczymy technicznych aspektów budownictwa, w tym materiałów, metod budowlanych, struktury i inżynierii.
- Urbanistyka i planowanie przestrzenne – rozwija umiejętności w projektowaniu miast, obszarów miejskich i wiejskich oraz analizy przestrzennej.
- Rysunek i projektowanie komputerowe – na tych zajęciach uczymy wykorzystania zarówno z tradycyjnych narzędzi artystycznych, jak i nowoczesnych programów komputerowych do projektowania i wizualizacji.
SGGW rozwija kierunki inżynieryjne
Kierunki inżynieryjne stale ewoluują w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby społeczeństwa i rynku pracy, postęp technologiczny i rosnące wyzwania globalne. Architektura w SGGW to synergiczne połączenie wiedzy inżynieryjnej z estetyką i funkcjonalnością architektoniczną. Dzięki uruchomieniu nowego kierunku będzie możliwe tworzenie nowoczesnych i zrównoważonych rozwiązań, które spełniają zarówno estetyczne, jak i praktyczne oczekiwania współczesnego świata.
Zasady rekrutacji
Nabór przeprowadzony będzie na rok akademicki 2024/2025 (studia rozpoczynają się od semestru zimowego).
Pierwszy przedmiot obowiązkowy: matematyka
Drugi przedmiot obowiązkowy do wyboru spośród: fizyka albo geografia albo historia albo historia sztuki albo informatyka albo język obcy nowożytny albo język polski, lub zamiast drugiego przedmiotu: wynik egzaminu zawodowego uzyskany w zawodzie Technik renowacji elementów architektury (311210), Technik budownictwa (311204) oraz egzamin sprawdzający uzdolnienia artystyczne składający się z dwóch części: Część 1. Rysunek z natury, Część 2. Rysunek z wyobraźni.
Zasady rekrutacji na rok akademicki 2024/25 zamieszczone są na stronie uczelni (Załącznik nr 1): więcej >>>