Analiza i wizualizacja danych – klucz do sukcesu w dobie transformacji cyfrowej
Clive Humby, brytyjski matematyk i przedsiębiorca, określił dane jako “nową ropę naftową”. Ta metafora niesie za sobą dwie idee: po pierwsze, podobnie jak surowa ropa, dane mają ogromną wartość; po drugie, bez odpowiedniej obróbki, są bezużyteczne.
W erze cyfryzacji, gdzie generowane są niewyobrażalne ilości danych, ich profesjonalna analiza i wizualizacja stają się kluczowe. Analiza danych to proces przekształcania surowych informacji w użyteczne wnioski, które wspierają podejmowanie decyzji. Bez niej organizacje ryzykują pominięcie istotnych informacji, które mogą wpływać na ich strategie biznesowe czy efektywność operacyjną. Przypomnijmy sobie słowa Petera Druckera: „Nie można zarządzać tym, czego nie można zmierzyć”.
Z kolei wizualizacja danych umożliwia przekształcenie surowych, często chaotycznych zestawów liczb w przystępne i zrozumiałe informacje. Pozwala to zrozumieć skomplikowane wzorce i trendy, które mogłyby umknąć podczas próby interpretacji surowych danych. Właściwa wizualizacja sprzyja szybkiemu przyswajaniu informacji i podejmowaniu decyzji. Z kolei niewłaściwe przedstawienie danych może prowadzić do błędnych interpretacji i wniosków. Przykładem takiej wizualizacji jest triumfator niechlubnego konkursu na najgorszy wykres roku 2020. Bo chociaż niska stopa bezrobocia to dobra stopa bezrobocia, to kolejność prezentacji danych na osi X może całkowicie zmienić perspektywę odbiorcy…
Wykres 1. Najgorszy wykres roku 2020; bezrobocie
Źródło: http://smarterpoland.pl/index.php/2020/12/plebiscyt-na-najgorszy-wykres-roku-2020/
Ze względu na rosnące znaczenie profesjonalnej analizy i wizualizacji danych, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) oferuje nowe studia podyplomowe: “Analiza i wizualizacja danych ilościowych”. Stanowią one niezwykłą okazję dla osób, które chcą poszerzyć swoje umiejętności analityczne, zdobyć praktyczne doświadczenie w interpretacji danych oraz nauczyć się tworzyć przejrzyste wizualizacje.
Absolwenci otwieranych właśnie studiów podyplomowych, prowadzonych przez znakomitych praktyków, nie tylko zdobędą wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim praktyczne umiejętności niezbędne w dzisiejszym świecie, zdominowanym przez dane. Nasi słuchacze mają szansę podnieść swoją wartość na rynku pracy, m.in. poprzez opanowanie kluczowych narzędzi niezbędnych do efektywnego wykorzystania danych w pracy zawodowej i naukowo-badawczej. Niezależnie od tego, czy jesteś menedżerem dążącym do świadomego podejmowania decyzji, naukowcem poszukującym nowych sposobów prezentacji swoich odkryć, czy analitykiem pragnącym rozszerzyć swoje kompetencje – studia podyplomowe “Analiza i wizualizacja danych ilościowych” na SGGW dostarczą umiejętności, które są kluczem do sukcesu w świecie, w którym dane odgrywają nadrzędne znaczenie.
Więcej o nowej ofercie studiów podyplomowych w SGGW:
https://www.sggw.edu.pl/studia/formy-ksztalcenia/studia-podyplomowe/
Autor tekstu: Dr Paweł Węgrzyn, Wykładowca na studiach podyplomowych w SGGW „Analiza i wizualizacja danych ilościowych”