90. urodziny Profesora Jana Góreckiego
18 sierpnia 90. urodziny świętuje Profesor Jan Górecki, Rektor SGGW w latach 1990-1996.
Jan Górecki urodził się 18 sierpnia 1934 r. w Kłopoczynie, powiat Rawa Mazowiecka. Ukończył Gimnazjum i Liceum im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. W 1956 r. ukończył studia w SGGW, uzyskując dyplom magistra inżyniera ekonomiki rolnictwa. Jako student w 1956 r. rozpoczął pracę w Katedrze Ekonomiki i Organizacji Gospodarstw Rolniczych SGGW na Wydziale Ekonomiczno-Rolniczym. Na tym wydziale w 1963 r. uzyskał stopień doktora, a w 1969 r. doktora habilitowanego. Tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1983 r., profesora zwyczajnego nauk ekonomicznych w 1990 r. W 2004 r. otrzymał godność doktora honoris causa SGGW.
Prof. dr hab. Jan Górecki w SGGW
Prof. dr hab. Jan Górecki pełnił w SGGW liczne funkcje. Był wicedyrektorem Instytutu Ekonomiki i Organizacji Gospodarstw Rolniczych, kierownikiem Katedry Rolnictwa Światowego, prorektorem ds. współpracy z zagranicą i rozwoju (1984-1987), członkiem Senatu SGGW (1984-1996), rektorem SGGW w dwóch kadencjach: 1990-1993 i 1993-1996.
Jako rektor SGGW zainicjował trudny proces uregulowania stanu własności i wieczystego użytkowania gruntów uczelni oraz jej rolniczych i leśnego zakładów doświadczalnych. W latach kadencji profesora J. Góreckiego kształtowano wstępne wizje i program rozbudowy SGGW oraz jej koncentracji na terenie Ursynowa. Uwłaszczenie gruntów w Ursynowie, Natolinie, Wolicy i Wilanowie, które stały się własnością uczelni lub jej prawem wieczystego użytkowania pozwoliło na uzyskanie środków inwestycyjnych na budowę i remonty obiektów w Ursynowie oraz przy ul. Rakowieckiej, a także leśnego i rolniczych zakładów doświadczalnych.
W kadencji prof. J. Góreckiego rozpoczęto proces reformowania programów nauczania oraz działalności naukowo-dydaktycznej poprzez tworzenie nowych jednostek, studiów międzywydziałowych oraz nowych kierunków studiów. W tym czasie powstało w SGGW Centrum Naukowo-Wdrożeniowe, które opracowywało i upowszechniało nowoczesne rozwiązania produkcyjne i organizacyjne w rolnictwie. Wiele uwagi poświęcono promocji osiągnięć naukowych i badawczych. Nawiązano kontakty z wieloma uczelniami oraz instytucjami gospodarczymi, krajowymi i zagranicznymi, w tym ścisłą współpracę z Danią, której ukoronowaniem była wizyta królowej Małgorzaty II w SGGW w 1993 roku.
Działalność naukowa
W pracy naukowo-badawczej prof. Jan Górecki zajmował się w szczególności następującymi zagadnieniami: ekonomiką i organizacją gospodarstw rodzinnych, organizacją oraz metodyką upowszechniania wiedzy rolniczej i doradztwa, zagadnieniem czynnika ludzkiego w rolnictwie oraz międzynarodowymi badaniami porównawczymi w zakresie ekonomiki i polityki rolnej oraz kształcenia i badań rolniczych. Opublikował ponad 200 prac, w tym 80 oryginalnych prac badawczych. Był promotorem 7 zakończonych przewodów doktorskich.
Był członkiem wielu organizacji naukowych i zawodowych, polskich i zagranicznych, w tym m.in. Prezydium Komitetu Ekonomiki Rolnictwa PAN, Fundacji na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa (FDPA), Komitetu Organizacyjnego Kościelnej Fundacji Rolniczej. Przewodniczący Rady ds. Wsi i Rolnictwa przy Kancelarii Prezydenta RP (w latach 1991-1996 oraz 2009-2010). Współprzewodniczący Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. Reprezentant krajowy Międzynarodowego Stowarzyszenia Ekonomistów Rolnych (IAAE). Wieloletni ekspert i konsultant Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Ambasador RP w Królestwie Danii w latach 1997-2001. W latach 2004-2015 kontynuował pracę na stanowisku profesora w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa.
Z pracownikami Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, w szczególności Katedry Ekonomii Międzynarodowej i Biznesu, utrzymuje stale bliskie kontakty, służąc dobrą radą i wielkim doświadczeniem.
Za swoją działalność Profesor Jan Górecki otrzymał wiele odznaczeń i medali polskich i zagranicznych, m.in. Krzyż Oficerski i Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski Królestwa Danii, Prymasowski Złoty Medal Zasłużonemu w Posłudze dla Kościoła i Narodu. W 2009 r. został wyróżniony Medalem Instytutu Agronomicznego w Marymoncie oraz Medalem Michała Oczapowskiego nadawanym przez Polską Akademię Nauk.