7 czerwca – Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności
Tematem przewodnim tegorocznej edycji Światowego Dnia Bezpieczeństwa Żywności jest „Bezpieczniejsza żywność, lepsze zdrowie”, czyli zwrócenie uwagi na znaczenie bezpieczeństwa żywności w zapewnieniu zdrowia i ogólnego dobrostanu człowieka. Realizacja tych założeń wymaga spełnienia konkretnych warunków.
Jednym z nich jest przekształcenia systemów żywnościowych w taki sposób, aby zapewniały lepsze zdrowie w sposób zrównoważony, w celu zapobiegania większości chorób przenoszonych drogą pokarmową. Zrównoważona produkcja to szerokie i wielowątkowe zagadnienie, które angażuje osoby i podmioty odpowiedzialne za projektowanie polityki w zakresie systemów żywnościowych. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule światowy dzień bezpieczeństwa żywności.
Temat żywności i żywienia człowieka można zgłębić od strony teoretycznej i przede wszystkim praktycznej wybierając studia na Wydziale Technologii Żywności na kierunkach: bezpieczeństwo żywności, technologia żywności i żywienie człowieka, towaroznawstwo i marketing żywności, food science – technology and nutrition (w języku angielskim). Szczegóły – https://wtz.sggw.edu.pl/
Dodatkowo w Instytucie Medycyny Weterynaryjnej, funkcjonuje Katedra Higieny Żywności i Ochrony Zdrowia Publicznego. Katedra prowadzi badania naukowe i zajęcia dydaktyczne z zakresu higieny i mikrobiologii żywności pochodzenia zwierzęcego. Katedra prowadzi badania naukowe i zajęcia dydaktyczne z zakresu higieny i mikrobiologii żywności pochodzenia zwierzęcego. Szczegóły – Instytut Medycyny Weterynaryjnej.