28. Festiwal Nauki
Festiwal Nauki w Warszawie to cykliczna impreza popularyzująca naukę we wszystkich jej aspektach. W tym roku w debacie otwierającej Festiwal “Neutralność klimatyczna – paląca sprawa” wezmą udział dr hab. Marcin Gołębiewski, prof. SGGW, prorektor ds. rozwoju SGGW, dr hab. inż. Wojciech Bujalski, prof. PW, prof. dr hab. Joanna Kargul (UW), prof. dr hab. Szymon Malinowski (UW). Debatę poprowadzi dr hab. Ewa Zaraś z Instytutu Nauk Ogrodniczych SGGW.
Organizatorzy dbają o różnorodność programu przygotowując:
- Debaty główne, na tematy istotne w bieżącym życiu społecznym i naukowym.
- Popołudniowe wykłady i warsztaty dla maturzystów. Ich celem ma być zainteresowanie nauką i pomoc w wyborze
- dalszych kierunków kształcenia.
- Wieczorne kluby dyskusyjne i warsztaty poświęcone osiągnięciom poszczególnych nauk.
- Weekendowe spotkania z ludźmi i instytucjami naukowymi. Warsztaty w laboratoriach i salach akademickich. Wycieczki terenowe i do muzeów.
- Pokazy filmowe i teatralne. Prezentacje muzyczne.
- Imprezy dedykowane dzieciom, tematyczne warsztaty naukowe z pokazami zjawisk przyrodniczych.
Imprezy odbywają się tam, gdzie pracuje się naukowo: w pracowniach, laboratoriach, salach doświadczalnych i seminaryjnych. Prelegentami są naukowcy pracujący w instytucjach biorących udział w Festiwalu, mający w dorobku osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i popularyzatorskie. Festiwal dzieli się na część imprez otwartych, ogólnie dostępnych oraz zajęcia dla zorganizowanych grup szkolnych wszystkich poziomów edukacji, które przychodzą do instytucji naukowej lub edukacyjnej (tzw. lekcje festiwalowe).