Wystawa prac Profesora Tomasza Motyla w Muzeum SGGW
W dniu 22 czerwca 2022 r. w Muzeum SGGW odbył się wernisaż prac autorstwa prof. dr hab. Tomasza Motyla połączony z prezentacją najnowszego albumu z twórczością artystyczną Profesora, zatytułowanego „Pastelowy pamiętnik: z lasu i z pola”.
Książka, którą autor zadedykował wszystkim miłośnikom piękna i ojczystej przyrody, wydana została przez Wydawnictwo SGGW. Wystawa pt. „Misteria przyrody” doskonale wpisała się w klimat wyjątkowego wydarzenia, zorganizowanego po raz pierwszy w Bibliotece Głównej SGGW, jakim były „Wianki 2022 – Noc Świętojańska w Bibliotece Głównej”. Na wystawie zgromadzono ponad 90 prac, wśród których znalazł się tytułowy obraz „Noc Świętojańska”, otwierający prezentację.
Profesor Tomasz Motyl jest wybitnym specjalistą w dziedzinie fizjologii zwierząt, twórcą szkoły naukowej i uczonym o międzynarodowej renomie. Przez wiele lat kierował Katedrą Nauk Fizjologicznych na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW, był także Prodziekanem ds. Nauki tego wydziału.
O swojej twórczości artystycznej mówi skromnie, że to hobby. Podkreśla, że praca naukowa jest również rodzajem twórczości, ale dużo bardziej wymagającym, w którym na efekty pracy czeka się niekiedy bardzo długo.
Jako naukowiec i artysta jest uważnym obserwatorem przyrody, która w zamian odkrywa przed nim swoje tajemnice. W pracy artystycznej najchętniej używa techniki pasteli. Łączy obserwacje naukowca z wrażliwością człowieka, co od zawsze spotyka się z uznaniem środowiska akademickiego SGGW.
Wśród gości wernisażu obecni byli: prof. dr hab. Magdalena Chłopecka, Zastępca Dyrektora Instytutu Medycyny Weterynaryjnej SGGW ds. kształcenia, pracownicy Instytutu oraz Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW, a także bliscy i przyjaciele Profesora, wśród których nie zabrakło prof. dr hab. Tomasza Boreckiego, Rektora Uczelni w latach 2002-2008.
Słowo o artyście i autorze wystawy wygłosiła prof. dr hab. Teresa Zaniewska z Katedry Pedagogiki Instytutu Socjologii i Pedagogiki SGGW, będąca autorką Posłowia do wydanego właśnie albumu, w którym napisała: „Tomasz Motyl jest mistrzem w budowaniu nastroju. Oko malarza i ręka poety są mu jednakowo posłuszne w uwiecznianiu piękna płynącego z przyrody, które można zobaczyć, usłyszeć, odczuć. (…) Radość i poczucie pełni zapewnia artyście zgoda z naturą, wyrażana przez akt zachwytu, która daje pojednanie ze światem, ale nie zapewnia szczęśliwości wiecznej. Tomasz Motyl, dzięki wrażliwości na kształty, kolory i zapachy, wpisanej w dusze artystów, w najzwyklejszych zjawiskach codziennego życia dostrzega rzeczy niezwykłe.”
Spotkanie uświetnił koncert w wykonaniu solistki oboju Małgorzaty Grzywacz, absolwentki Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, która związana jest również z Orkiestrą Reprezentacyjną SGGW oraz Katarzyny Bonatowskiej, gitarzystki, absolwentki m. in. Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Scenerii koncertu dopełniła kompozycja kwiatowa, przygotowana specjalnie na wernisaż i Noc Świętojańską przez dr Małgorzatę Mirgos z Katedry Roślin Warzywnych i Leczniczych Instytutu Nauk Ogrodniczych SGGW.
Wystawa będzie czynna w Muzeum SGGW do 27 lipca 2022 r., od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00-15.00.
Muzeum SGGW, budynek Biblioteki Głównej, wejście C, I piętro